Niewielkie zainteresowanie strzelectwem sportowym związane było ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. Brakowało koncesjonowanych strzelnic, a ceny w tych nielicznych działających nierzadko odstraszały. Obecnie obiektów tego typu jest coraz więcej i można je spotkać już zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach.
Sport ten cieszył się znikomą popularnością również z powodu niedostatecznej dostępności sprzętu, w tym wiatrówek. Dziś również w tym aspekcie widać wyraźną zmianę na lepsze. Należy dodać, że duże zainteresowanie strzelectwem sportowym wynika także z niespokojnych czasów. W razie ewentualnego wybuchu konfliktu wiedza i praktycznie umiejętności nabyte w zakresie tego hobby mogą okazać się bezcenne.
Zanim rozpoczniesz przygodę ze strzelectwem, musisz określić, która jego forma Cię interesuje. Większość traktuje je jako hobby – osoby takie od czasu do czasu samodzielnie czy z rodziną lub przyjaciółmi wybierają się na strzelnicę. Jeśli tylko oddasz się mu w odpowiednio do tego przystosowanych miejscach, będzie świetną zabawą, która niesie za sobą liczne korzyści:
Hobby to możesz ograniczać do powyższej formy lub pójść o krok dalej – np. zapisać się do klubu strzeleckiego. Tam pod okiem profesjonalistów nauczysz się nie tylko obsługiwać różne wiatrówki, sprzęt ASG i podstawowe wyposażenie dodatkowe. Poznasz profesjonalne techniki strzelania, a także wyćwiczysz poprawną postawę strzelecką, aby w późniejszym czasem móc rywalizować z innymi biorąc udział w turniejach.
Nawet jeśli masz w planach zapisanie się do klubu strzeleckiego, przygodę z tym hobby zacznij od kilku wizyt w strzelnicy. Pamiętaj, aby wybierać miejsca mające wymaganą prawem koncesję. W bezpiecznych warunkach poznasz podstawowe techniki strzelania oraz rodzaje broni, z której możesz tam korzystać bez posiadania zezwolenia.
Tutaj ważna uwaga – wiatrówkę można posiadać na własność bez pozwolenia, jeśli jej siła kinetyczna jest mniejsza, niż 17J. Warunkiem koniecznym jest także ukończenie pełnoletności. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z tego sprzętu we własnym zakresie, nie mając odpowiedniego doświadczenia czy na otwartym terenie. Dlaczego? Utrzymanie bezpieczeństwa własnego, jak i innych jest kluczowe, dlatego konieczne będzie zaopatrzenie się w odpowiedni kulochwyt i zabezpieczenie otoczenia. Będąc na strzelnicy, możesz oddawać się temu hobby w komfortowych, bezpiecznych warunkach.
Zaczynając przygodę ze strzelectwem sportowym, staniesz przed dylematem wyboru sprzętu. Możesz zdecydować się na klasyczną wiatrówkę lub ASG. Co sprawdzi się najlepiej?
W sprzęcie tym wykorzystywany jest śrut. Jego działanie najczęściej opiera się na sprężynie. Po naciągnięciu, a następnie zwolnieniu wprawia w ruch tłok sprężający powietrze. Wygenerowane w ten sposób ciśnienie wyrzuca pocisk z lufy. Wiatrówki, dostępne są w wersji krótkiej, czyli np. pistolety, oraz długiej, a więc karabiny. Są najlepszym wyborem dla osób, które planują uprawiać strzelectwo tylko w celach hobbystycznych.
W przypadku tego sprzętu do strzelania wykorzystywane jest sprężone powietrze lub inny gaz (choć dostępne są też wersje sprężynowe). ASG to skrót od angielskich słów „Air Soft Gun" i dotyczy replik, a więc broni imitującej tę prawdziwą. Jednak do jej posiadania nie jest potrzebne zezwolenie, jeśli siła kinetyczna jest poniżej 17J. Wyposażenie to jest dostępne również w klubach strzeleckich dla początkujących osób zainteresowanych strzelectwem sportowym, by móc nabrać wprawy przy obchodzeniu się z bronią.
Pamiętaj, że w przypadku strzelectwa sportowego troska o własne bezpieczeństwo jest najważniejsza. Z tego powodu chcąc strzelać np. z wiatrówki, powinieneś wyposażyć się w profesjonalny sprzęt do ochrony wzroku oraz słuchu. Akcesoria tego typu zawsze zamawiaj w sprawdzonych sklepach militarnych, takich jak np. SpecShop. Zyskasz pewność ich doskonałej jakości, która idzie w parze z najwyższą skutecznością działania!