USA, Meksyk i Kanada zorganizują mistrzostwa świata w 2026 roku

USA, Kanada oraz Meksyk zorganizują piłkarskie mistrzostwa świata w piłce nożnej. FIFA ogłosiła w środę decyzję dotyczącą gospodarza mundialu, który odbędzie się za 8 lat.

Do ostatecznej walki o możliwość organizacji najważniejszego piłkarskiego turnieju stanęły dwie kandydatury. Do bitwy o prawo zorganizowania mundialu walczyły Maroko oraz wspólna kandydatura państw Ameryki Północnej (Meksyku, USA oraz Kanady).

Głosowanie zostało przeprowadzone parę minut przed godziną 13. W obradach uczestniczyło 210 członków, jednak 7 z nich było wykluczonych z głosowania. Mowa o przedstawicielach krajów ubiegających się o prawo organizacji oraz trzech terytoriów zależnych od USA (Guam, Puerto Rico oraz Samoa Amerykańskie z Wyspami Dziewiczymi).

Od początku faworytem była opcja północnoamerykańska i faktycznie ona wygrała, uzyskując ponad 2-krotną przewagę nad propozycją marokańską. Na Wspólną kandydaturę USA, Meksyku oraz Kanady oddano 134 głosy, a na opcję organizacji mundialu w północnej Afryce oddano "zaledwie" 65 głosów.

Dla USA oraz Meksyku będzie to kolejny zorganizowany mundial. Najpierw w 1986 roku mistrzostwa świata odbyły się w Meksyku, natomiast 8 lat później najważniejsza piłkarska impreza przypadła Stanom Zjednoczonym.

Bramki, typy, wyniki, najszybsze newsy. Nowa aplikacja Football LIVE - POBIERZ TUTAJ

Więcej o: