Sport.pl

Olimpiada szachowa. Niesamowita wygrana polskich szachistów nad Amerykanami

W środę Polska wygrała z reprezentacją Stanów Zjednoczonych 2,5 do 1,5. To historyczny sukces Polaków, bo Amerykanie to faworyci olimpiady szachowej w Batumi.

Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka), 20-letni arcymistrz szachowy z Wieliczki, wygrał z Fabiano Caruaną, topowym zawodnikiem na świecie. Aby wygrać partię Polak potrzebował aż 118 ruchów. Swój mecz wygrał także Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp), a Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn) i Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) zremisowali swoje spotkania. 

Turniej w Gruzji rozgrywany jest według systemu szwajcarskiego, a zwycięzca zostanie wyłoniony po 11 rundach zmagań. W olimpiadzie uczestniczy rekordowa liczba 186 drużyn.

Na czym polega system szwajcarski? Rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. Z góry określa się liczbę rund, które należy rozegrać. Na rundę składają się bezpośrednie pojedynki (gry) rozgrywane jednocześnie. Dobór par przeciwników w kolejnych rundach zależy od wyników uzyskanych w poprzednich. Dobór par przeciwników zależy od wyników uzyskanych we wcześniejszych meczach. Czyli w kolejnych meczach grają ze sobą drużyny z takim samym, lub podobnym, dorobkiem punktowym.

W czwartek Polacy, nowi liderzy turnieju, zmierzą się z Chińczykami, a więc bardzo wymagającym rywalem. Wcześniej Polacy pokonali Rosjan, Ukraińców i Francuzów. Natomiast w meczach z Azerbejdżanem i Armenią udało im się zremisować.

Więcej o:
Komentarze (9)
Szachy. Niesamowita wygrana polskich szachistów nad Amerykanami
Zaloguj się
 • rigel1

  Oceniono 3 razy 3

  Duda ZREMISOWAŁ z Caruaną, co w niczym nie umniejsza sukcesu zarówno jego, jak i całej drużyny. Dość powiedzieć, że najsłabszy z Amerykanów zajmuje 28 miejsce w rankingu FIDE, gdy tymczasem tylko dwóch naszych reprezentantów mieści się w pierwszej setce. Brawo Polacy! W tej chwili są jedynym zespołem bez porażki. Pokonali też m.in. Rosję. Dziś kolejne wyzwanie przed nimi: Chiny.

 • takito.ataki

  Oceniono 1 raz 1

  Idę o zakład, że rezerwowy piłkarz Legii Warszawa ma wyższą pensję niż cała nasza drżyna szachistów. No,ale na meczach szachowych piwa się nie reklamuje...

 • dar61

  0

  Brawo, Janie, brawo, Krzysztofie i Kacprze!
  Nieźle, Radosławie i Jacku!
  Szachowi pradziadkowie z II Rzplitej by się Was nie powstydzili.

  '...Dobór par przeciwników w kolejnych rundach zależy od wyników uzyskanych w poprzednich. Dobór par przeciwników zależy od wyników uzyskanych we wcześniejszych meczach...'
  Acha, czyli mamy rozumieć, że dobór sparowania przeciwników w kolejnych rundach zależny jest od uzyskanych wyników w poprzednich, a z kolei dobór par przeciwników zależeć będzie od wyników uzyskanych we wcześniejszych meczach?
  Rzeczywiście to proste jak drut.

  ***
  Oj, Antonio, Antonio...
  '...z Fabiano Caruaną...'
  Kto się Fabiana i fleksji obawia, nie powinien aby się douczyć, by Fabianowi imię polsko potraktować, Redakcjo?
  >>> z FABIANEM Caruaną

  '...Aby wygrać partię Polak potrzebował...'
  >>> partię, [PRZECINEK] Polak...

 • boliver

  0

  Ostatnio yankeesy dostaja od nas bicie w kazdym sporcie,,

  Oby tak dalej,, po znajomosci po ryju,,

 • pater66

  0

  Duda co prawda zremisował ale to był taki remis jak na Wembley. Ustać z Caruaną to jak wygrać. Ale o medal będzie baaardzo ciężko.
  Ściskam kciuki z anaszych

 • airhip

  0

  Antoni Partum- pismaku sprawdź kto wygrał?
  Nie kompromituj się !!!!!!

 • ameritrade

  0

  jak by bylo tak jak tu napisano - fea zwyciestwa i dwa remisy to wynik bylbt 3:1

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX