Nowy stadion piłkarski dla Olsztyna. Wyniki konkursu

Władze miasta przedstawiły najlepszy ich zdaniem projekt nowego stadionu piłkarskiego. Do końca przyszłego roku ma powstać plan przebudowy obiektu.

O tym, że nowoczesny stadion jest w Olsztynie potrzebny, nie trzeba specjalnie przekonywać. Obecny, który został oddany do użytku z okazji krajowych dożynek w 1978 roku, najlepsze czasy ma dawno za sobą. Miasto kilkukrotnie podejmowało próby ratowania tej sytuacji. Pod koniec 2014 roku ogłosiło przetarg na zaprojektowanie nowego obiektu przy al. Piłsudskiego, w którym decydującym kryterium była cena. Wpłynęły jednak tylko dwie oferty i ratusz unieważnił postępowanie. Władze Olsztyna zdecydowały się na ponowne rozpisanie konkursu. Z ponad 40 pracowni wstępnie wyrażających zainteresowanie ostatecznie projekty zgłosiło 14 z nich. Do finału przeszły cztery, a w piątek poznaliśmy zarys wyglądu nowego stadionu przy al. Piłsudskiego. Komisja konkursowa w składzie: arch. Ryszard Jurkowski (architekt SARP O/Katowice), Małgorzata Zyskowska (architekt SARP O/Olsztyn), Halina Zaborowska-Boruch (zastępca prezydenta Olsztyna) i Jerzy Litwiński (dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie), zadecydowała, że najlepszy projekt został wykonany przez firmę PiG Architekci z Warszawy.

Spójna kompozycja oraz walory estetyczne

Według sądu konkursowego praca ta przedstawia spójną propozycję, którą cechują wysokie walory estetyczne. Efekty te zostały pozyskane przy użyciu racjonalnych i ekonomicznych rozwiązań budowlanych. Zdaniem jury ma ona szansę stać się wizytówką Olsztyna. - Zanim zdecydowaliśmy, dokładnie oglądaliśmy teren obecnego stadionu - mówi Ryszard Jurkowski, przewodniczący jury konkursowego, z katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polski. - Wysłuchaliśmy również przedstawicieli środowiska piłki nożnej, aby jeszcze lepiej poznać specyfikę miejsca. Koncepcja musiała zakładać taką realizację przebudowy, by już po pierwszym etapie osiągnąć ładny obiekt, który od razu wyglądałoby jak skończony.

Cztery etapy budowy

W pierwszym etapie wykonawca zaproponował zburzenie i wybudowanie od nowa trybuny zachodniej. Projekt przewiduje 3225 miejsc, wraz z fragmentami promenady stadionu ze schodami. Do tego dochodzi m.in. budowa parkingu czy zagospodarowanie terenu wokół areny. W związku z tym, drużyna Stomilu będzie zmuszona do rozgrywania swoich spotkań na innym stadionie.

Drugi etap zakłada budowę trybuny wschodniej (2371 miejsc) oraz demontaż istniejących masztów oświetleniowych. W trzecim i czwartym etapie wykonawca chce zbudować trybunę północną (3203 miejsc) oraz południową (3204 miejsc).

Miasto wraz z projektantami przystąpi teraz do szczegółowych negocjacji, a gotowy projekt stadionu ma zostać przedstawiony do końca przyszłego roku. Rozpoczęcie pierwszej części prac został zaplanowany na 2017 rok. Koszt wybudowania stadionu szacuje się na ok. 60 mln złotych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA