Absolutna farsa w Planicy. Dwie godziny zamieszania i konkurs odwołany. Znamy nowy termin

Organizatorzy walczyli, ale w starciu z naturą byli bez szans. Piątkowy konkurs indywidualny na skoczni w Planicy został odwołany i przeniesiony na sobotę. Tego dnia zawodnicy będą rywalizować również drużynowo.

W ten weekend najlepsi skoczkowie świata rywalizują w Planicy, gdzie odbędzie się finał sezonu 2022/23. Organizatorzy zaplanowali trzy konkursy - dwa indywidualne oraz jeden drużynowy. W czwartek odbyły się kwalifikacje do piątkowego konkursu, a awans wywalczyło czterech biało-czerwonych. Najlepszy był Kamil Stoch - 10. miejsce. Tuż za nim uplasowali się Piotr Żyła (11) i Aleksander Zniszczoł (12). Na 32. lokacie sklasyfikowano z kolei Andrzeja Stękałę. Tylko że żaden z Polaków nie pojawi się na skoczni w piątek - konkurs odwołano z powodu złych warunków pogodowych. 

Zobacz wideo Niedosyt na koniec MŚ w Planicy. Skoki utrzymały Polskę w światowej czołówce

Piątkowy konkurs Pucharu Świata w Planicy odwołany. Wiatr nie dał za wygraną

Już od samego rana na skoczni Letalnica wiał porywisty wiatr. Sytuację komplikował również rzęsisty deszcz. Na godzinę 14:00 zaplanowano serię próbną, którą ostatecznie odwołano. Wiatr nie ustępował, więc jury podjęło decyzję o przełożeniu godziny rozpoczęcia konkursu głównego. Ten miał pierwotnie wystartować o 15:00. Sędziowie czterokrotnie przesuwali rywalizację. Najpierw na 15:30, 16:00, 16:30 i o kolejne pół godziny, w nadziei na poprawę warunków atmosferycznych.

22.11.2019 Wisła, Puchar Świata w skokach narciarskich. Kamil Stoch oddaje skok podczas kwalifikacji. Koniec skoków, jakie znamy. Trener Niemców kreśli szalony scenariusz. "To przyszłość"

Na wiatr z niepokojem spoglądał Thomas Thurnbichler. Jak donosił portal Skijumping.pl, trener reprezentacji Polski nie zamierzał ryzykować zdrowiem swoich zawodników i nawet jeśli jury podjęłoby decyzję o rozpoczęciu konkursu, ten nie pozwoliłby zasiąść na belce biało-czerwonym. Ostatecznie Austriak nie musiał podejmować tak radykalnych kroków, ponieważ sędziowie i tak odwołali piątkową rywalizację.

Wpadka organizatorów w Planicy Kompromitacja organizatorów w Planicy. Oto co zrobili z polską flagą [ZDJĘCIE]

Mimo napiętego harmonogramu, jury planuje przeprowadzić dwa konkursy indywidualne w ten weekend. Na sobotę na godzinę 10:00 zaplanowano zmagania drużynowe, które miała poprzedzić seria próbna. Okazuje się jednak, że nie dojdzie ona do skutku. Zamiast niej odbędzie się najprawdopodobniej tylko jednoseryjny konkurs indywidualny, przeniesiony z piątku. Jego start zaplanowano na 8:45 i zaraz po nim skoczkowie rozpoczną rywalizację drużynową.

Więcej treści sportowych na stronie głównej Gazeta.pl

Wydaje się, że plan organizatorów może się powieść. Prognozy na kolejne dni są o wiele bardziej optymistyczne - wiatr ma powoli się uspokajać i nie powinien już przeszkadzać w rywalizacji. 

Więcej o: