Oto czarny koń Polski na igrzyska. W tej dyscyplinie niedawno byliśmy potęgą

Igrzyska olimpijskie w Paryżu rozpoczną się 26 lipca 2024 roku i dla wielu sportowców ta data jest obecnie najważniejsza. Wśród nich jest Ksawery Masiuk, czyli polska nadzieja na medal olimpijski w pływaniu. 19-latek jest przekonany, że może zostać czarnym koniem przyszłorocznych zawodów i że stać go na walkę o medale. - Czuję się na siłach - pryznał pływak w rozmowie z TVP Sport.

Ksawery Masiuk pomimo zaledwie 19 lat ma już na koncie sukcesy na międzynarodowych arenach pływackich. Wygrywał już złote medale mistrzostw juniorów, ale jego najlepszym wynikiem jest brązowy medal mistrzostw świata seniorów w Budapeszcie na 50 metrów stylem grzbietowym. Nadzieja polskiego pływania jest gotowa, by kapitalny wynik powtórzyć już w przyszłym roku w Paryżu. 

Zobacz wideo Nowa rola Sochana w San Antonio. "Bardzo poważny eksperyment"

Ksawery Masiuk czarnym koniem igrzysk olimpijskich? "To moje marzenie"

- Złoty medal olimpijski to moje marzenie i taka myśl pojawia się w głowie. Jednak będę zadowolony z jakiegokolwiek krążka. Chciałbym poszaleć w Paryżu, ale nie będę dzielił skóry na niedźwiedziu - przyznał 19-latek w rozmowie z TVP Sport.

Polska ostatnie medale w pływaniu zdobywała w 2004 roku za sprawą Otylii Jędrzejczak. Wtedy Masiuka nie było jeszcze na świecie. Zawodnik jest jednak przekonany, że będzie w stanie uzyskać odpowiednią dyspozycję, by powalczyć o kolejny "krążek" dla Biało-Czerwonych. 

- Z całą pewnością poziom w Paryżu będzie wysoki, ale czuję się na siłach, by pływać poniżej 52 sekund.  Moja życiówka w tej chwili to 52,58 i mam nadzieję, że urwanie z tego nie będzie trudne. Chcę to zrobić na igrzyskach - dodaje pływak. Na poprzednich igrzyskach olimpijskich czas 51,98 s dawał Jewgienijowi Ryłowowi złoto na 100 metrów stylem grzbietowym. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Na razie Ksaweremu Masiukowi pozostają treningi i przygotowania do zmagań w Paryżu. Obecnie rekord świata na 100 metrów stylem grzbietowym należy do Thomasa Ceccona. Włoch w Budapeszcie w 2022 roku uzyskał 51,60 s. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA