Reprezentacja. Koscielny nie chce grać w kadrze Smudy

Przez rok Polacy starali się przekonać do gry w reprezentacji Laurenta Koscielnego. W piątek miały się odbyć decydujące rozmowy, ale obrońca Arsenalu zrezygnował ze spotkania z selekcjonerem Franciszkiem Smudą

Baw się z nami w Wygraj Ligę! Wygraj 20 000 zł. ?

- Dziwne, że się wycofał. Od kilku miesięcy słyszeliśmy, że trudno będzie go przekonać. Ostatnio mówił nam to Łukasz Fabiański. Liczyliśmy jednak na rozmowę. Teraz sytuacja jest już chyba jasna, Laurent chce grać dla Francji - mówi Hubert Małowiejski, asystent selekcjonera.

Koscielny urodził się w Tulle, jego przodkowie byli Polakami. Pradziadek wyemigrował do Francji w latach 20. ubiegłego wieku. Kilka tygodni temu Arsenal zapłacił za 25-letniego stopera Lorient 12 mln euro.

Rok temu spotkał się z nim Gerard Imiołek, skaut PZPN odpowiedzialny za wyszukiwanie piłkarzy z polskimi korzeniami. - Był niezdecydowany, ale mówił, że chce wyrobić sobie nasz paszport. Oczekiwał jednak jakiegoś sygnału ze sztabu reprezentacji. Może trafił na zły czas, bo reprezentacja Leo Beenhakkera grała akurat decydujące mecze w eliminacjach mundialu, a potem Holendra na dwa mecze zastąpił Stefan Majewski. Żaden się z nim nie skontaktował - mówi Imiołek.

Smuda o Koscielnym dowiedział się w grudniu. Selekcjoner chciał nawet wysłać asystenta Jacka Zielińskiego na mecz Auxerre - Lorient, ale podróż uniemożliwiła chmura pyłu wulkanicznego, przez którą w Europie nie latały samoloty.

- Gdy Chorwaci namawiali do gry dla swojej reprezentacji Grégory'ego Sertica z Bordeaux, zaprosili jego rodzinę na wakacje. Z urodzonym we Francji synem imigrantów spotkał się selekcjoner Slaven Bilić. Sertic wciąż upiera się jednak przy francuskiej młodzieżówce. Ale potraktowali go tak dobrze, że może zmienić zdanie. Nam tej determinacji zabrakło, choć nie stać nas na tracenie takich piłkarzy jak Koscielny - uważa Tadeusz Fogiel, który pomagał w załatwianiu polskiego obywatelstwa Ludovicowi Obraniakowi.

- Kontaktowaliśmy się z Laurentem, media nie wiedzą wszystkiego. Zapewniam, że zrobiliśmy wszystko, by przekonać go do gry dla Polski - mówi Małowiejski.

W PZPN usłyszeliśmy, że już od kilku miesięcy Koscielny nie palił się do gry w kadrze Smudy. Agenci piłkarza, licząc na zmiany we francuskiej kadrze, kazali mu się wstrzymać z decyzją. Raymond Domenech nie zabrał go jednak na mundial, powołania na środowy mecz z Norwegią nie wysłał także nowy selekcjoner Laurent Blanc.

Fabiański: namawiam Kościelnego jak umiem, mówię do niego 'Polak'

Franciszek Smuda, selekcjoner reprezentacji

Kościelny wystawił mnie do wiatru, ale to jego problem. Dla mnie kwestia Kościelnego w polskiej kadrze jest już zamknięta. Przed nikim nie zamierzam klękać, nie będę się prosić. Szkoda tylko, że chłopak co chwilę zmienia zdanie, całkiem niedawno mówił co innego, chciał rozmawiać, był zainteresowany grą u nas.

Zachował się niepoważnie, ale nie jestem rozczarowany. Już o nim zapomniałem.

Środowy mecz z Kamerunem jest w niefortunnym terminie. Niektórych niezręcznie było mi nawet powoływać, bo nie mogłem zobaczyć, w jakiej są formie. Niektóre ligi jeszcze nie wystartowały. Na wrześniowe mecze z Ukrainą i Australią mam nadzieję powołać kadrę najmocniejszą z możliwych.

Zmiany w kadrze

W poniedziałek w Szczecinie rozpocznie się zgrupowanie przed środowym sparingiem z Kamerunem (godz. 20.30). Przyjadą na nie Jakub Tosik i Daniel Gołębiewski z Polonii Warszawa, którzy zastąpią kontuzjowanych Łukasza Piszczka i Artura Sobiecha.

Kadra na mecz z Kamerunem. Bramkarze: Ł. Fabiański (Arsenal), P. Tytoń (Roda Kerkrade). Obrońcy: M. Żewłakow (Ankaragucu), K. Glik (Palermo), M. Sadlok (Ruch Chorzów), G. Wojtkowiak (Lech Poznań), M. Kowalczyk (Dinamo Moskwa), D. Dudka (Auxerre), J. Tosik (Polonia Warszawa). Pomocnicy: S. Peszko (Lech Poznań), A. Matuszczyk (Köln), M. Rybus (Legia Warszawa), J. Błaszczykowski (Borussia Dortmund), R. Murawski (Rubin Kazań), M. Iwański (Legia Warszawa), L. Obraniak (Lille), A. Mierzejewski (Polonia Warszawa). Napastnicy: Paweł Brożek (Wisła Kraków), R. Boguski (Wisła Kraków), R. Lewandowski (Borussia Dortmund), D. Gołębiewski (Polonia Warszawa).

Sobiech kontuzjowany - Gołębiewski na zastępstwo ?

Więcej o: