"Podkręć jak Beckham" został wyemitowany 26 grudnia, pomiędzy regularnymi programami informacyjnymi, dokumentami i operami mydlanymi. Film z 2002, w którym występują Keira Knightley, Jonathan Rhys Myers i Parminder Nagra w kraju, w którym zachodnie produkcje są zakazane wzbudził wielkie emocje.
- To był pierwszy zachodni film wyświetlany w Korei Północnej. Przez piłkę nożną są tu promowane takie wartości jak wielokulturowość, równość i tolerancja - mówił brytyjski ambasador Peter Hughes.
Piłka nożna jest w Korei bardzo popularnym sportem. W 2010 reprezentacja kraju wzięła udział w mistrzostwach świata w RPA. Koreańskie piłkarki są lokalną potęgą.
Hughes przyznał, że Wielka Brytania chce dotrzeć do Korei właśnie przez futbol i wartości jakie niesie ze sobą uprawianie sportu. To właśnie na mistrzostwach świata w Anglii (1966) Azjaci zadebiutowali na mundialu.
- Wielka Brytania opowiada się za polityką zaangażowania w Korei Północnej, nie dlatego, że brak zaangażowania oznacza brak wpływów. Zaangażowanie może być katalizatorem zmian - pisze brytyjski ambasador.
Hughes film oglądał w Pyongyang na specjalnym pokazie. "Podkręć jak Beckham" w telewizji jest wyświetlany w okrojonej wersji.
Film opowiada historię hinduskiej dziewczyny, której normalnymi celami życiowymi powinny być gotowanie i założenie rodziny. Jess Bhamra woli jednak grać w piłkę, a jej największym autorytetem jest David Beckham. Walczy z oczekiwaniami otoczenia i spełniania marzenia za pomocą futbolu.
Mieszkańcy Korei byli zaskoczeni, że ich telewizja pokazała zachodni film. Zaznacza się jednak, że ludzie nie rozmawiali o producentach, a raczej o jego treści.
Martin Uden, brytyjski ambasador w sąsiedniej Korei Południowej pochwalił w czwartej swojego odpowiednika. "Wesołe święta w Pyongyang. Podkręć jak Beckham był pierwszym zachodnim filmem wyemitowanym w koreańskiej telewizji. Dobra robota brytyjskiej ambasady, która to zaaranżowała" - napisał na swoim twitterze.
Sport daje pozytywny dystans - Królowa Elżbieta II ?