Polska poznała rywala w 1/8 finału MŚ na 99,9 proc. Zdecydował mecz Serbii

To już niemal pewne, że reprezentacja Polski w 1/8 finału siatkarskich mistrzostw świata zmierzy się z Tunezją. Drużyna ta uległa w środę Serbii 0:3 i prawie na pewno zajmie trzecie miejsce w grupie A. Zmienić to może tylko ewentualna sensacyjna porażka Ukrainy z Portoryko.

Polscy siatkarze w cuglach przebrnęli przez fazę grupową mistrzostw świata, pokonując kolejno Bułarię, Meksyk i Stany Zjednoczone. W trzech meczach podopieczni Nikoli Grbicia stracili tylko jednego seta w ostatnim meczu z USA. Teraz czekają na poznanie rywala w 1/8 finału.

Tunezja przegrała z Serbią i niemal na pewno zmierzy się z Polską

Z tego punktu widzenia bardzo ważny był mecz Serbii z Tunezją. Gdyby ta druga reprezentacja ugrała chociaż jednego seta we wspomnianym meczu, to na 99 proc. rywalami Polaków na kolejnym etapie walki byliby Niemcy. Tak się jednak nie stało, bo Serbowie rozbili w środę rywali 3:0 (29:27, 25:10, 25:17).

W efekcie niemal na pewno to właśnie Tunezja zmierzy się z broniącą tytułu Polską w 1/8 finału - przegrała walkę o trzecie miejsce w klasyfikacji drużyn z trzecich miejsc z Niemcami ze względu na gorszy bilans małych punktów, ale w ten sam sposób wyprzedziła Kanadę.

Oczywiście, jest jeszcze minimalna szansa, aby trzecie miejsce w grupie A zajęła zamiast Tunezji Ukraina czy Portoryko, ale ta druga drużyna musiałaby sensacyjnie pokonać naszych wschodnich sąsiadów bez straty seta. A jest to scenariusz niemal niemożliwy i byłby olbrzymią sensacją.

Klasyfikacja drużyn z trzecich miejsc (do 1/8 finału awansują cztery najlepsze, a Polska zagra z czwartą ekipą):

1. Argentyna 1 zwycięstwo, 4 pkt, sety 7:8
  2. Kuba 1 zwycięstwo, 4 pkt, sety 6:7
  3. Niemcy 1 zwycięstwo, 3 pkt, sety 3:6
  4. Tunezja 1 zwycięstwo, 3 pkt, sety 3:6
  5. Kanada 1 zwycięstwo, 3 pkt, sety 3:6
  6. Meksyk 1 zwycięstwo, 2 pkt, sety 3:8

Coraz bardziej klarowna jest też sytuacja związana z potencjalnym rywalem reprezentacji Polski w ćwierćfinale. Jako najlepsza drużyna z drugich miejsc, z numerem 8 będą rozstawieni wczorajsi przeciwnicy Polaków - Amerykanie. A z kim zagrają oni w 1/8 finału? Tutaj najbardziej prawdopodobne opcje są dwie - Turcja i Ukraina.

Bardzo bliska numeru 9 jest reprezentacja Turcji, która zdobyła sześć punktów z bilansem setów 6:3 i bardzo korzystnym stosunkiem małych punktów 1,129. Co musi się stać, aby wyprzedziła ją Ukraina? Nasi południowo-wschodni sąsiedzi muszą pokonać Portoryko bez straty seta, w każdej z partii pokonując swojego rywala średnio około 5 punktami. Trudne, ale wykonalne, biorąc pod uwagę dotychczasową postawę obu drużyn na tym turnieju.

Aktualna klasyfikacja drużyn z drugich miejsc:

1. USA - 3 mecze, 2 zwycięstwa, 6 punktów, sety: 7:3
  2. Turcja - 3 mecze, 2 zwycięstwa, 6 punktów, sety: 6:3, stosunek małych punktów: 1,129
  3. Japonia - 3 mecze, 2 zwycięstwa, 6 punktów, sety: 6:4, stosunek małych punktów: 1,102
  4. Iran - 2 mecze, 2 zwycięstwa, 5 punktów, sety: 6:3
  5. Ukraina - 2 mecze, 1 zwycięstwo, 3 punkty, sety: 3:3, stosunek małych punktów: 1,067.

Reprezentacja Polski swój mecz 1/8 finału zagra w niedzielę 4 września o godz. 21 w Gliwicach.