Legia dostanie pieniądze od ministerstwa na budowę akademii

Akademia Piłkarska Legii Warszawa podpisała z Ministerstwem Sportu i Turystyki umowę na dofinansowanie ośrodka szkoleniowego. Budowany w Książenicach ośrodek otrzyma w latach 2017-18 wsparcie finansowe w kwocie 11 mln zł.

Środki mają pochodzić z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. - Wierzymy, że w ślad za tym projektem pójdą kolejne polskie kluby sportowe, zarówno piłkarskie, jak i inne. Jesteśmy otwarci na wsparcie następnych obiektów, służących szkoleniu dzieci i młodzieży - powiedział Jarosław Stawiarski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Spółka realizująca budowę otrzyma w latach 2017-2018 dofinansowanie w kwocie 11 milionów złotych. - Podpisanie umowy z Ministerstwem Sportu i Turystki to bardzo ważny krok w drodze do realizacji projektu. Dziękujemy ministrowi Witoldowi Bańce i ministrowi Jarosławowi Stawiarskiemu oraz zespołowi ministerstwa za dotychczasową dobrą i profesjonalną współpracę - powiedział Tomasz Zahorski, kierujący pracami spółki, która odpowiada za budowę ośrodka.

- Szczególne podziękowania należą się także Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej i Mazowieckiemu Związkowi Piłko Nożnej za ich wsparcie dla tej inicjatywy. Teraz w pełni skupiamy się nad tym, aby jak najszybciej rozpocząć budowę - dodał Zahorski.

Ośrodek ma powstać w Książenicach, w gminie Grodzisk Mazowiecki. Tam, na 15 hektarach ziemi, zostanie wybudowanych osiem boisk treningowych wraz z zapleczem szkoleniowo treningowym. Część infrastruktury będzie udostępniona do użytku publicznego. W ramach ośrodka powstanie także "LegiaLab" oraz akcelerator startupów.

 

Koncepcja architektoniczna została przygotowana przez pracownię LAP Studio, we współpracy z Estudio Lamela z Hiszpanii - międzynarodowym biurem architektonicznym, które jest autorem m.in. projektu ośrodka treningowego Realu Madryt.

Prace nad całym kompleksem będą kosztowały około 50 mln złotych. Budowa boisk i ośrodka Akademii ma ruszyć w 2018 r.