Kim był Roland Garros? Dlaczego jego imieniem nazwany został słynny turniej tenisowy?

W Paryżu trwają obecnie międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie (French Open, Roland Garros). Jest to jeden z turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema. Rozgrywany jest na kortach imienia Rolanda Garrosa. Kim był Roland Garros? Dlaczego jego imieniem nazwany został słynny turniej tenisowy?

Pierwszy turniej w Paryżu został rozegrany w 1891 roku pod nazwą Championnat de France. Jeszcze wtedy miał charakter lokalny i rozgrywany był na nawierzchni trawiastej. Dopiero w 1912 zmieniona została ona na mączkę ceglaną. W 1925 natomiast do turnieju dopuszczono zawodników spoza Francji

Zobacz wideo Iga Świątek: Najważniejsze jest to, żeby nie mieć oczekiwań w stosunku do swojej gry. Wtedy mój poziom się poprawia

Po zwycięstwie Francji w Pucharze Davisa w 1927 roku w Paryżu zbudowano nowy stadion, nazwany imieniem bohatera I wojny światowej, Rolanda Garrosa, na którym turniej odbywa się do dziś. Zmieniono także nazwę turnieju na Tournoi de Roland Garros. Dopiero w 1968 stał się natomiast pierwszym wielkoszlemowym turniejem "open", zezwalającym na start zarówno profesjonalistom, jak i amatorom.

Kim był Roland Garros? 

Roland Garros urodził się 6 października 1888 roku w miejscowości Saint-Denis na francuskiej wyspie Reunion położonej na Oceanie Indyjskim. Był słynnym lotnikiem, który jako pilot myśliwca brał udział w I wojnie światowej. Był także przede wszystkim prawdopodobnie pierwszym pilotem myśliwca na świecie. 

Początkowo zainteresowania Rolanda Garrosa kręciły się wokół muzyki, ale zmieniło się to w 1909 roku, kiedy pierwszy raz oglądał pokazy lotnicze. Oddał się wtedy swojej nowej pasji i jeszcze przed wybuchem I wojny światowej zdobył sławę jako lotnik. Przyniósł mu ją słynny przelot nad Morzem Śródziemnym, z Fréjus-Saint Raphaël na południu Francji do Bizerty w Tunezji, 23 września 1913, trwający 7 godzin 53 minuty. Później Garros zapisał na swoje konto kilka innych osiągnięć, ale tym najważniejszym była zmiana zastosowania karabinu maszynowego w myśliwcach. Francuz jako pierwszy zastosował karabin umieszczony na kadłubie za śmigłem. 

W 1915 roku samolot Garrosa został zestrzelony przez niemiecką obronę przeciwlotniczą, co zmusiło go do lądowania po przeciwnej stronie frontu. Z niemieckiej niewoli udało mu się uciec dopiero zimą 1918 roku i wrócił wtedy od razu do służby w lotnictwie. 5 października 1918 został postrzelony w okolicach Vouziers w Ardenach.

Dziesięć lat po śmierci Rolanda Garrosa, po naciskiem jego przyjaciela Emile Lesieura jego imieniem zostały nazwane słynne korty tenisowe w Paryżu. Rozgrywany jest na nich turniej wielkoszlemowy nazywany również "Roland Garros". Oprócz tego jego imię nosi lotnisko na wyspie Reunion, na której urodził się Garros. Firma Peugeot natomiast nazwała jego nazwiskiem serię wyposażeniową swoich samochodów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.