Kto widzi Cracovię na podium ekstraklasy

Legia zostanie mistrzem, a Cracovia będzie miała problemy, by utrzymać się na trzecim miejscu. Tak twierdzą eksperci, których poprosiliśmy o prognozę przed piątkowym meczem obu drużyn. Początek o godz. 20.30, relacja na krakow.sport.pl.

Jacek Zieliński

W krakowskim klubie w końcu zaczęli nazywać rzeczy po imieniu. - Walczymy o grę w europejskich pucharach - mówią przy ul. Kałuży. I Cracovia jest na podium, ale zostało jeszcze pięć kolejek. A różnice w tabeli są bardzo małe. Dziś krakowianie mogliby się przybliżyć do celu, ale poprzeczka wisi wysoko. W Warszawie trzeba zabrać punkty Legii (początek meczu o godz. 20.30, transmisja w Canal+ Sport).

- Nie ukrywam, że chcemy zostać na podium, ale droga jest jeszcze daleka. Mecz w Warszawie może być kluczowy. Chcemy tam zdobyć punkty - zapowiada Jacek Zieliński, trener Cracovii. Chcieliśmy sprawdzić, kto jego drużynę widzi w europejskich pucharach. Poprosiliśmy o prognozę pięć osób, które na piłce zjadły zęby. Każdy miał wskazać, które drużyny zakończą sezon w pierwszej trójce. By niczego nie sugerować, z początku nie wspominaliśmy, że dzwonimy z Krakowa. Wnioski dla Cracovii nie są optymistyczne.

Radosław Mroczkowski Radosław Mroczkowski Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Radosław Mroczkowski, trener pierwszoligowej Sandecji

1. Legia

3. Lechia
? Dlaczego nie Cracovia? Ostatnio było widać, że nie jest do końca konkretnym zespołem. Życzę jej jak najlepiej, ale obawiam się, że na koniec może jej zabraknąć punktów do podium. A Lechia pokazuje skuteczną piłkę i mam przeczucie, że pójdzie za ciosem. Drużyna z Gdańska ma też bardziej wyrównaną kadrę. Oczywiście dużo będzie też zależało od meczu Cracovii z Legią, która chyba wpadła w lekki dołek. Ostatnio Ruchowi udało się ją zatrzymać, bo zagrał bez kompleksów, z pasją. I krakowian też na to stać.1. Legia

2. Piast

3. Lechia

- Dlaczego nie Cracovia? Ostatnio było widać, że nie jest do końca konkretnym zespołem. Życzę jej jak najlepiej, ale obawiam się, że na koniec może jej zabraknąć punktów do podium. A Lechia pokazuje skuteczną piłkę i mam przeczucie, że pójdzie za ciosem. Drużyna z Gdańska ma też bardziej wyrównaną kadrę. Oczywiście dużo będzie też zależało od meczu Cracovii z Legią, która chyba wpadła w lekki dołek. Ostatnio Ruchowi udało się ją zatrzymać, bo zagrał bez kompleksów, z pasją. I krakowian też na to stać.

Jacek Wiśniewski, były obrońca m.in. Górnika Zabrze, potem skaut

1. Legia

2. Piast

3. Lechia

- Nie odbieram szans Cracovii, broń Boże. Może się mylę, ale Lechia prezentuje się coraz fajniej i wydaje mi się, że nie przestanie wygrywać. Nie powiem, że Cracovia miała dołek, ale ostatnio grała w kratkę. To się może odbić na ostatecznym wyglądzie tabeli.

Mariusz Śrutwa w czasach gry w Ruchu Chorzów Mariusz Śrutwa w czasach gry w Ruchu Chorzów GRZEGORZ CELEJEWSKI

Mariusz Śrutwa, były piłkarz m.in. Ruchu Chorzów i reprezentacji Polski

1. Legia

2. Piast

3. Lechia

- Nie ukrywam, że z wytypowaniem trzeciej pozycji miałem najwięcej problemów, bo zapowiada się wyrównana walka. Do głowy pierwsza przyszła mi Lechia, bo ta drużyna ma ogromny potencjał, duży nacisk kładą tam na rozwój. Cracovia ostatnio pogubiła dużo punktów i pewnie dlatego dziś nie jest uznawana za głównego faworyta do ostatniego miejsca na podium. W Gdańsku czuć duży głód sukcesu. Z początku wyniki nie były dobre, ale teraz wszystko idzie w dobrym kierunku.

Radosław Gilewicz (z lewej) i Marek Wleciałowski w meczu charytatywnym w 2014 roku Radosław Gilewicz (z lewej) i Marek Wleciałowski w meczu charytatywnym w 2014 roku Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl Agencja Wyborcza.pl

Radosław Gilewicz, były reprezentant Polski, obecnie komentator

1. Legia

2. Piast

3. Cracovia

- Przy trzecim miejscu miałem największy znak zapytania. Lechia jest na fali i niektórzy mówią, że to aktualnie najładniej grająca drużyna w Polsce. Mnie to nie interesuje, styl schodzi już na drugi plan. Wszystko rozegra się między nią i Cracovią. Stawiam na tę drugą.Nawet jeżeli jej zwycięstwa nie są efektowne, to będzie powoli je gromadzić. Zdecydowanie łatwiej byłoby o to z Damianem Dąbrowskim. Gdyby nie był kontuzjowany, krakowianie byliby murowanym faworytem do trzeciego miejsca. Mają chwile słabości, ale w decydującej fazie pomoże im najbardziej doświadczony zawodnik, czyli... trener Jacek Zieliński. Wie, jak zarządzać drużyną, i raczej nie popełni błędu.

Maciej Terlecki, były piłkarz m.in. Widzewa Łódź i ekspert telewizyjny

1. Legia

2. Piast

3. Lechia

- O Cracovii w kontekście trzeciego miejsca też myślałem. Ją byłoby wymienić najłatwiej, bo przecież dziś jest na podium. Gra fajnie, ale czegoś jej chyba brakuje. W zespole nie ma typowego snajpera, w ostatnich meczach był widoczny też brak Damiana Dąbrowskiego. Gdyby zimą udało się zatrzymać Denissa Rakelsa, to pewnie rozwiązałoby to sprawę. W dodatku na finiszu ligi mecze będą odbywać się na zasadzie "kto kogo wytnie" i nie jestem przekonany, czy Cracovia jest przygotowana do zaciętej gry. Dlatego przewiduję, że już w Warszawie piłkarsko goście będą prezentować się lepiej, a jedną bramką i tak wygra Legia.

Więcej o: