Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

El. MŚ 2018. Co się stanie, jeśli Polska zajmie drugie miejsce w grupie?

Reprezentacja Polski awansuje na mistrzostwa świata 2018, jeśli co najmniej zremisuje w niedzielnym meczu z Czarnogórą. Jednak Polacy mogą zająć również drugie miejsce. Co wtedy?

Stanie się tak tylko jeśli Polacy przegrają swoje spotkanie, a Dania pokona Rumunię. Wtedy dwie najlepsze drużyny będą miały po 22 pkt, a do Rosji pojadą Duńczycy ze względu na lepszy bilans bramkowy. Wszystkie warianty zostały szczegółowo rozpisane tutaj >>

Co jeśli Polacy zajmą drugie miejsce? O awans na mundial będą musieli powalczyć w barażach. Zagra w nich osiem najlepszych drużyn z drugich miejsc - jedna z najgorszym bilansem (najpierw liczą się punkty, a następnie bilans bramkowy) pożegna się z marzeniami o występie w Rosji.

Co prawda wszystkie grupy mają po sześć zespołów, ale Kosowo i Gibraltar zostały przydzielone do dwóch ostatnich grup dopiero po losowaniu. Zasady eliminacji ustalono wcześniej i dlatego zdecydowano, że tworząc tabelę zespołów z drugich miejsc nie będą brane pod uwagę wyniki z ostatnimi ekipami, by wszyscy mieli równe szanse.

Obecnie tabela zespołów z drugich miejsc wygląda następująco (w nawiasie ostatni mecz eliminacyjny):

1. Portugalia 18 pkt (Szwajcaria w domu)

2. Włochy 14 pkt (bilans bramkowy +3, Albania na wyjeździe)

3. Szwecja 13 pkt (+10, Holandia na wyjeździe)

4. Dania 13 pkt (+7, Rumunia w domu)

5. Irlandia Północna 13 pkt (+5, Norwegia na wyjeździe)

6. Grecja 13 pkt (+4, wszystkie mecze rozegrane)

7. Walia 11 pkt (+2, Irlandia w domu)

8. Chorwacja 11 pkt (+2, Ukraina na wyjeździe)

9. Szkocja 11 pkt (-1, Słowenia na wyjeździe)

Grecja w ostatniej kolejce gra z najsłabszym Gibraltarem, dlatego jest jedyną drużyną, która już na pewno nie zmieni swojego dorobku. Grecy muszą liczyć na remis Chorwacji z Ukrainą lub Walii z Irlandią - wtedy na pewno zagrają w barażach. Jeśli zarówno Chorwacja jak i Walia zremisują to będą miały identyczny bilans punktowy oraz bramkowy, przez co o ich kolejności zdecyduje klasyfikacja fair play (bilans Walii to -17, a Chorwacji -13). Jeśli również i w tej kategorii padnie remis, to lepszą drużynę wyłoni losowanie.

Polska pewna gry w barażach

Jak na razie tylko Włosi są pewni udziału w barażach. Portugalia może zająć pierwsze miejsce w swojej grupie (jeśli pokona Szwajcarię). Rywalizująca z Polakami Dania jest niemal pewna udziału w barażach. Co ważne, Polska nawet jeśli zajmie drugie miejsce, to na pewno zagra w dwumeczu o awans - w starciach z drużynami 1-5 zdobyła na razie 18 pkt (w tabeli zespołów z drugich miejsc odejdzie jej zwycięstwo i remis z Kazachstanem).

W barażach teoretycznie mogą zagrać jeszcze takie ekipy jak Szwajcaria, Islandia, Francja, Słowacja, Słowenia, Serbia, Ukraina, Czarnogóra, Irlandia, Holandia oraz Bośnia i Hercegowina. Jednak szanse Czarnogóry, Holandii oraz Bośni są minimalne - nawet jeśli ta ekipa zajmie drugie miejsce w grupie, to i tak jej dorobek prawdopodobnie nie wystarczy na zajęcie co najmniej ósmego miejsca.

Kto może zostać rywalem?

Losowanie baraży odbędzie się we wtorek 17 października w szwajcarskim Zurychu. Podział na koszyki zostanie dokonany za pomocą październikowego rankingu FIFA, który zostanie opublikowany dzień wcześniej. Cztery najlepsze zespoły zostaną rozstawione i zagrają w dwumeczach z nierozstawionymi ekipami. Kolejność spotkań zostanie ustalona za pomocą losowania. Pierwsze mecze zostaną rozegrane 9-11 listopada, natomiast rewanże 12-14 listopada.

Gdyby Polska zagrała w barażach na pewno znalazłaby się wśród rozstawionych drużyn. W przypadku porażki z Czarnogórą będzie miała 1172 pkt w rankingu FIFA. Ten wynik mogą przebić tylko Portugalia (maksymalnie 1378 pkt) oraz Walia (1249 pkt). Na rozstawienie w przypadku gry w barażach może liczyć również Francja oraz Szwajcaria, choć obie drużyny są obecnie liderami swoich grup.

Wśród teoretycznych rywali Polaków znajdują się więc Szwecja, Irlandia Północna, Chorwacja lub Ukraina, Grecja czy Szkocja - to oczywiście nie wszyscy potencjalni przeciwnicy, kombinacji jest wiele.

Poniżej wszystkie drużyny, które mogą zagrać w barażach i ich maksymalny dorobek w najnowszym rankingu FIFA. Co ważne, np. Portugalii policzono remis ze Szwajcarią, a nie zwycięstwo, gdyż trzy punkty dadzą jej bezpośredni awans. Za to Polsce i Szwajcarii policzono porażki z Czarnogórą i Portugalią, gdyż przy innych wynikach to te dwie reprezentacje pojadą na mundial.

Grupa A: Francja 1171 pkt, Szwecja 999 pkt, Holandia 931 pkt

Grupa B: Szwajcaria 1134 pkt, Portugalia 1378 pkt

Grupa C: Irlandia Północna 994 pkt

Grupa D: Serbia 748 pkt, Walia 1249 pkt, Irlandia 866 pkt

Grupa E: Polska 1172 pkt, Dania 1089 pkt, Czarnogóra 820 pkt

Grupa F: Szkocja 910 pkt, Słowacja 885 pkt, Słowenia 611 pkt

Grupa G: Włochy 1066 pkt

Grupa H: Grecja 682 pkt, Bośnia i Hercegowina 744 pkt

Grupa I: Islandia 920 pkt, Chorwacja 1013 pkt, Ukraina 987 pkt

Zobacz wideo
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ