Vancouver 2010: Finowie lepsi od Czechów o dwie bramki i jeden kask w ćwierćfinale hokeja

W dramatycznych okolicznościach awans do półfinału turnieju hokejowego w Vancouver uzyskali Finowie. Przez dwie pierwsze i większość trzeciej tercji spotkanie z Czechami było niesamowicie wyrównane. O zwycięstwie Finlandii zadecydowało... zerwane zapięcie w kasku czeskiego obrońcy Pavla Kubiny.

Do trzeciej tercji zarówno Czesi jak i Finowie oddali po 21 strzałów, jednak za każdym razem bramkarze - odpowiednio Tomas Vokoun i Miikka Kiprusoff - byli na posterunkach. Tak samo zresztą jak zwarte i gotowe linie defensywne obu reprezentacji. Raz atakowali jedni, raz drudzy, a sformułowanie "wynik hokejowy" zaczynało powoli, wraz z upływającym czasem, tracić na znaczeniu.

I kiedy po trzynastu kolejnych bezbramkowych minutach trzeciej tercji wydawało się, że krążek w siatce kibice zobaczą dopiero w serii rzutów karnych, nastąpił dramat Czechów. Dramat pojawił się pod postacią zapięcia kasku obrońcy Pavla Kubiny, które puściło. Przepisy są w takich sytuacjach jednoznaczne - zawodnik musi albo udać się na ławkę, albo natychmiast odzyskać kask - Kubina za swoim niemalże zanurkował. W tym czasie pilnowany przez niego do tej pory Niklas Hagman nieznacznie zmienił tor lotu strzału Janne Niskali - krążek wtoczył się pomiędzy parkanami zaskoczonego Vokouna.

Czesi próbowali jeszcze atakować, ale na niewiele im się to zdało. Wreszcie półtorej minuty przed końcem Valtteri Filppula ustalił wynik meczu, pokonując już nie Vokouna a wyłącznie opór powietrza - nasi południowi sąsiedzi wcześniej zastąpili swojego bramkarza szóstym zawodnikiem z pola. W piątkowym półfinale Finowie zmierzą się z reprezentacją USA.

Czechy - Finlandia 0:2: Hagman 54., Filppula 59.

Vancouver 2010 na Sport.pl

Na portalu Sport.pl codziennie od godz. 17 relacje Z Czuba i na żywo, całą dobę relacje prosto z Kanady od naszych specjalnych korespondentów, wideo komentarze, rozmowy z naszymi gwiazdami i komplet wyników, także tych z nocy polskiego czasu. A o godz. 9 rano w Radiu TOK FM magazyn olimpijski Michała Pola - oraz stream wideo live w naszym portalu.

Zespół Sport.pl przygotowuje też "Gazetę olimpijską" - codziennie do kupienia z "Gazetą Wyborczą".

Vancouver 2010 na Sport.pl ?

Więcej o: