Wielka Brytania zbliża się do Korei Płn przez... piłkę nożną

Koreańska telewizja państwowa wyemitowała brytyjski film ?Podkręć jak Beckham?. To pierwsza zachodnia produkcja w historii jaką mogli oglądać Koreańczycy. Ambasada Wielkiej Brytanii zaciera ręce.

"Podkręć jak Beckham" został wyemitowany 26 grudnia, pomiędzy regularnymi programami informacyjnymi, dokumentami i operami mydlanymi. Film z 2002, w którym występują Keira Knightley, Jonathan Rhys Myers i Parminder Nagra w kraju, w którym zachodnie produkcje są zakazane wzbudził wielkie emocje.

- To był pierwszy zachodni film wyświetlany w Korei Północnej. Przez piłkę nożną są tu promowane takie wartości jak wielokulturowość, równość i tolerancja - mówił brytyjski ambasador Peter Hughes.

Piłka nożna jest w Korei bardzo popularnym sportem. W 2010 reprezentacja kraju wzięła udział w mistrzostwach świata w RPA. Koreańskie piłkarki są lokalną potęgą.

Hughes przyznał, że Wielka Brytania chce dotrzeć do Korei właśnie przez futbol i wartości jakie niesie ze sobą uprawianie sportu. To właśnie na mistrzostwach świata w Anglii (1966) Azjaci zadebiutowali na mundialu.

- Wielka Brytania opowiada się za polityką zaangażowania w Korei Północnej, nie dlatego, że brak zaangażowania oznacza brak wpływów. Zaangażowanie może być katalizatorem zmian - pisze brytyjski ambasador.

Hughes film oglądał w Pyongyang na specjalnym pokazie. "Podkręć jak Beckham" w telewizji jest wyświetlany w okrojonej wersji.

Film opowiada historię hinduskiej dziewczyny, której normalnymi celami życiowymi powinny być gotowanie i założenie rodziny. Jess Bhamra woli jednak grać w piłkę, a jej największym autorytetem jest David Beckham. Walczy z oczekiwaniami otoczenia i spełniania marzenia za pomocą futbolu.

Mieszkańcy Korei byli zaskoczeni, że ich telewizja pokazała zachodni film. Zaznacza się jednak, że ludzie nie rozmawiali o producentach, a raczej o jego treści.

Martin Uden, brytyjski ambasador w sąsiedniej Korei Południowej pochwalił w czwartej swojego odpowiednika. "Wesołe święta w Pyongyang. Podkręć jak Beckham był pierwszym zachodnim filmem wyemitowanym w koreańskiej telewizji. Dobra robota brytyjskiej ambasady, która to zaaranżowała" - napisał na swoim twitterze.

Sport daje pozytywny dystans - Królowa Elżbieta II  ?

Więcej o: