Czarni Słupsk w komplecie

Amerykański rozgrywający Miah Davis i macedoński skrzydłowy Ilija Bocevski to dwaj nowi koszykarze Energi Czarnych Słupsk. Drużyna Igora Griszczuka jest skompletowana

Davis jest tak długo oczekiwanym w Słupsku nowym rozgrywającym. 24-letni Amerykanin (180 cm wzrostu), absolwent Uniwersytetu Pacyfiku i gracz ligi NCAA, miał w ubiegłym roku widoki nawet na NBA. Grał w lidze letniej w Sacramento Kings, a później dość długo przebywał na testach w Toronto Raptors. Nie udało mu się jednak podpisać kontraktu i w sezonie 2004/2005 występował "na zapleczu" NBA, w lidze NBDL. W zespole Roanoke Dazzle notował średnio 5,4 punktu, 2,5 zbiórki i 3,5 asysty, przebywając na boisku przeciętnie 21 minut. Na początku tegorocznego okresu transferowego był kandydatem do gry w JDA Dijon, zespole francuskiej ekstraklasy. Choć prezes Czarnych Andrzej Twardowski zastrzega, że Davis przyjeżdża do Słupska na okres próbny, to tylko nieudane testy medyczne lub słaba postawa w meczach przedsezonowych może pozbawić Amerykanina kontraktu. Najprawdopodobniej Czarnych wzmocni też 32-letni Macedończyk Illija Bocevski (205 cm). Zbieżność nazwisk z byłym, świetnym graczem Anwilu - Dusanem Bocevskim - nie jest przypadkowa. To bracia bliźniacy, i choć Illija podobnie jak Duszan w latach 90. występował w reprezentacji Macedonii, nie miał w karierze tyle szczęścia co brat, występujący obecnie w silnym Dynamo Moskwa. Wychowanek Rabotnickich Skopje grał przez dwa sezony w lidze izraelskiej i zaledwie trzeciej lidze belgijskiej. Kiedy w 2003 roku udało mu się podpisać wreszcie kontrakt w ekstraklasie belgijskiej (Antwerpia), przytrafiła mu się kontuzja. Stosunkowo młodemu zespołowi Czarnych (średnia wieku to 24,5 roku) może przydać się doświadczenie tego zawodnika, grywającego na pozycji silnego i niskiego skrzydłowego (dobrze rzuca za trzy punkty).

Kontraktami Davisa i Bocevskiego Czarni kończą budowę zespołu. Także rada nadzorcza gdańskiej firmy Energa SA (dostawca energii elektrycznej), zatwierdziła ostatecznie umowę sponsorską z Czarnymi i w sezonie 2005/2006 firma znajdzie się w nazwie zespołu. 20 września, w hali Gryfia, drużyna zostanie oficjalnie zaprezentowana kibicom.

Czarni Słupsk w sezonie 2005/2006

Obrońcy: Miah Davis, Łukasz Jagoda, Aleksander Kudriawcew, Łukasz Seweryn. Skrzydłowi: Omar Barlett, Przemysław Frasunkiewicz, Illija Bocevski, Dariusz Cywiński, Łukasz Chelis. Środkowi: Alex Dunn, Wacław Piński.