Copernicus Cup 2019. Marcin Lewandowski z rekordem kraju! Swoboda i Baumgart-Witan bezkonkurencyjne w Toruniu

Copernicus Cup 2019. Wczoraj w Toruniu odbył się lekkoatletyczny, halowy mityng - Orlen Copernicus Cup. W biegu na 1500 m Marcin Lewandowski pobił rekord Polski. Świetne wyniki osiągnęły też Ewa Swoboda i Iga Baumgart-Witan.

Copernicus Cup 2019. Marcin Lewandowski poprawił swój własny rekord 

Zawody w Arenie Toruń są zaliczane do światowego cyklu IAAF World Indoor Tour, a także stanowią jedno z preludiów do zbliżających się Lekkoatletycznych Halowych Mistrzostw Europy. Nic więc dziwnego, że na starcie pojawiło wiele uznanych nazwisk, a trybuny zostały wypełnione. Najważniejszym wydarzeniem środowego mityngu było pobicie rekordu Polski na 1500 m przez Marcina Lewandowskiego. Dwukrotny mistrz Europy w hali, jeszcze przed wejściem na bieżnię zapowiadał, że spróbuje pobić dotychczasowy rekord, który... sam ustanowił w 2014 roku. Tak też się stało – Lewandowski zakończył zmagania na drugim miejscu, za Kenijczykiem Samuelem Teferem, i poprawił rezultat sprzed pięciu lat blisko o sekundę (3.36.50).

Ewa Swoboda i Iga Baumgart-Witan najszybsze w swoich biegach 


Doskonale spisujące się w tym sezonie Ewa Swoboda w Toruniu jedynie potwierdziła swoją formę. W biegu na 60 m była pierwsza, z czasem 7.15 s. Za jej plecami znalazła się srebrna medalistka mistrzostw świata z Londynu – Josee Ta Lou. Iga Baumgart –Witan zwyciężyła w zmaganiach na dystansie 400 m. Uzyskany przez nią czas – 51.91 s. – to drugi najlepszy wynik z historii polskich występów w hali i najlepszy rezultat w tym sezonie na świecie. Baumgart-Witan już wcześniej zapewniła sobie udział w Mistrzostwach w Glasgow.

Przez Toruń do Glasgow. Siedmioro Polaków zagwarantowało sobie udział w Mistrzostwach Europy


Dzięki świetnym występom podczas Copernicus Cup 2019, Marcin Lewandowski i Ewa Swoboda wypełnili minimum na Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce 2019 (1-3 marca). Poza wspomnianymi sportowcami kwalifikacje uzyskali też: Michał Rozmys (1500 m), Mateusz Borkowski, Sofia Ennaoui (oboje 800 m), Justyna Święty-Ersetic, Karol Zalewski (oboje 400 m).

Więcej o: