Sport.pl

Radwańska o braku honorowego obywatelstwa: To było dla mnie przykre

We wtorek w Krakowie zorganizowany został benefis Agnieszki Radwańskiej. Najlepsza polska tenisistka w obecności znajomych i kibiców pożegnała się z tenisem. Odniosła się także do decyzji Rady Miasta Krakowa, która nie chciała jej przyznać honorowego obywatelstwa. - Było mi przykro, że tak wyszło. W grę wchodziły poglądy polityczne mojego ojca - powiedziała.

W krakowskiej Tauron Arenie odbył się benefis Agnieszki Radwańskiej. Najlepsza polska tenisistka w historii w towarzystwie znajomych, gości i kibiców świętowała zakończenie kariery. Radwańska decyzję o rezygnacji z gry w tenisa ogłosiła w listopadzie ubiegłego roku. Do Krakowa na jej zaproszenie przybyli m.in.: Caroline Wozniacki, Jakub Błaszczykowski, Tomasz Hajto, Jerzy Janowicz i Otylia Jędrzejczak. Zabrakło Angelique Kerber, która ostatecznie nie przyjechała ze względu na kontuzję.

Zobacz wideo

- Szkoda, że Andżi nie mogła być. Byłyśmy w stałym kontakcie. Wiem, że robiła wszystko co mogła, ale nie mogła przerwać rehabilitacji - wyjaśniła krakowianka. Kerber przygotowuje się do startu w Roland Garros, a turniej w Paryżu rusza już w niedzielę.

Benefis poprzedziła konferencja prasowa, na której zjawiły się Radwańska i Wozniacki. Jedno z pierwszych pytań do najlepszej polskiej tenisistki dotyczyło niedawnej decyzji Rady Miasta Krakowa, która postanowiła, że nie przyzna jej honorowego obywatelstwa. Oficjalnie uzasadniono, że jest na to za młoda, ale nieoficjalnie powodem miały być poglądy polityczne rodziny Radwańskiej.

- Szczerze mówiąc, było to dla mnie przykre. Myślę, że wchodziły w grę polityczne względy i poglądy mojego ojca, niestety. Było mi przykro, że tak to wyszło. Takie aspekty nie powinny o tym decydować - powiedziała Radwańska. I dodała: - Wiek też nie powinien mieć tu znaczenia. Sportowcy w moim wieku byli już odznaczani.

Nasza zawodniczka razem z Wozniacki nagrały piosenkę specjalnie z okazji benefisu. Dunka nie kryła radości z tego, że może towarzyszyć w Krakowie swojej przyjaciółce. - Cieszę, się, że mogę tutaj być. A Agą poznałyśmy się, jak miałem siedem lat. Na pewno przyjaźń ułatwił nam fakt, że mogłyśmy rozmawiać po polsku. Agnieszka pierwsza zaczęła grać w tourze, jak chciałem jej dorównać i dołączyłam tam po roku – wspominała Wozniacki, która podobnie jak Kerber leci niebawem do Paryża na Roland Garros. - Miałem miesiąc przerwy z powodu kontuzji łydki i musiałam wycofać się z ostatnich turniejów. Forma się buduje, mam nadzieję, że w stolicy Francji pójdzie mi dobrze - dodała.

 

Radwańska z kolei potwierdziła, że nie zamierza już wracać do zawodowego tenisa. - Wydaje mi się, że skończyłam karierę w odpowiednim momencie. Nad tą decyzją zastanawiałam się dłuższy czas. Nie czuję się na siłach, by wracać. Jestem realistką i wiem, jaki światowy tenis poszedł do przodu i ja już siebie w nim nie widzę - tłumaczyła.

Wielu kibiców zarzuca krakowiance, że nie przykładała się do reprezentowania Polski na igrzyskach olimpijskich. We wtorek Radwańska odniosła się do tego. - Dla Polski grałam przez całą karierę. Jak wiadomo igrzyska olimpijskie nie były dla mnie udane. Czasem jest tak, że jak się bardzo chce, to do końca nie wychodzi. Reprezentowałam kraj przez 10 lat w singlu i deblu. Byłam z tego ogromnie dumna. W Pucharze Federacji udało nam się dojść do Grupy Światowej - zakończyła.

Więcej o:
Komentarze (32)
Radwańska o braku honorowego obywatelstwa: To było dla mnie przykre
Zaloguj się
 • hens

  Oceniono 11 razy 5

  AGUŚ
  Nie przejmuj się, .............nie długo, zamieciemy na wysypisko śmieci to szmaciarstwo PISowskie i znowu Polska stanie się Polską.

 • bukaj22

  Oceniono 23 razy 5

  Tak a pod krzyżem Smoleńskim stała za karę z tatusiem. Wszyscy wiedzą, ze Radwańska wielbi pis i gdyby miała odwagę, to by się do tego przyznała. Nie ma sensu wszystkiego zwalać na ojca.

 • mike-great

  Oceniono 13 razy 3

  Dziękujemy Isia - jesteśmy z Ciebie dumni! Dla Polski i Polaków!

 • Orry Main

  Oceniono 21 razy 3

  No i proszę. Mamy kolejneho sportowca który przez kilka sezonów utrzymywał się w światowej czołówce ale oczywiście w Polsce nie został doceniony(a) bo poglądy polityczne rodziny nie były takie jakie powinny.
  Nie byłem nigdy jakimś wielkim fanem Radwańskiej ale żeby oceniać kogoś tylko za poglądy polityczne jego rodziny to już jest gruba przesada

 • kms2x

  Oceniono 3 razy 1

  Dla mnie byłoby przykre gdyby honorowe obywatelstwo dostała.
  Jakieś zasługi dla Krakowa? Ktoś coś?
  Drugorzedna tenisistka, która NIGDY NIC ważnego nie wygrała, tylko przez tótki czas była liderka rankingu, poza tym największy sukces to DRUGIE miejsce w Wimbledonie na kilkanascie startów. No i półfinał "Tańca z Gwiazdami".
  A mamy w Krakowie ludzi dla miasta zasłużonych, mistrzów olimpijskich, mistrzów świata (wielokrotnych).
  Czy ta gęś "łapie się" do którejś z tych kategorii.

 • krowiak_podwiniety

  Oceniono 5 razy 1

  HAHAHA było głosować na PiS? Masz za swoje

 • ochujek

  Oceniono 3 razy 1

  Polityka brudzi. To prawda. Wielu przekonało się o tym. W niej trzeba być skutecznym, a tego nie udaje się osiągnąć czystymi rękami.

 • mietekkowalski

  Oceniono 12 razy 0

  Ale tak szczerze - kto jak nie Radwanska powinien dostac to wyroznienie? Tyle lat byla jedna z najlepszych i to nie w siatkowce, zuzlu, czy skokach, a w tenisie, ktory jest sportem globalnym. A teraz jakas grupa osob, ktora razem do kupy (za przeproszeniem:) nie ma tylu (i pewnie nigdy nie bedzie miala) osiagniec co Aga ma problem z jej sympatiami politycznymi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX