Sport.pl

Polski Związek Szachowy wycofał reprezentację z mistrzostw świata. Biało-czerwoni nie obronią brązowego medalu

Władze Polskiego Związku Szachowego podjęły decyzję o wycofaniu reprezentacji Polski z udziału w drużynowych mistrzostwach świata, które w marcu odbędą się w Astanie. Biało-czerwoni mieli na nich bronić brązowego medalu.
Zobacz wideo

"Zarząd Polskiego Związku Szachowego podjął decyzję o wycofaniu polskiej reprezentacji z występu w Drużynowych Mistrzostwach Świata w Astanie w marcu 2019" - czytamy na początku oficjalnego świadczenia związku.

Decyzja zapadła po tym, jak ogłoszono termin przeprowadzenia mistrzostw, które zazwyczaj odbywają się w czerwcu. Tym razem zaplanowano je jednak na marzec. "Jest to sytuacja niespotykana w profesjonalnym sporcie, bowiem każdy zawodowy szachista planuje starty na wiele miesięcy do przodu . Najsilniejsi polscy zawodnicy przyjęli w tym czasie inne, wiążące zobowiązania" - pisze związek w oświadczeniu.

Przedstawiciele PZSzach dodali, że "wysyłanie do Kazachstanu składu bez najsilniejszych graczy byłoby niekorzystne dla wizerunku organizacji i najważniejszych partnerów".

Na łamach portalu sport.onet.pl do sytuacji odniósł się jeden z reprezentantów Polski, Radosław Wojtaszek. - Jest żal, że nie wystąpimy w DMŚ. Szczególnie, że poprzednio zdobyliśmy brązowy medal. Z drugiej strony moim zdaniem ciężko mieć do kogokolwiek większe pretensje, że tak się stało. Najprościej byłoby winić FIDE [Międzynarodowa Federacja Szachowa], która ustanowiła termin DMŚ na marzec praktycznie w ostatniej chwili. Tyle, że od poprzedniego roku w FIDE jest nowy zarząd, który próbuje porządkować sytuację z kalendarzem, bo oficjalnych imprez jest strasznie dużo i naprawdę nie ma ich już gdzie "wcisnąć", tak żeby wszyscy byli zadowoleni.

Więcej o:
Komentarze (51)
Polski Związek Szachowy wycofał reprezentację z mistrzostw świata. Biało-czerwoni nie obronią brązowego medalu
Zaloguj się
 • taiczo

  Oceniono 23 razy 23

  Jestem ciekaw 1 sprawy czy tylko my się wycofaliśmy czy inni również???

 • pan.szklanka

  Oceniono 26 razy 16

  Prawdopodobnie "dobra zmiana" wskazała zawodników i ci do marca nie opanują zasad.
  Była premier Szydło łamanie europejskich zobowiązań nazywała "patem", ale ona nie może, bo gotuje rosół.

 • student_zebrak

  Oceniono 15 razy 9

  podobno grali znaczonymi figurami

 • rudy102a

  Oceniono 7 razy 7

  Czy to nie dla tego, że ktoś zajumał dwie wieże?

 • szcz9

  Oceniono 9 razy 7

  Akurat Drużynowe Mistrzostwa Świata w szachach FIDE to nie jest najbardziej prestiżowa impreza - nie ujmując nic sukcesowi Polaków z poprzedniej edycji. Wciąż ważniejsze są olimpiady szachowe.

 • yokoono23

  Oceniono 7 razy 5

  Dobra zmiana już tutaj dotarła??????????

 • ochujek

  Oceniono 7 razy 5

  Pewnie jest tak jak ze stadninami. Nowe władze z klucza, nowe porządki. No i same zwycięstwa moralne.

 • bankrut.1

  Oceniono 12 razy 4

  pewnie działacze związkowi są z pissu większość środków związku szachowego przelali na konto złodziejskiego figuranta w sutannie w Toruniu

 • optymistaa43

  Oceniono 12 razy 4

  Wycofac sie z mistrzowstw swiata,widac nowym-starym prezesem zostal czlowiek o PiS owskich przekonaniach,zniszczyc wszysto i wszystko po nowemu.Dobra zmiana rozwala wszystko.Precz z PiSem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX