• Link został skopiowany

Oto nowy fenomen tenisa i główny rywal Alcaraza na lata. Wprawił kibiców w ekstazę

Gdy Jannik Sinner wchodził do świata tenisa, był określany wielką nadzieją Włochów. Ten sezon jest zdecydowanie najlepszy w jego karierze, co potwierdza liczba wygranych turniejów. We wtorkowy wieczór wprawił w ekstazę turyńską publiczność, ogrywając Novaka Djokovicia i kończąc jego znakomitą serię. - Rywalizacja w tourze między Sinnerem a Carlosem Alcarazem będzie spektakularna - wróżą w rozmowie ze Sport.pl eksperci od tenisa na Półwyspie Apenińskim.
Italy Tennis ATP Finals
Fot. Antonio Calanni / AP Photo

Djoković podchodził do starcia z Sinnerem niepokonany od 121 dni, po serii 19 meczów bez porażki. I z pewnością, że sezon skończy jako numer jeden w światowym rankingu. Serb niejednokrotnie prowokował turyńską publiczność i liczył na czwarte zwycięstwo przeciwko Sinnerowi w karierze. Po trzech godzinach rywalizacji cieszył się jednak zawodnik gospodarzy, który triumfował 7:5, 6:7 (5), 7:6 (2).

Zobacz wideo Dlaczego Hubert Hurkacz jest tak niedoceniany? "Ma pecha"

Wygranym tie-breakiem do dwóch w decydującej partii Sinner tylko potwierdził, że jest w tym sezonie w świetnej formie. Przez ostatnie 10 lat podobnej sztuki, czyli wygranej z Djokoviciem w tie-breaku w ostatnim secie, dokonali tylko Carlos Alcaraz i Dominic Thiem. - To są mecze tego rodzaju, że albo je wygrywam, albo się czegoś nauczę - mówił Sinner przed starciem z Djokoviciem w ATP Finals.

Mimo tego zwycięstwa Włoch wciąż nie może być pewny awansu do półfinału. Wszystko rozstrzygnie się w czwartek, gdy Sinner zagra z Holgerem Rune, a Djoković podejmie Huberta Hurkacza. Polak wszedł do gry jako pierwszy rezerwowy, w miejsce kontuzjowanego Stefanosa Tsitsipasa, już bez szans na wywalczenie miejsca w czołowej czwórce. Sinner może być drugim triumfatorem, po Tsitsipasie, zarówno finałów NextGen, jak i ATP. A jego wyniki w 2023 roku pokazują, że wielka kariera dopiero teraz się rozpoczyna.

"Niesamowita ewolucja". Sinner pnie się w górę

Sinner zaliczył profesjonalny debiut w tourze na początku 2018 r. Rok później wygrał pierwszego Challengera w Bergamo, a sezon 2019 zakończył z pięcioma triumfami i finałem w Ostrawie, gdzie przegrał z Kamilem Majchrzakiem. Sinner okazał się najlepszy w NextGen Finals. Tam ograł w trzech setach Australijczyka Alexa de Minaura. Turnieje ATP zaczął wygrywać od listopada 2020, ale głównie były to zawody rangi 250. Przegrał też finał Masters 1000 w Miami w 2021 r., ale przeciwko swojemu przyjacielowi, czyli Hurkaczowi, z którym niejednokrotnie grał w deblu.

- Ewolucja Sinnera od debiutu w tourze jest niesamowita. Tak bardzo, że dziś jest zupełnie innym tenisistą, zdecydowanie lepszym. Gdy zaczynał, był chłopakiem o kruchej sylwetce, który grał dosyć przewidywalnie i nie budował presji na przeciwniku. Dziś to już bardziej kompletny, silniejszy i przede wszystkim bardziej odporny sportowiec - mówi nam Marco Mazzoni, dziennikarz portalu lovetennis.it i autor książek o tenisie.

Tylko w 2023 roku Sinner wygrał cztery turnieje (Montpellier, Toronto, Pekin, Wiedeń), a w dwóch pozostałych przegrał w finale (Rotterdam, Miami). Łącznie triumfował w dziesięciu zawodowych turniejach. To dało mu czwarte miejsce w rankingu, najwyższe w karierze. - Dla bardzo dobrego zawodnika dziesięć wygranych turniejów to naprawdę dobry wynik. Ale trzeba stwierdzić otwarcie, że przed tą jesienią Sinner wygrał niewiele naprawdę ważnych turniejów. A przez lata bardzo poprawił serwis - uważa Luigi Ansaloni z serwisu oktennis.it, także autor książek, m.in. o Rogerze Federerze.

- Sinner chce wygrywać duże turnieje, a dziesięć triumfów do tej pory to pierwszy krok do tego. W tym roku wygrał turniej Masters w Toronto i pokonał Daniła Miedwiediewa oraz Tsitsipasa, a dawniej nie był w stanie znaleźć na nich sposobu. Jego kariera na najwyższym poziomie właśnie się zaczyna. To ambitny chłopak. Widać ogromną zmianę w serwisie, bo w ostatnich tygodniach osiąga procent godny największych specjalistów w tej materii. Dodatkowo jego bekhend jest zawsze pewny, czuje się w tym naturalnie - dodaje Mazzoni.

Dawniej trenował Agassiego i Murraya. Teraz tworzy legendę Sinnera. "Wniósł spokój"

Tak widoczny progres Sinnera w grze jest zasługą pracy z Simone Vagnozzim i Darrenem Cahillem, z którymi działa od lutego i czerwca zeszłego roku. Wcześniej przez lata Sinner pracował z Riccardo Piattim. Przez lata Cahill pracował z wieloma świetnymi tenisistami i tenisistkami - zaczynając od Andre Agassiego, po Anę Ivanović i Simonę Halep, kończąc na Andym Murrayu. Przy współpracy z Sinnerem Cahill wnosi sporo doświadczenia i nadzoruje pracę reszty zespołu. Jest mentalnym guru. To ma wprowadzić jeszcze więcej nieprzewidywalności i rozwiązań w grze Sinnera.

Vagnozzi jest określany w sztabie "sternikiem", a wcześniej pracował z Marco Cecchinato. - Ćwiczymy przez godzinę techniczne aspekty u Jannika: serw, wolej, smecz. Tak wygląda nasza rutyna - mówił Vagnozzi, cytowany przez oficjalną stronę ATP. Cały skład Sinnera uzupełnia Giacomo Naldi i Umberto Ferrara, odpowiednio fizjoterapeuta i trener przygotowania fizycznego.

Sinnerowi pomogło też doświadczenie wyciągnięte z innych dyscyplin. W młodym wieku trenował piłkę nożną, a także był mistrzem kraju w slalomie gigancie. Miał wtedy zaledwie siedem lat. W 2014 r. porzucił narciarstwo i skupił się tylko na tenisie.

- Cahill wniósł do sztabu Sinnera ogromny spokój i sprawił, że ten poprawił się w wielu obszarach. Szczególnie w serwisie, ale też ma dużo lepszy forhend niż wcześniej - twierdzi Ansaloni. - Cahill pracował z nim także nad kwestiami mentalnymi. Często w przeszłości Jannik tracił koncentrację, przez co przegrywał. Praca z Cahillem sprawia, że teraz jest pewniejszy i spokojniejszy na korcie. Jedną z jego mantr jest "ciesz się chwilą". I, jak widać, to działa - uzupełnia Mazzoni. Wśród mocnych stron Sinnera należy też wymienić jego szybkość oraz skuteczność w uderzeniach po ziemi.

To główny rywal Alcaraza na lata. "Jak Federer z Nadalem"

Nasi eksperci nie mają wątpliwości, że to Sinner będzie głównym rywalem Alcaraza w kolejnych latach. Kompletnie abstrahując od tego, jak obecnie układa się ranking. - Na razie nie widać na horyzoncie nikogo silniejszego od tego duetu. Carlos uważa Jannika za swojego głównego wroga i wyraźnie cierpi w trakcie meczów przeciwko niemu, trochę jak było w starciach Rogera Federera z Rafaelem Nadalem. Gra Sinnera nie pasuje Alcarazowi - tłumaczy Ansaloni.

- Rywalizacja między nimi będzie wręcz spektakularna. Sinner ma wyczucie i łatwość w przyspieszaniu piłki przy uderzeniach, co jest niezbędne do tego, by pokonać Carlitosa. W ich meczach wygrywa ten, kto lepiej zareaguje i zmusi rywala do głębokiej defensywy - dodaje krótko Mazzoni.

Kto poza nimi może stworzyć kolejną wielką siłę w tourze? - Bardzo trudne jest, by to wytypować, ale moim zdaniem tę czołową piątkę, z Sinnerem i Alcarazem, mogą stworzyć Holger Rune, Ben Shelton i, mam nadzieję, Lorenzo Musetti - typuje Mazzoni. - Ja zamiast Musettiego uwzględniłbym Arthura Filsa z Francji, 19-latka. Ale jeśli mówimy też o graczach, którzy urodzili się w latach 90., to postawię na Daniiła Miedwiediewa i Alexandra Zvereva - uważa Ansaloni.

"To jedyny taki tenisista". Porównania Sinnera do Djokovicia

Włoscy dziennikarze w pełni zgadzają się z tezą, że to między Sinnerem a Alcarazem będzie toczyć się walka o tytuły wielkoszlemowe. - Carlitos jest fenomenem. Potrafi wszystko, a jednocześnie podejmuje złe decyzje i widać momentami taką pustkę w jego grze. Solidność Sinnera i jego styl sprawia, że Alcaraz nie ma i nie będzie miał z nim łatwo - twierdzi Ansaloni. - To dwie różne osobowości i dwa różne sposoby gry. Taki kontrast tworzy spektakl na korcie. A Sinner jest teraz jedynym aktywnym tenisistą, który ma dodatni bilans starć z Hiszpanem - uzupełnił Mazzoni.

Sinnera trudno też umieścić w jakichkolwiek ramach, szukając porównań do któregokolwiek z tenisistów Wielkiej Trójki, czyli do Federera, Nadala lub Djokovicia. - Pewnie najbliżej Sinnerowi do Djokovicia, ale w rzeczywistości Włoch uderza mocniej i częściej, a także podejmuje większe ryzyko na korcie. Jannik jest taką nowoczesną ewolucją Andrei Agassiego, z tą różnicą, że ma lepszy serwis i częściej decyduje się na to, by iść pod siatkę. Jego tenis ciągle ewoluuje - tłumaczy nam Mazzoni. - Zgodzę się z tym porównaniem do Djokovicia, ale Sinner musi ciężko pracować, by osiągnąć poziom Nole - podsumował Ansaloni.

Więcej o:

Komentarze (9)

Oto nowy fenomen tenisa i główny rywal Alcaraza na lata. Wprawił kibiców w ekstazę

darrek11
2 lata temu
Oczywiście Włosi marzą o wielkim graczu ale niekoniecznie są obiektywni. Podobnie jest w Polsce w przypadku Hurkacza. Niby dobry, ma świetne okresy w sezonie ale na końcu czegoś jednak brakuje. Niewątpliwie Jannik Sinner ma potencjał. Potwierdza to wczorajsza wygrana z Djokovicem i w pólfinał (lub ćwierćfinał) Wimbledonu z Novakiem i prowadzenie 2:0.
rw1270
2 lata temu
"Sinner wygrał cztery turnieje (Montpellier, Toronto, Pekin, Wiedeń), a w dwóch pozostałych przegrał w finale (Rotterdam, Miami). "

Czyli wedlug Pana Redaktora Bernarda (nazwisko) Sinner zagral tylko szesc turniejow w 2023, z czego zadnego wielkoszlemowego. "Pozostalych", czy "kolejnych" to jest to samo, zupelnie jak "stwierdzic" i "przyznac", wymieniane w wielu notatkach. Cenie dobre dziennikarstwo...
rabbit_of_caerbannog
2 lata temu
"Mimo tego zwycięstwa Włoch ..."

Włoch? Ciekawe, czy Jannik już o tym wie?!
sagitt25
2 lata temu
Ci wszyscy praktykanci w redakcji sportowej gazeta.pl mają wspólną cechę: nadpobudliwość emocjonalną, z czego biorą się kategoryczne stwierdzenia, zachwyty nad czymś/kimś na podstawie jakiegoś mało znaczącego wydarzenia, etc., etc.
Tytuł jest dobitnym tego przykładem: 'Oto nowy fenomen tenisa i główny rywal Alcaraza na lata.'
Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).