Tylko jedna sportsmenka na świecie zarabia lepiej od Świątek. Pochodzenie ma znaczenie

Iga Świątek imponowała w sezonie 2023, co miało odzwierciedlenie również w jej zarobkach. Łącznie na korcie zarobiła niespełna 10 mln dolarów, co było najlepszym wynikiem w stawce. Sporo też zainkasowała m.in. z umów sponsorskich i działalności marketingowej, o czym donosi sportico.com. Portal stworzył zestawienie 10 najlepiej zarabiającym sportsmenek na świecie w 2023 roku i Polka znalazła się w czołówce.

Iga Świątek ma za sobą kolejny kapitalny sezon. Wygrała aż 68 z 79 spotkań i zdobyła sześć tytułów. Triumfowała kolejno w Dosze, Stuttgarcie, Rolandzie Garrosie, Warszawie, Pekinie i Cancun. Tym samym po raz drugi z rzędu zakończyła rok na szczycie rankingu WTA. Tak znakomite wyniki przełożyły się również na jej zarobki. Łącznie na korcie zainkasowała aż 9,86 miliona dolarów. Poza tym otrzymała też pieniądze m.in. z reklam czy umów sponsorskich, co pozwoliło jej znaleźć się w czołówce jednego z kluczowych zestawień.

Zobacz wideo To dlatego Iga Świątek osiąga tyle sukcesów. Analizujemy

Iga Świątek drugą najlepiej zarabiającą sportsmenką świata w 2023 roku. Przegrała tylko z Coco Gauff

Portal sportico.com przygotował ranking 10 najlepiej zarabiających sportsmenek na świecie w 2023 roku. W obliczeniach wzięto pod uwagę m.in. wynagrodzenie za wyniki sportowe, a także pieniądze pochodzące z umów marketingowych, sprzedaży koszulek, gadżetów, itp.

Świątek znalazła się w TOP 3 klasyfikacji, a konkretnie na drugim miejscu. Zgodnie z wyliczeniami Polka zainkasowała aż 12 mln dolarów z działalności poza kortem. W związku z tym łącznie zarobiła 21,9 mln dolarów, co w przeliczeniu na polską walutę daje niespełna 88 mln złotych. 

Polka przegrała nieznacznie z liderką zestawienia, którą dość niespodziewanie została... trzecia rakieta świata, Coco Gauff. Amerykanka także znakomicie spisała się w tym sezonie - wygrała cztery tytuły. Łącznie na korcie zainkasowała 6,7 mln dolarów, a więc mniej od naszej zawodniczki. Tyle tylko, że osiągnęła większe przychody z reklam, itp., bo aż 16 mln dolarów. Tym samym łącznie zarobiła 22,7 mln dolarów. Ogromne znaczenia ma przy tym fakt, że Gauff pochodzi z USA, gdzie sponsorzy dosłownie biją się o kontrakty z najlepszymi krajowymi zawodnikami. To handicap, który w tego rodzaju rankingach zawsze faworyzuje zawodników ze Stanów Zjednoczonych.

Te wyniki pokazują, że zarówno Polka, jak i Amerykanka poczyniły ogromny postęp, na korcie i poza nim. Dla porównania w poprzednim roku zajmowały one kolejno siódme i ósme miejsce we wspomnianym zestawieniu. 

Na trzecim miejscu tegorocznego rankingu znalazła się z kolei Eileen Gu, a więc amerykańska narciarka - 20 mln dolarów. Wartym odnotowania jest również fakt, że aż siedem z 10 najlepiej zarabiających sportsmenek w 2023 roku to tenisistki.

Zaskakująca pozycja Raducanu i Osaki

Na czwartym miejscu dość niespodziewanie znalazła się Emma Raducanu. Z uwagi na problemy zdrowotne pauzuje od kwietnia, a mimo to zarobiła imponującą kwotę, choć głównie zawdzięcza ją kontraktom sponsorskim. Na korcie zainkasowała jedynie 238 tysięcy dolarów, ale z pozostałej działalności otrzymała aż 16 mln dolarów. Wysoko znalazła się też Naomi Osaka, która w tym sezonie nie pojawiła się nawet na korcie. 

TOP 10 najlepiej zarabiających sportsmenek 2023 roku wg sportico.com:

  1. Coco Gauff - 22,7 mln dolarów (6,7 mln dolarów za wyniki sportowe, 16 mln dolarów z pozostałej działalności)
  2. Iga Świątek - 21,9 mln dolarów (9,9 mln dolarów i 12 mln dolarów)
  3. Eileen Gu - 20 mln dolarów (27 tys. dolarów i 20 mln dolarów)
  4. Emma Raducanu - 16,2 mln dolarów (238 tys. dolarów i 16 mln dolarów)
  5. Naomi Osaka - 15 mln dolarów (0 dolarów i 15 mln dolarów)
  6. Aryna Sabalenka - 12,2 mln dolarów (8,2 dolarów i 4 mln dolarów)
  7. Jelena Rybakina - 9,5 mln dolarów (5,5 mln dolarów i 4 mln dolarów)
  8. Jessica Pegula - 9 mln dolarów (6 mln dolarów i 3 mln dolarów)
  9. Simone Biles - 8,5 mln dolarów (0 dolarów i 8,5 mln dolarów)
  10. Nelly Korda - 7,9 mln dolarów (1,4 mln dolarów i 6,5 mln dolarów).
Więcej o:
Copyright © Agora SA