Ależ wpadka szefa UEFA! Wydało się, co robił podczas Euro 2024

Podczas Euro 2024 UEFA bardzo mocno promowała rezygnowanie z podróży samolotem na rzecz pociągów oraz samochodów, jako że to o wiele mniej szkodliwe dla środowiska. Wygląda jednak na to, że najważniejsi oficjele nie mieli zamiaru obejmować samych siebie tymi nakazami. Brytyjski dziennik "The Times" zarzuca prezydentowi UEFA Aleksandrowi Ceferinowi odbycie przeszło szesnastu lotów w trakcie samego Euro, z czego część w ogóle nie była powiązana z meczami.

UEFA dostrzegła w Euro 2024 doskonałą okazję na promowanie ekologii i wykazanie się troską o środowisko. Sam Aleksander Ceferin apelował go krajowych federacji, by te rezygnowały z organizowania swym reprezentacjom transportu lotniczego i stawiały na autobusy oraz tramwaje. Reprezentacja Polski choćby jechała do Berlina z Hanoweru pociągiem. Inne kadry też w miarę możliwości stosowały się do zaleceń UEFA.

Zobacz wideo Piotr Zieliński nie ma żadnych wątpliwości. Wielka strata dla Polski

Aleksander Ceferin ponad własnym prawem?

Wygląda jednak na to, że kogo te zasady obowiązywały, tego obowiązywały. W tym gronie nie było najważniejszych oficjeli europejskiej federacji na czele z samym Ceferinem. O tym jak prezydent UEFA nie przejmował się własnymi zaleceniami, pisze brytyjski dziennik "The Times". Tamtejsi dziennikarze stawiają Słoweńcowi bardzo poważne zarzuty.

Przede wszystkim Ceferin i jego ludzie mieli mieć w trakcie Euro dostęp do prywatnego jeta Bombardier Challenger 64, mogącego pomieścić na pokładzie 12 osób. Korzystali z niego bardzo ochoczo. Sam prezydent odbył aż 16 lotów od 15 czerwca to 9 lipca. Niektóre, by móc obejrzeć jednego dnia np. mecze Turcja - Gruzja w Dortmundzie i Niemcy - Węgry w Stuttgartcie (lot trwał 38 minut). Jednak inne, by dostać się do... domu w Lublanie. Był tam trzykrotnie, z czego raz w celu udzielenia wywiadu, w którym podkreślał, jak ważne jest ograniczanie śladu węglowego. 

Brytyjczycy zauważają, że UEFA od marca tego roku ma swój własny kalkulator śladu węglowego, a niedawno opublikowała raport, w którym informowała, że podczas Euro 2024 stowarzyszenia krajowe wykonały o 75 proc. podróży lotniczych mniej niż podczas Euro 2016. Do tego aż 90 proc. całego personelu euro miało wybierać publiczne środki transportu w Niemczech zamiast samolotów. 

UEFA już się tłumaczy

"The Times" zamieściło także oficjalne oświadczenie UEFA w sprawie zarzutów. Federacja twierdzi, że część ze wspomnianych lotów była zaplanowana i w pełni wkalkulowana w ich plany ograniczania śladu węglowego. Zaprzeczyli też jakoby prezydent Ceferin miał latać samolotem między niemieckimi miastami. 

- Prywatny jet służył UEFA jedynie do podróży do i z Lublany. Dla przykładu podróż z Düsseldorfu do Dortmundu odbyła się za pomocą samochodu elektrycznego, nie samolotu, jak sugeruje wasza lista. Podobnie zresztą jak w przypadku wielu innych podróży przedstawicieli UEFA w tym czasie - czytamy w oświadczeniu. Kto ma rację? To już niech każdy oceni sam. 

Więcej o:

Komentarze (3)

Ależ wpadka szefa UEFA! Wydało się, co robił podczas Euro 2024

kierowca_tez_czlowiek
5 miesięcy temu
Yeebać ekoszołomów stop hybrid go v8 hehehhe!
marmig79
5 miesięcy temu
Fajne to tłumaczenie UEFA ,niby raz pojechał samochodem w Niemczech ale jednocześnie przyznają że trzy razy poleciał sobie do domu
4v
5 miesięcy temu
Korpo oficjele powiedzą wszystko, co da im dobry PR. Cokolwiek będzie modne, to się pod to podczepią dla zwiększenia zasięgu/pozytywnego odbioru.

Tak samo jak z tym całym PRIDE, tęczowe flagi na logo różnych firemek, ale te same firemki w Arabii Saudyjskiej? Ależ gdzie tam.... tam nie jesteśmy DUMNI. albo jesteśmy. ale z czegoś innego....

niech się ludzie nauczą, by takim po prostu w niczym nie ufać.
Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).