PZP składa skargę na nową uchwałę PZPN! "Piłkarze się na to nie godzą"

Polski Związek Piłkarzy sprzeciwia się nowelizacji uchwały PZPN-u, które wydłużają czas możliwości jednostronnego rozwiązania kontraktu. Euzebiusz Smolarek, prezes PZP złożył w tej sprawie wniosek do Ministerstwa Sportu.

Na oficjalnej stronie Polskiego Związku Piłkarzy pojawiła się informacja o złożeniu wniosku do Ministerstwa Sportu o uchylenie uchwały Komisji ds. Nagłych PZPN nr 11/2020 z 8 kwietnia 2020 roku. Wspomniana uchwała dotyczy możliwości jednostronnego zerwania kontraktu z klubem, gdy ten zalega z wypłatą pensji. Nowelizacja uchwały wydłużyła ten czas z dwóch do czterech miesięcy. 

- Złożenie wniosku do Ministerstwa Sportu poprzedziliśmy rozmowami z zawodnikami i wnioski, jakie płyną z ich strony, są dla nas jasne: piłkarze nie godzą się na takie rozporządzenie. W ciągu 24 godzin zebraliśmy poprzez ankietę blisko pół tysiąca opinii od zawodników zarówno z Ekstraklasy, jak i niższych lig. Ich opinia jest jasna. 96% piłkarzy uważa wprowadzenie przepisów PZPN za złą decyzję – napisał w oświadczeniu Euzebiusz Smolarek, Prezes PZP.

PZPN nie pozwala na jednostronne wypowiedzenie umowy do czterech miesięcy, piłkarze się niepokoją

Do końca marca 2020 roku uchwała PZPN wprowadzała możliwość wypowiedzenia umowy, gdy klub zalegał z wypłatą pensji o dwa miesiące. Wystarczyło jedynie wystosować do klubu specjalne pismo z ostatecznym terminem zapłaty. Wydłużenie tego okresu w obecnej sytuacji sprawiła, że piłkarze boją się o swoje zarobki.

- 88% zawodników obawia się, że zmieniona uchwała może skutkować długotrwałym brakiem wypłaty należnego wynagrodzenia przez klub - dodał w oświadczeniu Prezes PZP. 

Zobacz wideo

Polski Związek Piłkarzy zakłada, że takie działania mają uchronić polskie kluby od kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa, jednak zaznacza, że zapis ten narusza prawa piłkarzy. Władze PZP zwracają uwagę na kolejną kwestię sporną, jaką jest przymusowe obniżenie pensji zawodników.

– Dodatkowo regulacja ta nakłada się na równoczesną presję wywieraną na piłkarzy przez kluby, kierujące się rekomendacjami lig zrzeszających kluby piłkarskie, celem wyrażenia przez zawodników zgody na obniżenie indywidualnych wynagrodzeń kontraktowych, związanych z utrudnieniami w sektorze sportu profesjonalnego wywołanych działaniem COVID-19 w oparciu o arbitralnie przyjęte wskaźniki – napisał Maciej Krzemiński, prawnik Polskiego Związku Piłkarzy. W tym celu PZP opublikował wzór porozumienia w sprawie obniżenia czasowego wynagrodzenia.

Więcej o: