ME w kolarstwie torowym. Małgorzata Wojtyra: "Po cichu liczę na medal"

Małgorzata Wojtyra to jedna z naszych największych nadziei na Mistrzostwa Europy elity w kolarstwie torowym, które odbędą się w Pruszkowie w dniach 5-7 listopada. Multimedalistka mistrzostw Polski prezentuje w ostatnim czasie wyborną formę.

- W tej chwili przygotowujemy się w Hiszpanii, jeżdżąc wyłącznie na szosie, aby zrobić tzw. "podkład". W dniach 20-22 października weźmiemy udział w Grand Prix Wiednia, a następnie pozostaną już przygotowania na torze w Pruszkowie. Trenujemy codziennie, czasami dwa razy dziennie, dodając do tego trening na rolkach przed śniadaniem. Ćwiczymy głównie pod kątem wyścigu drużynowego np. starty z maszyny, jak i jazdę na tempo, na czas. Jeździmy także indywidualnie za motorem, na dużej szybkości - opowiada o swoich przygotowaniach Wojtyra.

21-letnia zawodniczka była w rewelacyjnej dyspozycji podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Petersburgu, a także Mistrzostw Polski, gdzie w kategorii młodzieżowej i elity zdobyła łączni aż 17 medali! Na pytanie, czy w listopadzie będzie w jeszcze lepszej formie odpowiada: - Forma była bardzo dobra. Obecnie ciężko jest ją ocenić, szczególnie w okresie bardzo ciężkich przygotowań. Mam jednak nadzieję, że będzie ona taka sama, albo lepsza.

- Podczas Mistrzostw Europy będą konkurencje obowiązujące na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Wystąpię w wyścigu drużynowym na dochodzenie oraz omnium. W obu konkurencjach mam nadzieję na dobry wynik. Wiadomo, że w wyścigu drużynowym na wynik pracują trzy zawodniczki, więc wszystko się może zdarzyć. W omnium jedzie się samemu na własne konto i postaram się zaprezentować jak najlepiej tylko mogę, żeby nie mieć do siebie żadnych zastrzeżeń.

Zawodnicy niechętnie mówią o swoich celach oraz szansach na medal. Małgorzata stawia jednak sprawę jasno: - Po cichu liczę na medal, ale wiem, że to Mistrzostwa Europy elity, więc będzie trochę ciężej niż w mistrzostwach młodzieżowych. Myślę, że będę zadowolona z miejsc 1-8.

W dotychczasowej karierze Małgorzaty Wojtyry największymi sukcesami był trzy srebrne medale mistrzostw Europy w kategorii do lat 23 (jeden w 2009 i dwa w 2010 roku), a także szóste miejsce na tegorocznych mistrzostwach świata w Kopenhadze w konkurencji scratch. Listopadowe zmagania podczas Mistrzostw Europy elity będą doskonałą okazją aby dołożyć kolejne sukcesy.

Koniec sezonu kolarskiego z Mają Włoszczowską

Więcej o: