Rajd Finlandii. Tanak z innej planety, Ogier ucieka Neuvillowi

Ott Tanak jest liderem Rajdu Finlandii po pierwszym dniu. Estoński kierowca Toyoty ma 5,8 sekundy przewagi nad Madsem Ostbergiem z Citroena. Szósty jest mistrz świata Sebastien Ogier (Ford), a dopiero 10. lider klasyfikacji generalnej WRC Thierru Neuville (Hyundai). Łukasz Pieniążek zajmuje 18. pozycję.

Rajd Finlandii uderzył z pełną mocą w piątek. 10 odcinków specjalnych o łącznej długości blisko 129 km najmniej problemów sprawiło Tanakowi. Estoński kierowca na trasę ruszał jako trzeci i swoją Toyotą Yaris WRC wyczyniał rzeczy nie z tej ziemi. - Robiłem, co tylko się dało, bo basza pozycja na starcie nie była najlepsza. Musiałem dać z siebie maksimum, by być w jak najlepszej sytuacji przed sobotnimi odcinkami specjalnymi. To już będzie bardziej sprawiedliwa jazda, bo będziemy bliżej naszych głównych rywali - mówił Tanak.

Estończyk wygrał piątek pięć z dziesięciu prób. W klasyfikacji generalnej ma 5,8 sekundy przewagi nad Madsem Ostbergiem. Norweski kierowca Citroena wykorzystał do maksimum to, że ruszał na trasę dopiero jako dziewiąty. Na szutrowych drogach to spora zaliczka, bo trasa jest już oczyszczona z luźnych kamyków i można jechać lepszym tempem. Trzecie miejsce dla Jari-Mattiego Latvali (Toyota), który do Tanaka po pierwszym dniu traci 23,1 sekundy.

Pechowo Rajd Finlandii zaczął się dla Thierry’ego Neuvilla. Lider klasyfikacji generalnej mistrzostw świata jest dopiero 10. z blisko dwuminutową stratą do Tanaka. - Przecieranie drogi strasznie utrudnia jazdę w tym rajdzie. Mieliśmy problemy z utrzymaniem się na drodze. Na piątym odcinku specjalnym popełniłem błąd, chciałem poprawić notatki, zagapiłem się i wylądowaliśmy poza drogą. Potem musieliśmy już jechać wolniej. Zdajemy sobie sprawę, że tracimy do Ogiera. Naszym zadaniem jest ograniczyć te straty - mówił Belg na mecie.

Neuville jest 10., a jego główny rywal w walce o tytuł jest na szóstej pozycji z niespełna minutą straty do Tanaka. - W sobotę nasza pozycja startowa będzie o wiele lepsza. Tegoroczny Rajd Finlandii jest pod tym względem bardzo trudny. Nie widziałem tu jeszcze takich dróg. Chylę czoła przed Tanakiem. Nie mamy z nim szans - mówił Ogier.

Jedyny Polak startujący w Finlandii, Łukasz Pieniążek, zajmuje 18. lokatę. Spośród aut klasy WRC–2 ma siódmy czas, co jak na debiutanckie kilometry w tej imprezie, należy odczytywać pozytywnie. Bez względu na końcowy rezultat Pieniążek nie zdobędzie punktów do klasyfikacji WRC–2, bo do punktowania wyznaczył inne imprezy.

W sobotę przed kierowcami osiem odcinków specjalnych o łącznej długości blisko 143 km, a w niedzielę cztery próby o długości 46 km.