Operacja Euro 2012. Tak w czerwcu będzie wyglądać Gdańsk

Poznaliśmy plan transportowy na Euro 2012. Wszystko będzie w mieście podporządkowane sprawnemu przewożeniu kibiców. W dniach meczów będą się oni gromadzić na PGE Arenie oraz w Strefie Kibica. Zaś ?bramą?, przez którą dostaną się do Gdańska, będzie lotnisko.

DODAJ DO ULUBIONYCH NASZ SERWIS SPECJALNY - Wszystko co powinieneś wiedzieć o Euro 2012 w Gdańsku!

- Losowanie grup sprawiło, że wygrał wariant lotniskowy, czyli zdecydowana większość kibiców przybędzie do nas samolotami - wyjaśnia Tomasz Wawrzonek z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Tak więc pierwszym elementem komunikacyjnej układanki w dniu meczu jest połączenie portu lotniczego z centrum miasta i stadionem. Powstaną dwie linie autobusowe. Pierwsza będzie jeździć do centrum miasta przez obwodnicę i Trasę W-Z. Będzie funkcjonować od samego rana. Z kolei na cztery godziny przed meczem otwarta zostanie druga linia łącząca lotnisko już bezpośrednio ze stadionem. - Autobusy będą kursować z założenia bez rozkładów w zależności od liczby pasażerów - wyjaśnia Sebastian Zomkowski z Zarządu Transportu Miejskiego.

Wstępnie zakłada się, że będą jeździć z częstotliwością co 8 minut.

Jesteś kibicem z Trójmiasta? - dołącz do nas na Fejsie i bądź na bieżąco! ?

Kolejnym ważnym zadaniem jest dowóz kibiców na stadion. Urzędnicy szacują, że trzeba będzie przewieźć około 20 tys. osób. Tutaj kluczową rolę odegrają pociągi, które wozić będą ludzi na trasie Gdańsk Główny - Gdańsk Stadion z częstotliwością co 10 minut na kilka godzin przed meczem. Ich uzupełnieniem będzie specjalna linia tramwajowa Centrum - Kliniczna.

20 proc. piłkarskich fanów ma dotrzeć na PGE Arenę wynajętymi autokarami, dla których parkingi znajdą się przy ul. Uczniowskiej i Marynarki Polskiej.

"Kręgosłupem" komunikacji w Trójmieście ma być oczywiście SKM, która ma kursować według wstępnych planów przez całą dobę i częściej niż zwykle.

W sumie do przewożenia kibiców na specjalnie dla nich przygotowanych liniach potrzeba będzie ok. 40 autobusów, 10 tramwajów i dwa składy SKM.

Na pewno utrudnione życie będą mieli kierowcy. Na cztery godziny przed meczem zamykana będzie jedna nitka ul. Słowackiego, Kościuszki oraz Kochanowskiego. Będą po nich jeździć pojazdy z identyfikatorami UEFA oraz autobusy. Co ważne do Euro gotowe będą obie jezdnie Trasy Słowackiego, ale tylko na odcinku od ronda de La Salle do ul. Chrzanowskiego. Oznacza to, że dla mieszkańców niezainteresowanych piłką dostępna będzie na tym odcinku zarówno stara jak i nowa Słowackiego. Jednak nie będzie przejazdu między Grunwaldzką a Chrzanowskiego. Nie będzie też otwarta estakada nad ul. Grunwaldzką.

- W kierunku lotniska trzeba będzie jeździć ul. Szymanowskiego i Reymonta, z kolei w przeciwnym kierunku ul. Partyzantów przez centrum Wrzeszcza - wyjaśnia Wawrzonek.

Przed meczami zamykana będzie też ul. Jana z Kolna. Problemy w poruszaniu się będą więc mieli głównie kierowcy jadący z centrum na dolny taras. Zamykana będzie też ul. Uczniowska i cały obszar między torami kolejowymi a Marynarki Polskiej od Węzła Kliniczna aż do Nowego Portu. Zmotoryzowani mieszkańcy tych terenów dostaną identyfikatory, które jednak nie zawsze zagwarantują im wjazd do zamkniętej strefy - służby będą mogły się na to nie zgodzić.

KTÓRY STADION JEST POLSKĄ WIZYTÓWKĄ EURO 2012 - PGE ARENA GDAŃSK CZY STADION NARODOWY W WARSZAWIE? [ZDJĘCIA]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.