Vancouver 2010: Sven Kramer do dziennikarki. Głupia jesteś?

Głupia jesteś? - zapytał Sven Kramer reporterkę amerykańskiej telewizji NBC na kilka dni przed pobiciem rekordu olimpijskiego i natychmiastową dyskwalifikacją za nieprzepisową zmianę toru.

Na serwisie youtube.com zrobiło sensację nagranie Svena Kramera po zwycięskim biegu na 5000 metrów. Reporterka telewizyjna NBC po zakończonym wyścigu pyta Holendra przebranego już w dres i opuszczającego halę:

- Czy mógłbyś się przedstawić, powiedzieć z jakiego kraju jesteś i co przed chwila wygrałeś?

- Głupia jesteś?

- Nie, nie, to po prostu na taśmę, do identyfikacji.

- Nie, do diabła, nie będę odpowiadał na takie pytania - powiedział Holender, czym wywołał późniejsze kpiny.

Zapytany o zdarzenie przez holenderska telewizję Kramer był nieprzejednany i wyjaśnił, że to o co prosił reporter to był "bullshit". Rzeczywiście na proste pytanie o to, jak się czuje po biegu, odpowiedział już normalnie, po sportowemu: - Dobrze się czuję.

Niedawno Holender wygrał wyścig finałowy na 10 000 metrów, ale został zdyskwalifikowany za nadprogramową zmianę toru. Na 10 000 metrów zawodnik musi zrobić to 25 razy i koniec dyskusji. Kramera nakłonił do dodatkowej zmiany trener Gerard Kemkers, omyłkowo sądząc, że jego zawodnik nie zmienił toru. Minutę po wygraniu biegu i po pobiciu rekordu olimpijskiego, Kramer został zdyskwalifikowany.

Prawdopodobnie zadawał sobie wtedy pytania: - Sven, jesteś głupi, czy co?

Kramer przeprosił za obraźliwe słowa skierowane do reportera (oraz dał mały prezent ochotnikowi, który nieopatrznie zbliżył się do Holendra po dyskwalifikacji i został przez niego odepchnięty), ale sytuacja odsłania następny problem, równie ważny, albo ważniejszy, niż arogancja holenderskich łyżwiarzy szybkich, mających status gwiazdy w swoim kraju. Chodzi o ignorancję reporterów telewizyjnych rzucanych przez szefów na różne odcinki olimpijskiego frontu. Nawet poważne firmy wysyłają reporterów, którzy nie znają zawodników ani dyscyplin olimpijskich. Po prostu igrzyska są molochem, który wymaga od poważnie podchodzącej do tematu stacji TV setek reporterów i pracowników technicznych.

Sprawa nie dotyczy nie tylko TV. "New York Times" wysłał na zawody alpejskie pewnego reportera tylko dlatego, że wolnym czasie zdarza mu się wypad na narty, a zasadniczo to zajmuje się tenisem. Do legend dziennikarstwa przechodzą chińscy reporterzy, którzy najczęściej zadają następujące wszystko - jedno komu, czy to Cristino Ronaldo, czy Lindsey Vonn: Czy był pan/pani w Chinach? Co pani sądzi o Wu Zhao*? Czy Zhang Weng ma szansę? Co pan/pani myśli o organizacji igrzysk w Pekinie? Itd., itp.

W każdym razie w środę, kiedy Kramer pojawił się na treningu przed kolejnym wyścigiem, w głośników poleciała piosenka One Republic: "Za późno na przeprosiny".

*Tutaj wstaw dowolne nazwisko piłkarza, alpejki, sportowca zajmującego zwykle ostatnie miejsce jeśli chodzi o wiedzę i zainteresowania pytanej gwiazdy.

"Wygraj Ligę" - największy piłkarski konkurs w Polsce - wystartował!

To już 18. edycja gry, w której bierze udział nawet kilkadziesiąt tysięcy drużyn. Stwórz własny zespół, załóż lub dołącz do ligi prywatnej, rób transfery, ściągaj sponsorów. Zagraj i "Wygraj Ligę"!

Zwycięzca zdobędzie 10 000 zł , ale pula nagród to aż 25 000 zł. Zapraszamy do gry ?

Więcej o: