Klubowy ranking UEFA jest tworzony na podstawie punktów zdobytych przez kluby przez ostatnie pięć lat. A zatem regularne występowanie w europejskich pucharach i jak najlepsze wyniki w nich, sprawiają, że można być na wysokim miejscu w rankingu. Wysoki współczynnik klubowy ma z kolei wpływ na rozstawienie drużyn przed losowaniem fazy grupowej Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy. O tym, jak jest ważny, mogła przekonać się Legia w 2016 roku, gdy awansowała do LM: dzięki wysokiemu współczynnikowi w ostatniej rundzie eliminacji zagrała z teoretycznie najsłabszym rywalem i, choć po sporych trudach, zdołała ograć Dundalk (2:0 i 1:1).
Liczby rankingu są fatalne dla polskich drużyn. Żadnej z nich nie ma nie tylko choćby w najlepszej "50", a nawet w "100". To przede wszystkim efekt tego, że żadnemu polskiego zespołowi w ostatnich pięciu latach nie udało się awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Cztery razy w eliminacjach odpadała Legia Warszawa, a raz Piast Gliwice.
Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl
Zaledwie jedna drużyna jest w drugiej setce. Legia Warszawa zajmuje 113. miejsce (ma tylko 12,5 pkt). Mistrzów Polski wyprzedzają nawet m.in. Vittese Arnhem, CFR Cluj, Apollon Limassol czy Hapoel Beer-Sheva.
- W trakcie sezonu wyprzedziła Anderlecht, Fehérvár, Wolfsberger AC, Suduvę, Östersund i Lugano. Sama została wyprzedzona przez Slovana i Vitesse, a oprócz tego mogą to jeszcze zrobić Bodø/Glimt (12,000), Randers (7,000) oraz kluby z minimalnym współczynnikiem - czytamy na portalu rankinguefa.pl.
Dopiero na 207. pozycji sklasyfikowana jest kolejna polska drużyna, aktualny lider polskiej ekstraklasy - Lech Poznań. Miejsce to dzieli z albańskim klubem - KF Laçi. Obie te drużyny zdobyły 6 punktów. Tuż przed Lechem w zestawieniu jest taki "tuz" jak KI Klaksvik - jedna z najstarszych drużyn... Wysp Owczych.
Na zaledwie 301. pozycji jest Piast Gliwice. Ex-aequo z polskim zespołem jest sklasyfijkowany Ujpest TE (Węgry), Kauno Żalgiris (Litwa), Siroki Brijeg (Bośnia), Gabala FK (Azerbejdżan) oraz Cork City (Irlandia).
W klubowym rankingu UEFA prowadzi Bayern Monachium. Przede wszystkim zawdzięcza to temu, że rok temu wygrał Ligę Mistrzów. Za nim są aż trzy angielskie drużyny: drugie miejsce zajmuje Manchester City, finalista Champions League z tego roku, trzecie - Liverpool, czyli triumfator z 2019 roku, a czwarte - Chelsea, aktualny obrońca trofeum. Dopiero na piątym miejscu sklasyfikowany jest najbardziej utytułowany zespół Ligi Mistrzów - Real Madryt. Dziesięciokrotny triumfator rozgrywek wygrał je ostatnio w 2018 roku, a potem ani razu nie dotarł do finału.
Cały ranking UEFA można zobaczyć tutaj.