Wielki powrót polskiej imprezy! Pojawi się Kubica. "Przyjadę"

Polskie rajdy wracają po latach na mapę świata. W 2024 r. Rajd Polski będzie jedną z rund rajdowych mistrzostw świata WRC. Informację potwierdził sam organizator imprezy, która pojawi się w kalendarzu WRC pierwszy raz od siedmiu lat. Pewne jest, że na rajdzie będzie obecny Robert Kubica. Termin imprezy nie będzie kolidował z jego ewentualnymi innymi obowiązkami w przyszłym sezonie.

Rajd Polski zadebiutował w kalendarzu mistrzostw świata WRC w 1973 r. Wówczas bazą był Kraków. Z kolei trasa w Mazurach pierwszy raz pojawiła się w rajdowych MŚ 2009 r. Rajd powrócił do kalendarza na lata 2014-2017, ale krytykowano wówczas organizatorów za kłopoty z utrzymaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla kibiców. Dlatego FIA zrezygnowała z polskiej imprezy na rzecz Rajdu Turcji.

Zobacz wideo Prezes Legii o ataku w Holandii: Zastanawialiśmy się czy ten ochroniarz nie jest na jakichś środkach

Rajd Polski wraca do kalendarza WRC

Dla organizatorów Rajdu Polski edycja w 2024 r. to okazja do poprawienia wizerunku po problemach sprzed lat. Rywalizacja w przyszłym roku będzie wyjątkowa, bo czeka nas jubileuszowa, 80. edycja rajdu Przekonują, że zdecydowane poprawili standardy bezpieczeństwa.

Rajd Polski zaplanowano na okres 27-30 czerwca, w ostatni weekend tego miesiąca. Bazą zawodów ponownie będą Mikołajki, a rajdowcy znów będą walczyć na szutrowych drogach Mazur. Impreza odbywa się w tej części Polski od 2005 r.

W ostatnim czasie Rajd Polski był częścią rajdowych mistrzostw Europy. Pierwsza edycja rajdu odbyła się w 1921 r., co czyni go drugim najstarszym rajdem świata (najstarszy jest Rajd Monte Carlo - przyp. red.).

- Naszym celem zawsze był powrót Rajdu Polski do cyklu mistrzostw świata. To dla nas powód do radości i dumy, że starania Polskiego Związku Motorowego powiodły się dzięki organizacji rajdu na najwyższym poziomie, potwierdzonej w raportach FIA. Awans rajdu do cyklu WRC to z pewnością spełnienie marzeń kibiców, którzy jak zawsze zapełnią przygotowane dla nich bezpieczne strefy do podziwiania nieprzeciętnych umiejętności gwiazd, ale również polskiej rajdowej czołówki - powiedział prezes Polskiego Związku Motorowego Michał Sikora.

- Dla mieszkańców Gminy Mikołajki, a także regionu, rajd stał się wydarzeniem, na które wszyscy czekają. Przyciąga on dziesiątki tysięcy kibiców, którzy korzystają z atrakcji Mikołajek i okolicy oraz znakomitej bazy turystycznej. Powrót Rajdu Polski do cyklu WRC to oznaka międzynarodowego prestiżu i wielka promocja Mikołajek, a także całego regionu Wielkich Jezior Mazurskich – powiedział Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek.

Na trasie Orlen 80. Rajdu Polski pojawią się Kajetan Kajetanowicz i Mikołaj Marczyk. W Mikołajkach będzie obecny także Robert Kubica. Przyjazd byłego kierowcy Formuły 1 ma przyciągnąć tłumy na Mazury.

- Myślę, że jest to informacja, na którą czekał każdy fan rajdowy w Polsce i nie tylko. Po raz kolejny czołowi kierowcy mistrzostw świata zaprezentują swoje umiejętności na tarasach wokół Mikołajek, trasach które bardzo lubiłem w czasach, gdy sam startowałem. Jest tu świetna atmosfera. Polscy kibice są niesamowici. To dlatego nie mogę się już doczekać tej imprezy. Pokażmy, że zasługuje ona na to, by gościć w kalendarzu WRC. W rajdówce nie siedziałem już 8 lat i to nie byłoby proste zadanie [wskoczyć do rajdówki]. Koncentruję się na moim programie, to jest WEC. Przyjadę na Rajd Polski jako kibic, a czy w innej roli, to się jeszcze okaże - powiedział Kubica.

FIA ogłosi oficjalny kalendarz rajdowych mistrzostw świata WRC 2024 już 19 października.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.