Sport w skrócie

Wyniki mistrzostw Europy w maratonie kajakowym, mistrzostw Europy w żeglarskiej klasie Europa. Awans 18-letnich polskich hokeistek na trawie do dywizji A mistrzostw Europy. Leszczynianin mistrzem Polski w szybowcowej klasie standard. Zbigniew Piątek z grupy Mróz najlepszy w Bohemia Tour. Adam Krajewski z Konina piąty w kolarskim memoriale w Obornikach Śląskich.

KAJAKARSTWO

DŁUGI DYSTANS. Nie udało się zdobyć medalu wielkopolskim zawodnikom podczas 5. mistrzostw Europy w maratonie kajakowym. Najbliżej podium był kanadyjkarz Marcin Rynkiewicz z Posnanii Poznań wraz z Tomaszem Sułkowskim z MRKS Gdańsk. Ta dwójka zajęła czwarte miejsce. Szósta była poznańska para kajakarek Magdalena Sendal (Energetyk) i Agnieszka Pawlicka (Posnania), a Michał Garstkiewicz (Energetyk) i Mateusz Witek (Posnania) zajęli 14. pozycję.

ŻEGLARSTWO

GLINKIEWICZ NA MAJORCE. Weronika Glinkiewicz z Posnanii Poznań zajęła 22. miejsce w żeglarskich mistrzostwach Europy w klasie Europa, które odbywały się u wybrzeży Majorki. Najlepsza z Polek Monika Bronicka z AZS UWM Olsztyn była dziesiąta.

EUROPA WE WŁADYSŁAWOWIE. Michał Kaczmarek z Jachtklubu Wielkopolski Poznań zwyciężył w Pucharze Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Władysławowa w żeglarskiej klasie Europa. W zawodach we Władysławowie rywalizowało ponad 160 żeglarzy.

HOKEJ NA TRAWIE

18-LATKI AWANSOWAŁY. Reprezentacja Polski w hokeju na trawie juniorek do lat 18 zakwalifikowała się do mistrzostw Europy dywizji A. Polki uzyskały awans dzięki zajęciu drugiego miejsca w ME dywizji B, które odbywały się w Rakowniku koło Pragi. W ostatniej kolejce grupy finałowej Polki przegrały z Belgią 2:5 (2:4) i zajęły w mistrzostwach drugie miejsce, właśnie za Belgią. Przypomnijmy, że w niedzielę awans do dywizji A juniorów 18-letnich uzyskali także chłopcy podczas turnieju w Gnieźnie.

SZYBOWNICTWO

MISTRZOSTWA POLSKI STANDARD. Mariusz Poźniak z Aeroklubu Leszczyńskiego zdobył na lotnisku Rudniki pod Częstochową tytuł mistrza Polski w szybowcowej klasie standard. Poźniak zwyciężył też w klasyfikacji międzynarodowej, w której wyprzedził reprezentanta Niemiec Mirosława Matkowskiego. Mistrzostwa trwały 13 dni, ale z powodu złej pogody rozegrano tylko pięć konkurencji. Startowało 47 szybowników. Drugie miejsce w mistrzostwach zajął Jerzy Kolasiński z Aeroklubu Poznańskiego, a trzecią i czwartą pozycję zajmowali leszczynianie: Henryk Muszczyński i Aleksander Fórmanowski.

KOLARSTWO

PIĄTEK NAJLEPSZY. Podwójnym sukcesem Zbigniewa Piątka z grupy Mróz Borek Wlkp. zakończył się w miejscowości Krivoklat trzyetapowy wyścig Bohemia Tour. Polski kolarz wygrał ostatni etap i całą imprezę. W Krivoklacie Piątek minął linię mety samotnie, wyprzedzając o sekundy towarzyszy ucieczki - Szweda Pettera Renanga (Bianchi) i Niemca Ralfa Grabscha (Team Wiesenhof). Kolarz Mroza jest pierwszym cudzoziemcem, który zwyciężył w Bohemia Tour. W pięciu poprzednich edycjach wygrywali tylko Czesi, w tym trzykrotnie Ondrej Sosenka z polskiej grupy CCC-Polsat. Siódmy z klasyfikacji generalnej był inny reprezentant Mroza Cezary Zamana. Klasyfikację sprinterów wygrał Bartosz Huzarski.

MEMORIAŁ W OBORNIKACH. Adam Krajewski z KTC Konin zajął piąte miejsce w rozegranym w Obornikach Śląskich kolarskim Memoriale Józefa Grundmanna. Trasa wyścigu liczyła 152 km i prowadziła po morenowych wzgórzach wokół Obornik. Krajewski przyjechał na metę z 10 sekundami straty do zwycięzcy - Pawła Bentkowskiego z TKK Pacific Nestlé Toruń.

SZACHY

SZELĄG NA FESTIWALU. Marcin Szeląg z Pocztowca wygrał w turnieju głównym 12. Międzynarodowego Poznańskiego Festiwalu Szachowego. W dziewięciu rundach uzyskał 7 punktów. W imprezie brało udział 212 zawodniczek i zawodników. Szeląg o pół punktu wyprzedził Patryka Łagowskiego z Damisu-Polonia Warszawa, Leszka Ostrowskiego z Olecka i swojego klubowego kolegę Jerzego Owczarzaka. Piątą pozycję, z dorobkiem 6 punktów, zajął siedmiokrotny mistrz Polski Włodzimierz Schmidt z Pocztowca.

WIEŚCI Z OLIMPIADY

BIEGI NA ORIENTACJĘ

ZŁOTO DLA GRUNWALDU. Wielkopolanie odnieśli pierwsze sukcesy na 9. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Pomorze 2003. W Ostrzycach na Pojezierzu Kaszubskim rozegrano biegi sztafetowe na orientację. Wśród dziewcząt zwyciężył Grunwald Poznań w składzie: Anna Stróżyk, Katarzyna Koncewicz i Karolina Majewska. Poznanianki były lepsze od Śląska Wrocław i GKS Luzino.