Sport.pl

Pekin 2015. Przedolimpijska chińska wróżba dla Włodarczyk, Fajdka i spółki

Tylko trzęsienie ziemi mogłoby sprawić, że na przyszłorocznych igrzyskach w Rio de Janeiro złota nie zdobędzie nikt z naszej wielkiej trójki mistrzów z Pekinu. Ale w najlepszych dla Polski lekkoatletycznych MŚ w historii błysnęli nie tylko Anita Włodarczyk, Paweł Fajdek i Piotr Małachowski. Osiem medali w roku przedolimpijskim to wspaniały wynik. Dotąd najlepszym były trzy krążki z 2007 roku.


Królową polskiej ekipy, która w niedzielę zakończy udział w najlepszych dla nas MŚ w historii (osiem medali biało-czerwoni zdobyli też w 2009 roku w Berlinie, ale tam "tylko" dwa były złote), jest Włodarczyk. Młociarka, która w swojej karierze już cztery razy biła rekord świata, jest jedyną zawodniczką rzucającą poza 80. metr. Srebrną medalistkę, Chinkę Wenxiu Zhang, pokonała w Ptasim Gnieździe o 4,52 m. To największa przewaga pierwszej nad drugą zawodniczką w mistrzowskim konkursie w historii.

Złoci pewniacy?

Rywalizację młociarzy zdominował Paweł Fajdek, autor 10 najlepszych wyników na świecie w bieżącym roku. Nasz mistrz rzuca w tym sezonie prawie 84 m (83,93), drugi w tabelach Węgier Krisztian Pars nie potrafi przekroczyć 80 m.

Trudno wyobrazić sobie, że taką przewagę Włodarczyk i Fajdka rywale będą w stanie zniwelować do sierpnia przyszłego roku. Jeśli naszych miotaczy ominą kontuzje, w Rio raczej nie będzie na nich mocnych, nawet jeśli do koła wróci i rywalizację wśród pań zaostrzy będąca obecnie na urlopie macierzyńskim Tatiana Łysenko.

Piotr Małachowski, który w Pekinie zdobył dla nas trzecie złoto, też wygrał na luzie, ale on wciąż rzuca w cieniu kontuzjowanego w tym sezonie Roberta Hartinga. Po powrocie Niemca powinniśmy zobaczyć kolejną bitwę ich trwającej od lat wojny.

Niespodzianki do powtórki

Medale Wojciecha Nowickiego (brąz w rzucie młotem), Roberta Urbanka (brąz w rzucie dyskiem), Pawła Wojciechowskiego, Piotra Liska (brązy w skoku o tyczce) oraz Adama Kszczota są niespodziankami. Może srebro ostatniego z wymienionych najmniejszą, ale i nasz świetny 800-metrowiec nie może dziś powiedzieć, że do Rio pojedzie jak po swoje.

My z całą pewnością możemy za to stwierdzić, że tak dobrej przedolimpijskiej wróżby królowa sportu nie dała nam nigdy. A prawie zawsze liczba medali zdobytych przez Polaków na ostatnich mistrzostwach świata przed igrzyskami przekłada się na liczbę miejsc, jakie zajmowali później na olimpijskim podium.

Tylko raz zupełnie inaczej

W 1987 roku, na MŚ w Rzymie, nasza kadra medalu nie zdobyła i z igrzysk w Seulu w 1988 roku też wracała z niczym. W 1991 roku w Tokio zdobyliśmy jeden krążek i jeden przywieźliśmy też z igrzysk w Barcelonie w 1992 r. W 1995 roku w Goeteborgu brązowe medale zdobyli Robert Korzeniowski i Artur Partyka, a rok później na IO w Atlancie w chodzie cieszyliśmy się ze złota, natomiast w skoku wzwyż ze srebra.

Jedyna znaczna różnica w dorobku medalowym Polaków na MŚ w roku przedolimpijskim i igrzyskach rozgrywanych ok. 12 miesięcy później miała miejsce w latach 1999-2000. Wówczas z czempionatu w Sewilli przywieźliśmy tylko złoto sztafety 4x400 m, a z IO w Sydney aż cztery tytuły - Kamili Skolimowskiej i Szymona Ziółkowskiego w rzucie młotem oraz dwa Korzeniowskiego.

Rio najlepsze od dawna?

W Paryżu 2003 i Atenach 2004 wszystko wróciło do normy - we Francji Korzeniowski został mistrzem świata, zdobywając dla Polski jedyny medal, w Grecji potwierdził klasę, a brąz niespodziewanie dołożyła Anna Rogowska w skoku o tyczce.

Najlepsze dotąd - liczbowo - MŚ w roku przedolimpijskim polska lekkoatletyka przeżyła w Osace, gdzie Marek Plawgo i Anna Jesień zdobyli brązowe medale w biegach na 400 m przez płotki, a trzeci brąz dorzuciła sztafeta 4x400 m. Rok później w Pekinie cieszyliśmy się z dwóch medali igrzysk - złota Tomasza Majewskiego w pchnięciu kulą i srebra Małachowskiego.

Przed ostatnimi igrzyskami na MŚ 2011 w Daegu zdobyliśmy tylko złoto Wojciechowskiego. W Londynie fetowaliśmy obroniony tytuł Majewskiego i srebro Włodarczyk.

Teraz absolutnie wszystko mówi, że po najlepszych MŚ w historii polska królowa sportu za rok w Rio przeżyje swoje najlepsze igrzyska od dawna.Jak Jóźwik trenowała na Krecie [ZOBACZ]


Więcej o:
Komentarze (5)
Pekin 2015. Przedolimpijska chińska wróżba dla Włodarczyk, Fajdka i spółki
Zaloguj się
 • rafikman

  Oceniono 4 razy 2

  8 medali w RIO to raczej jest niemożliwe ale ja mimo wszystko liczę na 4 max. 5. Trzeba też spojrzeć, że oprócz tegorocznych medalistów 4 miejsce zajęła Lićwinko, 7 Jóźwik i nie skreślałbym 2 chodziarzy (Nowak, Augustyn) bo w tej dyscyplinie różnie może być. Nie jest też powiedziane że Urbanek nie zanotuje znacznego progresu i być może to on będzie większym faworytem niż Małachowski do medalu. A co do młotu, szczególnie meskiego to już od dobrych kilku lat wyniki uzyskiwane na największych imprezach przez 2 czy 3 zawodnika na podium nie są jakieś rewelacyjne. W zasadzie brązowy medal nieraz dawał wynik poniżej 80m. W żeńskim młocie Włodarczyk jest w tym momencie tam gdzie Bolt w sprintach - chyba faktycznie tylko problemy zdrowotne mogły by jej pokrzyżować plany. Co do tyczkarzy to dla mnie Wojciechowski to jest kandydat do 6m i obstawiam że on to w końcu skoczy.

 • ant44

  Oceniono 1 raz -1

  niedobre są chińskie wróżby:
  - kto zapłaci za bilety ok.200 osób do rio? - społeczeństwo zapłaci.
  - czy zus wydoli ze specrentami (4,5 brutto) dla rzucających czymkolwiek i skakających/biegających po cokolwiek?
  A szczawiu latoś mało, a mirabelków prawie wcale.

 • deus-cosma-deus

  Oceniono 3 razy -1

  "Teraz absolutnie wszystko mówi, że po najlepszych MŚ w historii polska królowa sportu za rok w Rio przeżyje swoje najlepsze igrzyska od dawna."
  Machina pompowania nadziei/złudzeń już włączona.
  Pewniaków tak naprawdę jest tylko dwoje, ale tylko przy założeniu, że ominą ich kontuzje-mowa o Anicie i Pawle.
  Małachowski pomimo tego, iz zdobył złoto(czego mu gratuluję) nadal wmoich oczach jest zawodnikiem nieobliczalnym. Poza tym wróci fenomenalny Niemiec-dominator w tej dyscyplinie. A jesli on wróci to nie wyobrażam sobie by na podium nie stanął, a jesli na podium stanie to brąz Urbanka jest kwestia szalenie dyskusyjną.
  Podobnie z medalem Kszczota, ja nie wierzę w to, że będzie w stanie stanąć na podium, bo by tak się stało faworyci musza popełnic te same błędy, które popełnili na tych mistrzostwach, chociażby mistrz z Moskwy Aman, który w Pekinie sam się wykluczył przez nieodpowiedzialne zachowanie i dyskwalifikację.
  Brąz Nowickiego w rzucie młotem to wypadkowa żenująco niskiego poziomu na jakim stał ten konkurs. Jesli tylko jeden młociarz pokonuje 80 metrów to świadczy o tym, iż poziom tego konkursu był zawstydzający. Nie wierzę aby się powtórzył w Rio. Z kolei nasi tyczkarze swoje krązki zawdzięczają niemocy dominatora w tej konkurencji. Na tę niemoc nie liczyłabym na IO, gdzie Francuz z pewnością będzie chciał powetować sobie blamaż z Pekinu, a że na wszystkich zawodach oprócz mistrzostw świata z palcem w tyłku wygrywa to i w Rio nadal będzie faworytem murowanym.
  Reasumując tylko Włodarczyk i Fajdek w swych konkurencjach dominują na tyle wyraźnie, by móc ich stawiać na pozycjach medalowych przed zawodami, czego i tak nie radziłabym robić, zwłaszcza na rok przed imprezą...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX