Wyjaśniamy, co musi się stać, żeby Polki awansowały na IO! Oto warianty

Polskie siatkarki po sobotnim zwycięstwie nad Amerykankami mają awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu na wyciągnięcie ręki. Przed nimi jednak kluczowe starcie z reprezentacją Włoch, która prowadzi aktualnie w tabeli turnieju kwalifikacyjnego. W kontekście gry na igrzyskach ważne będzie także spotkanie Stanów Zjednoczonych z Niemkami (godz. 17:30). Oto co musi się stać, aby Polki zagrały w przyszłym roku w Paryżu.

Sobotni mecz z reprezentantkami Stanów Zjednoczonych był prawdziwym popisem w wykonaniu drużyny Stefano Lavariniego. 27:25, 16:25, 25:23, 25:16 - takimi wynikami kończyły się poszczególne sety tego starcia. Szczególnie ostatnia partia była popisem naszych siatkarek. "One znów były boskie!" - pisał po meczu dziennikarz Sport.pl Jakub Balcerski.

Zobacz wideo Co z premiami dla siatkarzy? "Nie ma co liczyć na to, co w piłce"

Polska - Włochy starciem o awans na igrzyska olimpijskie. Oto scenariusze!

W niedzielę poznamy dwa zespoły, które wywalczą awans do Paryża z turnieju kwalifikacyjnego w Łodzi. W grze są już tylko Polki, Włoszki oraz Amerykanki. Najpierw o 17:30 w Atlas Arenie Stany Zjednoczone zagrają z Niemkami, a o 20:30 Polki z Włoszkami. Co musi się stać, aby nasze siatkarki cieszyły się z biletu do Francji?

Polki będą pewne wyjazdu do Paryża w przypadku zwycięstwa nad Włoszkami. Niezależnie od tego, czy wygrają za trzy, czy za dwa punkty będą miały na koncie więcej zwycięstw i więcej punktów od swoich rywalek i na pewno znajdą się w czołowej dwójce turnieju. Wówczas nie będą musiały nawet spoglądać na wynik wcześniejszego spotkania Amerykanek.

Istnieje także prawdopodobieństwo awansu w przypadku ewentualnej porażki Polek z brązowymi medalistkami mistrzostw świata. Wówczas jednak Niemki muszą ograć Amerykanki 3:0, a nasze siatkarki wygrać co najmniej jednego seta z Włoszkami. W przypadku wygranej Niemek 3:1 Polki musiałyby doprowadzić do tie-breaka. Jeśli jednak reprezentacja Niemiec wygra w pięciu setach, wówczas naszym zawodniczkom awans daje wyłącznie wygrana z Włochami. Krócej mówiąc gdyby Amerykanki przegrały z Niemkami, Polki muszą wygrać od mistrzyń olimpijskich jednego seta więcej.

Oto scenariusze przed meczem Polska - Włochy. Co musi stać się, aby Biało-Czerowne zagrały na igrzyskach:

  • wygrana Polek z Włochami, niezależnie od wyniku Amerykanek
  • porażka Polek z Włochami 2:3 przy porażce USA 1:3 lub 0:3
  • porażka Polek z Włochami 1:3 przy porażce USA 0:3
  • porażka Polek z Włochami 0:3 = brak awansu

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl.

Jak widać w niedzielę wieczorem może być trochę matematyki. Początek meczu Polska - Włochy o 20:30. Transmisję przeprowadzą TVP Sport oraz Polsat Sport. Mecz będzie można obejrzeć również na stronie sport.tvp.pl oraz na platformie Polsat Box Go. Zapraszamy też do śledzenia relacji tekstowej z tego spotkania w serwisie Sport.pl, oraz w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.

Więcej o: