Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Duża zmiana w Ekstraklasie stała się faktem. PZPN wprowadził obowiązek gry młodzieżowca!

Polski Związek Piłki Nożnej przegłosował rewolucję w polskiej Ekstraklasie. Od sezonu 2019/2020 każda drużyna będzie mieć obowiązek wystawiania co najmniej jednego młodzieżowca w składzie. Zniesiono także limit obcokrajowców spoza UE.

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia, które mówiły o możliwych zmianach w najwyższej polskiej lidze piłkarskiej. W piątek doszło do głosowania w zarządzie PZPN-u, który przegłosował poprawki wpływające na kształt rozgrywek w kolejnym sezonie. 

PZPN zniósł limit dwóch obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, którzy mogli występować w czasie meczów Lotto Ekstraklasy. Olbrzymią zmianą jest jednak konieczność wystawiania tzw. młodzieżowca, czyli zawodnika, który nie ukończył 21 roku życia. PZPN wprowadza więc obowiązek, który od kilku lat funkcjonuje również w rozgrywkach pierwszej ligi. 

Komunikat PZPN:

Na piątkowym posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej przegłosowano dwie uchwały, które znacznie wpłyną na sposób funkcjonowania klubów ekstraklasy. Od sezonu 2019/2020 wprowadzono obowiązek wystawiania w składzie co najmniej jednego młodzieżowca oraz zniesiono limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej mogących przebywać jednocześnie na boisku.

Jedną z najistotniejszych zmian jest promowanie młodzieżowców.  W rozgrywkach na szczeblu centralnym kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowca. Wedle uchwały, zawodnikiem o statusie młodzieżowca jest piłkarz posiadający obywatelstwo polskie lub szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21 rok życia oraz zawodnik młodszy.

Zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – był zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy. 

W przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego i braku możliwości zastąpienia go innym młodzieżowcem, drużyna kontynuuje grę w zmniejszonym składzie. W przypadku wykluczenia (czerwonej kartki) dla młodzieżowca zespół występuje w zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełniania do wymaganego limitu młodzieżowców (nie ma obowiązku zastępowania zawodnika seniora innym młodzieżowcem).

Każda wymiana zawodnika na nie-młodzieżowca i gra w pełnym, 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby młodzieżowców, potraktowana zostanie jako wystawienie do gry nieuprawnionego zawodnika. Zawody te zostaną zweryfikowane jako walkower na niekorzyść tej drużyny.

Limit dwóch piłkarzy spoza Unii Europejskiej w ekstraklasie obowiązuje od sezonu 2016/2017. Rok wcześniej mieliśmy okres przejściowy – na boisku jednocześnie mogło występować trzech takich zawodników. Na piątkowym posiedzeniu Zarządu PZPN limit obcokrajowców został zniesiony.

Więcej o:
Komentarze (26)
Rewolucja w Ekstraklasie stała się faktem. PZPN wprowadził obowiązek gry młodzieżowca!
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 4 razy 4

  To i tak nie ma żadnego znaczenia. Polska liga kopana była, jest i będzie parafiańska.

 • joankb

  Oceniono 3 razy 3

  No i w polskiej lidze, obok trzecioligowych Hiszpanów zarobią na emeryturkę trzecioligowi Kenijczycy.
  O kibicach, oprócz mafii kiboli zapomnijcie.

 • szlachcic

  Oceniono 4 razy 2

  i to maja byc wielkie zmiany?
  Polska lige trzeba ochudzic do 12 zespolow
  Inaczej reprezentacja a zwlaszcza klubowa pilka bedzie zawsze slaba

 • Kazimierz Kotyja

  Oceniono 4 razy 2

  To faktycznie nasza ekstraklasa idzie na psy , skoro zmiany wprowadza Polski Związek Narciarski.

 • icc217

  Oceniono 1 raz 1

  10 murzynow i 1 mlody - oto propozycja na sukces ze strony polglowka bonka

 • itsgettingcolder

  Oceniono 1 raz 1

  Będą takie cyrki, że po pół roku się z tego wycofają. Wspomnicie moje słowa.

 • mariovanpetersen

  0

  Znachor polskiego futbolu,cofamy się w rozwoju,chyba już wie ze to jego ostatnia kadencja,mysli ze zablysnie na koniec,ciekawe jakby wszystkie kluby zastrajkowaly?Mniej zagranicznych piłkarzy to więcej kasy w klubach i co za tym idzie większy characz od klubow dla rudego i spolki komandytowej....

 • gorzyce5

  0

  Brawo dla prezesa zostaje 10 miejsc dla trenera i 1 dla PZPN

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX