Śląsk Wrocław dostał trzy kary w dwa dni: najpierw UEFA, później Komisja Ligi

Piłkarski Śląsk w ciągu dwóch dni otrzymał trzy kary za zachowanie swoich kibiców. Jedną nałożyła Komisja Ligi Ekstraklasy SA, a dwie UEFA za występy wrocławian w europejskich pucharach.

Znajdź nas na Facebook'u | Ćwierkamy też na Twitterze

W środę Komisja Ligi spotkała się, aby podjąć decyzję o konsekwencjach za skandaliczne zachowanie kibiców podczas ostatniego meczu Śląska z Jagiellonią. Kibole Śląska wspólnie z fanami z Białegostoku skandowali z trybun: "Jebać uchodźców" i "Polska ponad podziałami, precz z kurwami uchodźcami". Na podstawie m.in. raportów delegatów komisja ukarała kibiców Śląska zakazem wyjazdowym na dwa mecze ekstraklasy w zawieszeniu do końca sezonu.

- Na stadionach ekstraklasy nie ma miejsca na rasizm, ksenofobię oraz obrażanie innych ludzi ze względu na wyznawaną religię, kolor skóry czy poglądy polityczne - mówi Zbigniew Mrowiec, przewodniczący Komisji Ligi. - Żadne zachowania tego typu nie będą nigdy tolerowane i zawsze spotkają się z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie mamy żadnej wątpliwości, że incydenty podczas ostatniej kolejki miały w większości właśnie taki charakter - całkowicie nie do zaakceptowania - niezależnie od intencji, jakie przyświecały ich autorom - tłumaczy Mrowiec.

Rasizm w centrum Wrocławia: Kibole zorganizowali międzynarodowy turniej przeciwko uchodźcom z Syrii

Z kolei we wtorek UEFA przyznała Śląskowi karę za wydarzenia podczas meczu z IFK Goeteborg w ramach II rundy eliminacji do Ligi Europy. UEFA na najbliższy mecz wrocławskiej drużyny w europejskich pucharach zamknęła dwa sektory trybuny B na Stadionie Miejskim.

Powodem tej decyzji ma być flaga Śląska, która zawisła w trakcie meczu na jednej z trybun. Zdaniem FARE (międzynarodowa organizacja zajmująca się tropieniem rasizmu i faszyzmu na stadionach piłkarskich) przypominała flagę neonazistowskiej organizacji Blood & Honour, a tekst na fladze "Znak orła potęgi symbol prowadzi nas" to fragment jednego z utworów znanej gliwickiej kapeli skinheadzkiej - Honor.

Poza tym UEFA ukarała Śląsk grzywną w wysokości 10 tys. euro za używanie podczas meczu z IFK Goeteborg przez wrocławskich kibiców zakazanych materiałów pirotechnicznych.

Przypomnijmy, że to już kolejna kara dla Śląska w ostatnim czasie. Kilka tygodni temu wrocławski klub został ukarany przez UEFA grzywną w wysokości 15 tys. euro. Przez ostatnie cztery lata Śląsk za zachowanie kiboli zapłacił już kary w wysokości ponad 650 tys. zł.

Kilkaset tysięcy wyrzuconych w błoto: Zobacz ile Śląsk płaci za ekscesy kiboli

Więcej o: