Niemcy wkurzeni po konkursie skoków. Hannawald grzmi: Tepes musi chronić najlepszych

Sven Hannawald skrytykował jury sobotniego konkursu pań na normalnej skoczni na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Zdaniem byłego skoczka to przez ich decyzje złotego medalu nie zdobyła jego rodaczka - Katharina Althaus.

3,1 punktu - taką przewagę po pierwszej serii konkursu na normalnej skoczni w trakcie igrzysk olimpijskich w Pekinie miała Katharina Althaus. Niemka wyprzedzała Słowenkę - Ursę Bogataj - oraz jej rodaczkę - Nikę Kriznar - która do Althaus traciła 5,3 punktu.

Zobacz wideo Chiny wydały dziesiątki milionów dolarów. Czeka nas kolejny skandal [Sport Live #9]

Mimo przewagi Niemka nie zdobyła złotego medalu. Po ten sięgnęła Bogataj, która ostatecznie wyprzedziła Althaus oraz Kriznar. Co zdecydowało o porażce Niemki? Fatalne warunki wietrzne. Chociaż Althaus, która w 2. serii skakała jako ostatnia, czekała na swoją próbę kilkadziesiąt sekund, to i tak Miran Tepes zdecydował się wypuścić ją w bardzo trudnych warunkach.

Z protokołu zawodów opublikowanego przez FIS wynika, że w 2. serii to właśnie Althaus skakała w najgorszych warunkach. Chociaż większość zawodniczek z czołówki miała odejmowane punkty za wiatr pod narty, Niemce dodano 4,2 punktu za tylny wiatr, wiejący ze średnią prędkością 0,43 m/s. 

Pekin 2022. Skoki narciarskie. Czwórka Polaków powalczy o medale. Kiedy konkurs olimpijski? [TRANSMISJA]Uwaga na godzinę. Gdzie i o której oglądać niedzielne skoki na IO? [TRANSMISJA TV, STREAM ONLINE]

Jak wiadomo, uśredniona prędkość wiatru bywa krzywdząca dla zawodniczek i zawodników, bo często nie oddaje skali trudności postawionej przez warunki. Przez to rekompensata punktowa bywa zdecydowanie zbyt niska. I właśnie o to pretensje do jury miał były skoczek narciarski, wielki rywal Adama Małysza - Sven Hannawald.

Hannawald krytykuje Tepesa

- Jeśli musisz czekać minutę na swój skok w lepszych warunkach, to musisz zdobyć złoto. Wkurzyli mnie. Wcale nie musiało się tak zdarzyć. Można było puścić ją w lepszych warunkach - powiedział Hannawald, cytowany przez "Bild".

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

I dodał: - Tepes chyba zapomniał, jak ważne decyzje podejmuje. Nie mówię tego jedynie z perspektywy kibica niemieckich zawodników. Po prostu brakuje mu wrażliwości. Musi chronić najlepszych. 10 sekund po skoku Althaus warunki znów były dobre. Nie musiał się tak spieszyć.

Olimpijski zjazd przełożony. Olimpijski zjazd przełożony. "Na górę stoku można wjechać na desce windsurfingowej"

- Althaus zdobyłaby złoty medal. Nie stało się tak, bo osoba decyzyjna nie wykazała się wrażliwością i zrozumieniem dla najlepszej zawodniczki. Althaus wykonała kapitalną robotę i mam nadzieję, że srebro potraktuje jako sukces, a nie porażkę - zakończył Niemiec.

Więcej o: