F1. Zatwierdzono nowe silniki

Komisja F1 postanowiła, że nowe silniki V6 o pojemności 1.6 litra z turbodoładowaniem trafią do bolidów formuły od roku 2014. Wg wcześniejszych założeń bolidy od 2013 roku miały jeździć na silnikach czterocylindrowych.

Wcześniej ustalono, iż nowe silnik wejdą w sezonie 2013 i będą posiadały tylko cztery cylindry, ale sprzeciwiało się temu Ferrari, a Mercedes i Cosworth byli zaniepokojeni kosztami tych zmian, także szef F1 Bernie Ecclestone nie pochwalał decyzji Międzynarodowej Federacji Samochodowej.

Zwołano więc nowe posiedzenie z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, na którym ustalono, że zmiany zajdą w roku 2014 i wprowadzone będą silniki sześciocylindrowe. W środę oficjalnie zatwierdziła decyzję Światowa Rada Sportów Motorowych.

Jak wynika z raportu na oficjalnej stronie F1 moc nowych jednostek napędowych V6 będzie taka jak dotychczasowych V8s. System odzyskiwania energii kinetycznej również ulegnie zmianom, KERS wkrótce będzie nosić nazwę ERS. W połączeniu z turbodoładowaniem zapewni to, że ogólna moc całego zestawu pozostanie na poziomie około 750 koni mechanicznych. Maksymalna liczba obrotów ma się zmniejszyć, najprawdopodobniej będzie to w granicach 14 - 16 tys. obr/min.

Masz dla nas temat? Propozycję? Zgłoś to na Facebook.com/Sportpl ?

Więcej o: