Światowy żużel wraca nad Bystrzycę. Polska kontra Dania

Kibiców żużla na Lubelszczyźnie - i nie tylko - czekają 2 września nie lada emocje. Na torze przy al. Zygmuntowskich reprezentacja Polski spotka się z Danią, którą poprowadzi legendarny Hans Nielsen.

Wielokrotny mistrz świata jest doskonale znany lubelskim fanom, wszak przed laty bronił on barw lubelskiego Motoru i właśnie z nim w składzie ten zespół odniósł największy w swej historii sukces - w 1991 roku wywalczył wicemistrzostwo Polski. Dodatkowym smaczkiem tego spotkania jest fakt, że będzie to pierwszy mecz występujących pod wodzą trenera Marka Cieślaka biało-czerwonych po zdobyciu w sobotę Drużynowego Pucharu Świata. To jednak nie jedyna impreza jaka w najbliższym czasie odbędzie się w naszym mieście, bo wcześniej - 14 sierpnia o godz. 16.30 zostaną rozegrane zawody o Puchar Nice PLŻ, w których pojedzie 16 najlepszych zawodników tej klasy rozgrywek. Z tego też powodu w ratuszu odbyła się specjalna konferencja prasowa poświęcona obu wydarzeniom, a także rozlosowano numery startowe zawodników występujących w pucharowych zmaganiach. - Cieszymy się, że nasze miasto ponownie będzie gościło reprezentację Polski, która tym razem spotka się z Duńczykami, a także obejrzymy jeźdźców startujących w pucharowych zmaganiach Nice PLŻ - stwierdził prezydent Krzysztof Żuk. - Lublin nie zapomina o żużlu. W tym roku przeprowadzimy wszystkie imprezy, które zaplanowaliśmy, ale cały czas czekamy na sponsora zespołu żużlowego i chcemy dać wsparcie tym, którzy reaktywują drużynę.

- Trzymamy kciuki, aby ligowy żużel wrócił do Lublina - dodał Karol Lejman z firmy One Sport, organizator imprezy. - Natomiast jeśli chodzi o sam mecz, to jesteśmy dumni, że przyjdzie nam walczyć z Danią, która choć zanotowała w Pucharze Świata słabszy występ, ale pozostaje klasowym zespołem.

Na konferencji prasowej nie było wprawdzie trenera Marka Cieślaka, któremu na przeszkodzie stanęły sprawy rodzinne, ale szkoleniowiec kadry połączył się z jej uczestnikami wirtualnie. - Jeśli chodzi o Puchar Świata w Manchesterze to nerwy były i zawsze będą - przyznał. - Ja już niczego nie muszę udowadniać, bo przecież tyle medali zdobyłem i staram się robić tak, aby drużyna wygrywała, a nos, o którym tyle się mówi, to mają... psy. Bardzo dobrze, że ten mecz odbędzie się w Lublinie. Myślę, że pojedziemy w najmocniejszym składzie i oni też. Spodziewam się, że podczas spotkania stadion wypełni się po brzegi.

Na razie nie wiadomo jeszcze i jakim zestawieniu wystąpią oba zespoły, wszystko ma się wyjaśnić w najbliższym czasie, a początek tej potyczki wyznaczono na godz. 20.30.

Pucharowe zmagania

Natomiast jeśli chodzi o rywalizację pucharową, to też zapowiada się ona bardzo emocjonująco. - Od lat staramy się wspierać polski żużel, a także ligę Nice PLŻ - mówi Adam Krużyński, dyrektor Nice Polska sp. z.o.o. - Są to rozgrywki, które stale się rozwijają i w tym sezonie pomimo nieco hybrydowego kształtu udało się zachować tę klasę. Poza tym razem z Polskim Związkiem Motorowym organizujemy imprezy indywidualne. W Lublinie pojadą najlepsi zawodnicy Nice PLŻ. Te imprezy mogą być też impulsem dla tych, którzy mogą w przyszłości pomóc żużlowi. Mam nadzieję, że zawody będą ciekawe i emocji nie zabraknie.

Odbyło się też losowanie numerów startowych zawodników, a roli losującego wystąpił prezydent Żuk. Lista startowa wygląda następująco: 1. Robert Miśkowiak (Orzeł Łódź), 2. Paweł Miesiąc (Kolejarz Opole), 3. Maksim Bogdanov (Lokomotiv Daugavpils), 4. Mirosław Jabłoński (KSM Krosno), 5. Dawid Lampart (Stal Rzeszów), 6. Andrzej Lebiediev, 7. Joonas Kylmaekorpi (obaj Lokomotiv), 8. Magnus Zetterstroem (Wybrzeże Gdańsk), 9. Michał Szczepaniak (Polonia Piła), 10. Hans Andersen (Orzeł), 11. Patrick Hougard (Speedway Instal Wanda Kraków), 12 .Tomasz Gapiński (Orzeł), 13. dzika karta, 14. Fredrik Lindgren (Wybrzeże), 15. Grzegorz Walasek (Speedway Instal Wanda), 16. Sebastian Ułamek (Włókniarz Częstochowa).

Bilety na imprezy

Wejściówki na te zawody będzie można nabyć w serwisie Eventim.pl oraz w sklepach Empik, Media Markt i Saturn w całym kraju. Za bilety na spotkanie Polski z Danią trzeba będzie zapłacić 40 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy), a na Puchar Nice PLŻ odpowiednio 25 i 15 zł. Jest też specjalna oferta dla kibiców, którzy zakupią bilety na obie imprezy. Ich ceny w pakiecie będą wynosiły 50 i 30 zł. Bilety ulgowe przysługują kobietom, uczniom i studentom do 26. roku życia, oraz emerytom i rencistom.