Wspólna reprezentacja obu Korei podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio? MKOL zbierze się w tej sprawie

Na 15 lutego zaplanowano robocze spotkanie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jednym z tematów, jakie poruszane będą podczas spotkania w Lozannie będzie kwestia wspólnej reprezentacji Korei Północnej i Południowej podczas IO w Japonii w 2020 roku.

Wspólna reprezentacja Korei tematem spotkania MKOLu w Lozannie

Być może podczas spotkania MKOLu w Lozannie zapadną decyzje co do połączenia reprezentacji Korei Północnej i Południowej podczas letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W dyskusjach wezmą udział nie tylko koreańscy przedstawiciele komitetów olimpijskich, ale również ministrowie sportu obu krajów.

Oficjalny komunikat MKOL wyda zaraz po posiedzeniu – 15 lutego

W przeszłości koreańscy sportowcy startowali już pod jedną flagą

Od 1953 roku Korea Północna i Południowa pozostają w stanie wojny – po wojnie na Półwyspie Koreańskim zawarto jedynie rozejm. Choć przez całe dekady sytuacja na linii Pjongjang – Seul była bardzo napięta, ostatnio mamy do czynienia z ociepleniem relacji.

Dyplomatyczna odwilż przejawia się również na polu sportowym. Podczas ceremonii otwarcia ostatnich Zimowych Igrzysk Olimpijskich reprezentanci obu Korei przemaszerowali pod wspólną flagą. Co więcej, sportowcy z Północy i Południa startowali podczas Igrzysk Azjatyckich (wioślarstwo, koszykówka) czy zawodów World Tour w tenisie stołowym. Ważną inicjatywą było też wspólne zgłoszenie w sprawie organizacji letnich IO w 2032 roku.

 
Więcej o: