Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Duża zmiana w Ekstraklasie stała się faktem. PZPN wprowadził obowiązek gry młodzieżowca!

Polski Związek Piłki Nożnej przegłosował rewolucję w polskiej Ekstraklasie. Od sezonu 2019/2020 każda drużyna będzie mieć obowiązek wystawiania co najmniej jednego młodzieżowca w składzie. Zniesiono także limit obcokrajowców spoza UE.

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia, które mówiły o możliwych zmianach w najwyższej polskiej lidze piłkarskiej. W piątek doszło do głosowania w zarządzie PZPN-u, który przegłosował poprawki wpływające na kształt rozgrywek w kolejnym sezonie. 

PZPN zniósł limit dwóch obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, którzy mogli występować w czasie meczów Lotto Ekstraklasy. Olbrzymią zmianą jest jednak konieczność wystawiania tzw. młodzieżowca, czyli zawodnika, który nie ukończył 21 roku życia. PZPN wprowadza więc obowiązek, który od kilku lat funkcjonuje również w rozgrywkach pierwszej ligi. 

Komunikat PZPN:

Na piątkowym posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej przegłosowano dwie uchwały, które znacznie wpłyną na sposób funkcjonowania klubów ekstraklasy. Od sezonu 2019/2020 wprowadzono obowiązek wystawiania w składzie co najmniej jednego młodzieżowca oraz zniesiono limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej mogących przebywać jednocześnie na boisku.

Jedną z najistotniejszych zmian jest promowanie młodzieżowców.  W rozgrywkach na szczeblu centralnym kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowca. Wedle uchwały, zawodnikiem o statusie młodzieżowca jest piłkarz posiadający obywatelstwo polskie lub szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21 rok życia oraz zawodnik młodszy.

Zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – był zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy. 

W przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego i braku możliwości zastąpienia go innym młodzieżowcem, drużyna kontynuuje grę w zmniejszonym składzie. W przypadku wykluczenia (czerwonej kartki) dla młodzieżowca zespół występuje w zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełniania do wymaganego limitu młodzieżowców (nie ma obowiązku zastępowania zawodnika seniora innym młodzieżowcem).

Każda wymiana zawodnika na nie-młodzieżowca i gra w pełnym, 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby młodzieżowców, potraktowana zostanie jako wystawienie do gry nieuprawnionego zawodnika. Zawody te zostaną zweryfikowane jako walkower na niekorzyść tej drużyny.

Limit dwóch piłkarzy spoza Unii Europejskiej w ekstraklasie obowiązuje od sezonu 2016/2017. Rok wcześniej mieliśmy okres przejściowy – na boisku jednocześnie mogło występować trzech takich zawodników. Na piątkowym posiedzeniu Zarządu PZPN limit obcokrajowców został zniesiony.