Polski żużel znowu triumfuje! Zdobyliśmy całe podium mistrzostw świata juniorów

Piękna noc dla fanów polskiego żużla! Podczas mistrzostw świata juniorów w duńskim Vojens triumfował Mateusz Cierniak. A to nie jedyny piątkowy sukces biało-czerwonych.

Starsi kibice mogą kojarzyć Mirosława Cierniaka, który ścigał się na przełomie wieków, ale dziś na ustach wszystkich jest jego syn - Mateusz. On już rok temu zdobył złoty medal indywidualnych mistrzostw świata juniorów. A w piątek tylko to powtórzył. Ale po kolei.

Zobacz wideo Piotr Lisek stoczy dwie walki na jednej gali? "Jeśli wam będzie mało..."

Mateusz Cierniak nieoczekiwanie zaczął zawody od zera, ale polskim fanom humory poprawił Bartłomiej Kowalski, który rozpoczął od zwycięstwa. Po trzech seriach miał komplet dziewięciu punktów. Kowalski upadł jednak w czwartym starcie, no i został wykluczony. I tu warto otworzyć nawias. Obaj przed piątkowymi zawodami mieli jeden cel: obronić dwie czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej (Cierniak miał dziesięciopunktową przewagę nad Kowalskim).

Ostatecznie: Cierniak misję wykonał i obronił złoto MŚ juniorów. Ale Kowalskiego, który zaczął popełniać proste błędy, nieoczekiwanie wyprzedził ostatecznie Damian Ratajczak, który zwyciężył w finale. To oznaczało, że polscy żużlowcy opanowali całe podium SGP 2. 

Klasyfikacja generalna SGP2:

  1. Mateusz Cierniak (Polska) 49 punktów
  2. Damian Ratajczak (Polska) 45 punktów
  3. Bartłomiej Kowalski (Polska) 42 punkty
  4. Keynan Rew (Australia) 41 punktów
  5. Casper Henriksson (Szwecja) 33 punkty
  6. Mathias Pollestad (Norwegia) 29 punktów
  7. Philip Hellstroem-Baengs (Szwecja) 27 punktów
  8. Emil Breum (Dania) 26 punktów
  9. Norick Bloedorn (Niemcy) 21 punktów
  10. Francis Gusts (Łotwa) 20 punktów

- Nie wiem, o co chodzi. To był szalony wieczór! Na treningu tor był bardzo trudny, a na zawodach bardzo śliski. Nie wygrywałem startów, a mimo to wygrałem zawody i jestem szczęśliwy. W finale w głowie miałem tylko jedno: "jedź po wewnętrznej" i to się udało - komentował Ratajczak na antenie Eurosportu.

Więcej o: