Polska ma dwóch potencjalnych rywali w 1/8 finału i dwóch w 1/4 w MŚ. Tak wygląda sytuacja

Z Tunezją lub Niemcami zagra najprawdopodobniej reprezentacja Polski w 1/8 finału siatkarskich mistrzostw świata. Po porażce Kanady z Turcją aż 0:3 prowadzeni przez Michała Winiarskiego Niemcy zapewnili sobie awans do fazy pucharowej z trzeciego miejsca w grupie D.

W pierwszych środowych meczach siatkarskich MŚ Argentyna pokonała Egipt 3:2, a Kanada przegrała z Turcją 0:3, co oznacza, że Argentyna i Kanada zajęły w swoich grupach trzecie miejsce. I o ile Argentyna od razu zapewniła sobie grę w 1/8 finału, tak Kanadyjczycy najprawdopodobniej z mistrzostwami świata się pożegnają, bo aktualnie zajmują dopiero piąte miejsce w tabeli drużyn z trzecich pozycji.

Turcja największą niespodzianką MŚ w siatkówce. Drugie zwycięstwo 3:0

Reprezentacja Turcji jest największą pozytywną niespodzianką fazy grupowej siatkarskich mistrzostw świata. Wicemistrzowie Ligi Europejskiej, niegrający w Lidze Narodów, właśnie pokonali drugiego uczestnika tych rozgrywek. Po ograniu 3:0 Chińczyków, Turcy w takim samym stosunku pokonali Kanadę, dzięki czemu w grupie E zajęli drugie miejsce, jedynie za faworyzowanymi Włochami.

Turcja, której liderem był w środowym meczu atakujący Adis Lagumdzija (17 punktów), w dwóch pierwszych zaciętych setach wygrywała do 23, a w trzecim nie dała już szans swojemu rywalowi wygrywając 25:17. Tak wysokie zwycięstwo Turków prawdopodobnie wyeliminuje z dalszej gry Kanadę, co jest drugą dużą niespodzianką po blamażu reprezentacji Bułgarii.

Aktualna klasyfikacja trzecich miejsc:

1. Argentyna - 3 mecze, 1 zwycięstwo, 4 punkty, sety: 7:8
  2. Kuba - 3 mecze, 1 zwycięstwo, 4 punkty, sety: 6:7
  3. Tunezja - 2 mecze, 1 zwycięstwo, 3 punkty, sety: 3:3, stosunek małych punktów: 0,992
  4. Niemcy - 3 mecze, 1 zwycięstwo, 3 punkty, sety: 3:6, stosunek małych punktów: 0,962
  5. Kanada - 3 mecze, 1 zwycięstwo, 3 punkty, sety: 3:6, stosunek małych punktów: 0,891
  6. Meksyk - 3 mecze, 1 zwycięstwo, 2 punkty, sety: 3:8

Polacy zmierzą się w 1/8 finału z drużyną, która zajmie czwarte miejsce w tej klasyfikacji:

• Jeśli Tunezja wygra choćby seta w meczu z Serbią (godz. 17:30), to rywalami Polaków na 99% będą Niemcy.
  • Jeśli jednak Tunezja przegra 0:3, to niemal na pewno to ona zmierzy się z Biało-Czerwonymi, gdyż Tunezyjczycy mają obecnie lepszy bilans małych punktów od Niemców o zaledwie siedem punktów.
  • Aby rywalem Polaków była Kanada, Tunezyjczycy musieliby zostać zdemolowani przez Serbię różnicą około dziewięciu punktów w każdym secie.

Oczywiście, jest jeszcze minimalna szansa, aby trzecie miejsce w grupie A zajęła zamiast Tunezji Serbia, Ukraina czy Portoryko, ale aby tak się stało, musiałoby dojść do ogromnych sensacji w obu spotkaniach, jak na przykład porażka Serbii z Tunezją 0:3 czy też wygrana słabiutkiego Portoryko nad Ukrainą bez straty seta.

Jak się później okazało, Tunezja przegrała z Serbią 0:3 i to ona prawdopodobnie będzie rywalem Polski w 1/8 finału, o czym można przeczytać tutaj >>

Turcja czy Ukraina? Kto oprócz Amerykanów potencjalnym rywalem w ćwierćfinale?

Coraz bardziej klarowna jest też sytuacja związana z potencjalnym rywalem reprezentacji Polski w ćwierćfinale. Jako najlepsza drużyna z drugich miejsc, z numerem 8 będą rozstawieni wczorajsi przeciwnicy Polaków - Amerykanie. A z kim zagrają oni w 1/8 finału? Tutaj najbardziej prawdopodobne opcje są dwie - Turcja i Ukraina.

Bardzo bliska numeru 9 jest reprezentacja Turcji, która zdobyła sześć punktów z bilansem setów 6:3 i bardzo korzystnym stosunkiem małych punktów 1,129. Co musi się stać, aby wyprzedziła ją Ukraina? Nasi południowo-wschodni sąsiedzi muszą pokonać Portoryko bez straty seta, w każdej z partii pokonując swojego rywala średnio około 5 punktami. Trudne, ale wykonalne, biorąc pod uwagę dotychczasową postawę obu drużyn na tym turnieju.

Aktualna klasyfikacja drużyn z drugich miejsc:

1. USA - 3 mecze, 2 zwycięstwa, 6 punktów, sety: 7:3
  2. Turcja - 3 mecze, 2 zwycięstwa, 6 punktów, sety: 6:3, stosunek małych punktów: 1,129
  3. Japonia - 3 mecze, 2 zwycięstwa, 6 punktów, sety: 6:4, stosunek małych punktów: 1,102
  4. Iran - 2 mecze, 2 zwycięstwa, 5 punktów, sety: 6:3
  5. Ukraina - 2 mecze, 1 zwycięstwo, 3 punkty, sety: 3:3, stosunek małych punktów: 1,067

Druga w grupie D Słowenia jest już rozstawiona z numerem 2 w drabince fazy pucharowej, w związku z czym jej bilans jest tutaj nieistotny.