Piłka nożna. 1500 meczów sędziego Władysława Popczyka

Niewielu sędziów piłkarskich z Częstochowy może pochwalić się poprowadzeniem 1500 meczów. Jednym z nich jest Władysław Popczyk. Po 22 latach kariery doczekał się jubileuszu.

- Pierwsze swoje spotkanie zaliczyłem 26 marca 1983 - mówi 47-letni sędzia, patrząc w swój stary brulion, w którym prowadzi wszystkie statystyki. - Byłem bardzo wystraszony i omal nie uciekłem.

Jako początkujący arbiter jeździł na mecze z bardziej doświadczonym kolegą Antonim Kozyrą. Jak mówi, wiele mu zawdzięcza. Szybko awansował, jednak nigdy nie miał przyjemności biegać po boiskach ekstraklasy. - Przez trzy lata byłem rozjemcą na jej zapleczu, czyli w II lidze. Było to ponad 30 zawodów - chwali się Popczyk. - Najmilej wspomina mecz Wisły Kraków z Petrochemią Płock. Znalazł się również w trójce sędziowskiej podczas oficjalnego meczu kobiet między reprezentacjami Polski i ZSRR.

Piłka nożna w rodzinie Popczyków zawsze była w centrum uwagi. W ślad za tatą poszła 22-letnia córka Agata - także sędzia. O karierze futbolowej myśli też 18-letni syn Tomasz. Swój okrągły jubileusz sędzia obchodził podczas pokazowego meczu na stadionie na Stradomiu. Po jednej stronie stanęły piłkarki UKS Gol Częstochowa, a ich rywalami byli przyjaciele, sędziowie, wychowankowie zaproszeni przez jubilata.

Pierwszą połowę poprowadził główny bohater, drugą - co nie było szczególnym zaskoczeniem - córka Agata. Po zawodach odebrał od gości wiele pucharów i statuetek. Dostał też koszulkę i prawdziwy srebrny medal, który wywalczyły piłkarki Gola podczas halowych mistrzostw Polski.

Oprócz kariery sędziowskiej - pracujący na co dzień na kolei - Władysław Popczyk przez 12 lat był zawodnikiem Skry Częstochowa. Trenował również trampkarzy Błękitnych Aniołów oraz piłkarki UKS Gol. - Te 22 lata bardzo szybko mi minęły - mówi. - Jedynym minusem jest to, że w domu jestem gościem. Moja żona na ten temat mogłaby wiele powiedzieć...

Drużyna Popczyka: Zdzisław Musialik, Maciej Hupa, Robert Siuda, Sławomir Iskra, Zenon Dąbrowski, Andrzej Kusak, Tomasz Popczyk, Janusz Dąbrowski, Marek Szczypiór, Grzegorz Nowak, Edward Flis, Włodzimierz Seifryd, Wojciech Rudy, Michał Nowak, Tadeusz Leśniak, Andrzej Orda, Lech Małagowski, Witold Kulisiewicz, Bronisław Kowalski. Z różnych względów nie zagrali: Agnieszka Winczo, Mariusz Przybylski, Artur Kucharski, Czesław Lichocki.