Sport.pl

USA, Meksyk i Kanada zorganizują mistrzostwa świata w 2026 roku

USA, Kanada oraz Meksyk zorganizują piłkarskie mistrzostwa świata w piłce nożnej. FIFA ogłosiła w środę decyzję dotyczącą gospodarza mundialu, który odbędzie się za 8 lat.

Do ostatecznej walki o możliwość organizacji najważniejszego piłkarskiego turnieju stanęły dwie kandydatury. Do bitwy o prawo zorganizowania mundialu walczyły Maroko oraz wspólna kandydatura państw Ameryki Północnej (Meksyku, USA oraz Kanady).

Głosowanie zostało przeprowadzone parę minut przed godziną 13. W obradach uczestniczyło 210 członków, jednak 7 z nich było wykluczonych z głosowania. Mowa o przedstawicielach krajów ubiegających się o prawo organizacji oraz trzech terytoriów zależnych od USA (Guam, Puerto Rico oraz Samoa Amerykańskie z Wyspami Dziewiczymi).

Od początku faworytem była opcja północnoamerykańska i faktycznie ona wygrała, uzyskując ponad 2-krotną przewagę nad propozycją marokańską. Na Wspólną kandydaturę USA, Meksyku oraz Kanady oddano 134 głosy, a na opcję organizacji mundialu w północnej Afryce oddano "zaledwie" 65 głosów.

Dla USA oraz Meksyku będzie to kolejny zorganizowany mundial. Najpierw w 1986 roku mistrzostwa świata odbyły się w Meksyku, natomiast 8 lat później najważniejsza piłkarska impreza przypadła Stanom Zjednoczonym.

Bramki, typy, wyniki, najszybsze newsy. Nowa aplikacja Football LIVE - POBIERZ TUTAJ

Więcej o:

Najnowsze informacje

Komentarze (126)
USA, Meksyk i Kanada zorganizują mistrzostwa świata w 2026 roku
Zaloguj się
 • race444

  Oceniono 10 razy 10

  Juz w Rosji wielu krytykuje odleglosci pomiedzy miastami bo tylko w 3 pierwszych meczach grupowych druzyny "przelataja" 4000-5000 kilometrow.

 • pan_draska

  Oceniono 11 razy 9

  W 2030 ponoć ma być kooperatywa Australii, RPA i Islandii

 • lasalu

  Oceniono 8 razy 8

  Czyli 3 drużyny z Ameryki Północnej się automatycznie kwalifikują na mundial. Trochę bez sensu...

 • facio60

  Oceniono 11 razy 5

  A teraz konia z rzędem temu, który będzie chciał rozkoszować się dramaturgią takich mistrzostw i pamiętać kto z kim gra, kto awansował. Przy 48 zespołach to nie sposób. Komercja, komercja. Najlepiej było, gdy startowały 24 drużyny - tak było pierwszy raz w 1982 roku w Hiszpanii. Wcześniej, 16, to była elita i trochę za mało. Już obecnie, 32 zespoły to ilość, przy której zapomniało się kto grał choćby 2 dni temu i jaki był wynik. Nie oglądam Ligi Mistrzów. Preeleminacje, eliminacje, grupy, podgrupy, faza pucharowa. Ufff. Kto poda mi, przykładowo zestawienie par półfinałowych choćby sprzed 2 lat i wyniki, nie zaglądając do google? A kiedyś, gdy występowali mistrzowie państw, pamiętało się niemal każdy wynik.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX