Strzał w plecy, czyli jak piłkarze Legii doprowadzili do zwolnienia trenera Magiery?

Jeszcze nigdy nie pracowałem z tak słabym trenerem. Ta szatnia za nim nie pójdzie - takie zdanie o Jacku Magierze mieli niektórzy jego zawodnicy. I choć żaden z nich publicznie nie odważył się go wypowiedzieć, to prywatnie nie miał z tym problemu. Skargi płynęły, i to podobno do samego prezesa.

- Nie wszyscy w tej szatni chcieli umierać za trenera - powtarzał Dariusz Mioduski w wielu wywiadach, których udzielił ostatnio, już po zwolnieniu Jacka Magiery. Prezes Legii - zakładamy, że celowo i świadomie - nie wskazywał na nikogo palcem, ale jasno precyzował i trzymał się wersji, że kluczowy w podjęciu tej decyzji był przegrany 1:2 mecz ze Śląskiem.

To właśnie wtedy, we Wrocławiu, prezes miał usłyszeć pod szatnią zastrzeżenia co do pracy trenera. Kolejne, bo skargi tak naprawdę płynęły do niego od kilku tygodni. I to od piłkarzy, którzy są kluczowi dla tej drużyny. Z naszych ustaleń wynika, że był to przede wszystkim Michał Pazdan, ale też Krzysztof Mączyński, Dominik Nagy i Artur Jędrzejczyk.

Szatnia, która potrzebowała wstrząsu

Ostatnie nazwisko jest o tyle zaskakujące, że to kapitan drużyny i człowiek, który wydawałoby się, jest Magierze szczególnie bliski. Zna się z nim od kilkunastu lat. Praktycznie od początku swojego pobytu przy Łazienkowskiej, kiedy Magiera rozpoczynał pracę jako asystent Dariusza Wdowczyka, a potem tę samą rolę pełnił w sztabach innych trenerów Legii (m.in. Macieja Skorży i Jana Urbana), którzy prowadzili Jędrzejczyka.

- To była najtrudniejsza decyzja w moim życiu, ale ta szatnia potrzebowała wstrząsu - mówi teraz Mioduski o zwolnieniu Magiery. Dotychczas jednak niewiele osób mu wierzyło, że ten wstrząs będzie aż tak duży. A nawet nie tyle, że duży, ile że nastąpi tak szybko. Że decyzję o zmianach Mioduski podejmie gwałtownie - po wspomnianej porażce ze Śląskiem.

Zwolnienie Magiery to był szok. Szok dla wszystkich. Nie tylko dla kibiców i dziennikarzy, ale też dla pracowników klubu. Wiadomość ta ujrzała światło dzienne  zaledwie kilkadziesiąt minut po jego rozmowie z prezesem. Do tego czasu tylko kilka osób w klubie (mówi się o trzech osobach) wiedziało, że do tej zmiany dojdzie. Poza klubem nie wiedział nikt. Nie wiedzieli piłkarze i współpracownicy Magiery, którzy w czasie tej trudnej rozmowy prezesa z trenerem, szykowali się do porannego treningu w Legia Fight Club.

Przeprosin nie było

Ale o tym, że zmiany w Legii nadchodzą, są nieuniknione, można było usłyszeć wcześniej. Mioduski już od jakiegoś czasu zwracał uwagę, że poszczególne układanki sztabu szkoleniowego nie wpływają dobrze na pracę trenera. Jeszcze przed odpadnięciem z Ligi Europy - kiedy publicznie mówił, że ma nadzieję, iż Magiera to trener na lata - w gabinecie prezesa trwały dyskusje o jego współpracownikach. Zaczęto rozważać zatrudnienie m.in. nowego specjalisty od przygotowania fizycznego, który bez względu na przyszłość Magiery, miał zająć miejsce Sebastiana Krzepoty.

Krzepota ostatecznie - tak samo, jak Tomasz Łuczywek (asystent trenera), Marcin Żewłakow (skaut Legii) i Michał Żewłakow (dyrektor sportowy) - został zwolniony razem z Magierą. Ten o swoim rozstaniu z Legią (dość chłodnym - przynajmniej z piłkarzami, którym jedynie w żołnierskich słowach zakomunikował o decyzji prezesa i wyszedł z szatni) wciąż publicznie mówić nie chce - odmawia wywiadów albo przekłada je na późniejszy czas.

W klubie słyszymy, że piłkarze wciąż są w szoku. Że dopiero po fakcie zdali sobie sprawę, iż w dużej mierze sami zawiedli i zwolnili trenera. Trenera, za którym jednak nie stanęli. A jeśli stanęli, to tylko po to, by strzelić mu w plecy. Bo wbrew temu, co napisały "Sportowe Fakty", Magiera od całej drużyny żadnych przeprosin się nie doczekał.

***

Po publikacji tekstu z jednym z autorów skontaktował się prezes Dariusz Mioduski. - Nie wiem kto "sprzedaje" takie informacje, ale nie są one prawdziwe. Ta sprawa pokazuje jednak po raz kolejny, że wokół Legii wciąż są osoby, które źle jej życzą i działają na jej szkodę - powiedział.

***

Po publikacji tekstu specjalne oświadczenie wydali piłkarze Legii Warszawa. Jego treść dostępna w tym miejscu

Quiz dla długodystansowców. 100 pytań ze sportu, zaproś rodzinę i znajomych do rozwiązywania!
1/100Ile wyścigów Formuły 1 wygrał Robert Kubica?
Zobacz także
 • Krzysztof Piątek na liście najlepszych transferów letniego okna
 • Adam Frączczak i Jerzy Brzęczek Adam Frączczak opuścił już szpital
 • Raheem Sterling kolejną ofiarą rasizmu. "To media podsycają rasizm i agresywne zachowania" - uważa.
Komentarze (114)
Strzał w plecy, czyli jak piłkarze Legii doprowadzili do zwolnienia trenera Magiery?
Zaloguj się
 • enedue3

  Oceniono 18 razy 18

  Cała trója z Legii wymienionych zawodników jest bez formy, a morale jak widać z opisu też denne, aż dziw bierze, że Nawałka takie miernoty wystawił z Danią. W piątek z rana gdy dowiedziałem się, że mają grać legioniści, napisałem na forum, że Nawałka będzie miał problem, jak wytłumaczy porażkę?

 • timon87

  Oceniono 17 razy 13

  Pazdan, Mączyński, Jędrzejczyk? Aha, czemu mnie to nie dziwi. Trzej gracze, którzy pokazali na początku sezonu w jak żenująco niskiej są formie zamiast wziąć się za siebie robi czarny pijar trenerowi. Nie wróże im niczego dobrego pod wodzą nowego trenera. Pazdan za jakiś czas pewnie się z Legii ulotni, a Jędrzejczyk nie zdziwię się jak znowu spróbuje swych sił u ruskich.

 • heliheli

  Oceniono 10 razy 10

  pilkarze legii pokazali kim sa . Qrvami .

 • bruna5

  Oceniono 10 razy 8

  We Francji mają Legię Cudzoziemską, u nas jest Legia Konfidencka :)

 • redi31

  Oceniono 11 razy 7

  Jędza to typowy cwaniaczek bez ambicji. Zarabia tyle ile trzeba i ma w dupie wszystko.

 • my_kroolik

  Oceniono 6 razy 6

  No cóż, wypada powtórzyć za Żyletą: Zamiast zwalniać wciąż trenerów, przehandlujcie tych kelnerów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje

LOTTO Ekstraklasa 2018/19

lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
1 Lechia Gdańsk 18 38 30-17 11 5 2
2 Legia Warszawa 18 33 29-18 9 6 3
3 Jagiellonia Białystok 18 32 33-24 9 5 4
4 Piast Gliwice 18 30 26-20 8 6 4
5 Korona Kielce 18 29 24-22 8 5 5
6 Pogoń Szczecin 18 28 25-21 8 4 6
7 Lech Poznań 18 27 25-23 8 3 7
8 Wisła Kraków 18 26 31-27 7 5 6
9 Arka Gdynia 17 23 26-21 6 5 6
10 Zagłębie Lubin 18 21 26-30 6 3 9
11 Wisła Płock 18 19 26-32 4 7 7
12 Miedź Legnica 18 19 21-35 5 4 9
13 Cracovia Kraków 17 18 13-19 4 6 7
14 Śląsk Wrocław 18 17 25-27 4 5 9
15 Górnik Zabrze 18 16 22-32 3 7 8
16 Zagłębie Sosnowiec 18 12 22-36 2 6 10

 • Grupa mistrzowska
 • Grupa spadkowa