Oto nowy kapitan reprezentacji Polski. Zamiast Kurka. Grbić zadecydował

Bartosz Kurek był rezerwowym reprezentacji Polski podczas mistrzostw Europy, ale ze względu na uraz biodra wypadł z gry przed półfinałem. To koniec sezonu dla kapitana biało-czerwonych. Nikola Grbić wybrał już zastępstwo dla Kurka na turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich, a także zdecydował, kto będzie nowym kapitanem. - Nieobecność Kurka nic nie zmieni. To ja jestem człowiekiem, który jest odpowiedzialny za trzymanie dyscypliny - przekazał selekcjoner.

Reprezentacja Polski ma już za sobą całkiem sporą część sezonu. Kadra prowadzona przez Nikolę Grbicia najpierw wygrała Ligę Narodów (3:1 z USA w finale), a potem została mistrzem Europy po raz pierwszy od 14 lat, pokonując 3:0 Włochów w finale w Rzymie. Przed biało-czerwonymi jeszcze jeden sprawdzian, a mianowicie turniej kwalifikacyjny do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu, który będzie teraz rozgrywany w Chinach. Okazuje się, że reprezentacja Polski przystąpi do niego z pewnymi roszadami.

Zobacz wideo Polskie siatkarki z historycznym awansem. Ograły dwie potęgi i spełniły marzenie o powrocie na igrzyska

Grbić wybrał nowego kapitana w miejsce Kurka. "To nic nie zmieni"

Podczas mistrzostw Europy brakowało Bartosza Kurka, który zmagał się z urazem biodra. Atakujący Wolf Dogs Nagoya wspierał kolegów pod koniec turnieju z perspektywy ławki rezerwowych, a w pierwszej szóstce zastępował go Łukasz Kaczmarek. Okazuje się, że Kurek nie będzie brany pod uwagę w turnieju kwalifikacyjnym, o czym powiedział atakujący Zaksy podczas spotkania z kibicami w Krotoszynie. - Niestety to jest koniec dla niego tego sezonu reprezentacyjnego i nie będzie mógł dalej z nami występować - przekazał Kaczmarek. Takie słowa wskazywały jednoznacznie na to, że musi dojść do zmiany w kadrze.

Trener Grbić zdecydował, że miejsce Kurka zajmie Bartłomiej Bołądź z Projektu Warszawa. Atakujący pokazał się w reprezentacji podczas turnieju Ligi Narodów w Rotterdamie, gdzie zdobył 15 punktów. Z kolei nowym kapitanem na turniej został Aleksander Śliwka. - Każdy ma duży respekt dla Bartka. To prawdziwy lider, bardzo doświadczony. Jego zachowanie na treningu, na meczu motywuje ich do tego, by byli jak najlepsi. Nieobecność Kurka nic nie zmieni. To ja jestem człowiekiem, który jest odpowiedzialny za trzymanie dyscypliny - stwierdził Grbić (cytat za: siatka.org).

Śliwka występuje w reprezentacji Polski od kwietnia 2015 roku, kiedy to został powołany przez Stephana Antigę. W tym czasie przyjmujący wygrał z biało-czerwonymi mistrzostwo świata, mistrzostwo Europy, złoto Ligi Narodów czy trzy Memoriały Huberta Jerzego Wagnera.

Turniej kwalifikacyjny będzie rozgrywany od 30 września do 8 października. Na igrzyska awansują po dwa najlepsze zespoły z trzech grup. Reprezentacja Polski będzie rywalizować w grupie C z Argentyną, Holandią, Kanadą, Bułgarią, Belgią, Chinami i Meksykiem. Relacje tekstowe na żywo z meczów Polaków w Sport.pl i w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.

Więcej o: