Tak mają wyglądać powołania Jerzego Brzęczka na mecze z Macedonią i Izraelem

Robert Gumny, Sebastian Szymański, Szymon Żurkowski i Dawid Kownacki m.in. ci piłkarze mieli być zarezerwowani dla Czesława Michniewicza na mistrzostwa Europy U-21. Jak ustalił Sport.pl nie jest jednak wykluczone, że ktoś z nich znajdzie się w kadrze Jerzego Brzęczka na czerwcowe mecze el. ME 2020. Selekcjoner wreszcie skorzysta z Macieja Rybusa. Zgrupowanie straci natomiast Jakub Błaszczykowski.

Główna reprezentacja ma pierwszeństwo. Z takiego założenia wychodzi Jerzy Brzęczek, jeśli chodzi o majowe powołania na mecze el. ME 2020, które 7 i 10 czerwca czekają nas z Macedonią i Izraelem. Mimo że wcześniej wydawało się, że piłkarze do lat 21 będą zarezerwowani w czerwcu tylko dla Czesława Michniewicza, który z młodzieżową kadrą leci do Włoch na mistrzostwa Europy, to według naszych informacji selekcjoner pierwszej kadry z kilku z nich będzie chciał skorzystać.

Zobacz wideo

Młodzi monitorowani

Brzęczek oraz jego sztab w ostatnim miesiącu intensywnie monitorowali m.in Roberta Gumnego. Sam selekcjoner był na domowym meczu Lecha z Lechią Gdańsk. Z postawy obrońcy był zadowolony. Na meczu Legii z Zagłębiem Lubin przyglądał się nie tylko Arturowi Jędrzejczykowi, ale też Sebastianowi Szymańskiemu. Ofensywny pomocnik już ocierał się o kadrę, był nawet w szerokiej grupie piłkarzy powołanych na mundial w Rosji, ale na mistrzostwa ostatecznie nie pojechał. W dorosłej kadrze jeszcze nie zadebiutował.

Podobnie jak Szymon Żurkowski, który już na wiosnę zyskał uznanie w oczach Brzęczka. Selekcjoner zaprosił go w marcu na zgrupowanie, ale pomocnik Górnika Zabrze w meczach z Austrią i Łotwą siedział na trybunach. Podobnie jak Gumny został jednak do końca zgrupowania. - Oni są nam potrzebni – argumentował wtedy Brzęczek. Dodawał, że z tego jak funkcjonują na treningach był zadowolony. Młodych do kadry selekcjoner chce wprowadzać sukcesywnie. Dlatego tak zależy mu na tym, by na każdym kolejnym zgrupowaniu byli zawodnicy, którzy być może za kilka czy kilkanaście miesięcy nie będą tu przyjeżdżać już tylko jako obserwatorzy, czy po naukę, ale będą do tej kadry coś wnosić. Ich integracja ze starszymi kolegami już się rozpoczęła.

Dawid Kownacki znów błysnął

Na poprzednie, marcowe zgrupowanie, mimo że kadra U-21 miała ostatnie przed mistrzostwami Europy meczowe sprawdziany z Anglią i Serbią, Brzęczek oprócz Gumnego i Żurkowskiego, zaprosił też Dawida Kownackiego. Napastnik Duesseldorfu ostatecznie obozu nie zaliczył, jeszcze w Niemczech odniósł kontuzję. Być może szansę na zaprezentowanie się selekcjonerowi dostanie ponownie. Przed urazem na listach sztabu był bardzo wysoko. Brzęczek traktuje go jako warte sprawdzenia rozwiązanie na lewą stronę ofensywy, czego nie ukrywał na spotkaniach z dziennikarzami w marcu. Sam zawodnik cały czas nie daje o sobie zapomnieć. W dwóch majowych meczach, w których grał w Fortunie, zdobył po jednej bramce.

Niezależnie od tego, czy na mecze z Macedonią i Izraelem Brzęczek skorzysta z jednego, dwóch, a może trzech młodych piłkarzy, to ci zawodnicy nie stracą mistrzostw Europy. Nie będą tylko na niemal całej polskiej części przygotowań do nich. Tak, jak to działo się ostatnio, dołączą zapewne do grupy Michniewicza dzień po ostatnim starciu pierwszej drużyny, czyli 11 czerwca. Reprezentacja U-21 swoje zgrupowanie zaczyna 2 czerwca, do Włoch wylatuje 11 dni później.

Według naszych informacji powołania do głównej kadry nie dostanie nikt z piłkarzy mistrza Polski, Piasta Gliwice. Nie znaczy to, że żaden z nich w czerwcu nie założy na siebie biało-czerwonej koszulki. Patryk Dziczek, młodzieżowiec sezonu Ekstraklasy, został zapewniony przez Michniewicza, że na wyjazd do Włoch może się już pakować, inni piłkarze jak Jakub Czerwiński czy choćby Tomasz Jodłowiec z różnych względów nie są w kręgu zainteresowań sztabu.

Debiut Macieja Rybusa

Jerzy Brzęczek jest selekcjonerem kadry już 10 miesięcy, ale nie miał jeszcze okazji przetestować w niej Macieja Rybusa. Piłkarz był co prawda powołany na jego pierwsze zgrupowanie, ale w Warszawie pojawił się na chwilę. Przeszedł badania i wrócił do Rosji. Od tego czasu miał zdrowotny problem podczas każdych kolejnych meczów kadry, zarówno tych listopadowych jak i marcowych, więc kiedy kadra grała on siedział w Moskwie. Obecnie przez chwilę nasz obrońca też mógł pomyśleć, że reprezentacyjne fatum nadal trwa. Niedawno doznał urazu mięśnia dwugłowego. Na szczęście nie okazał się on poważny. Z gry Rybus zostanie wyłączony tylko w tym tygodniu i nie zagra w finale Pucharu Rosji. Brzęczek powołanie może mu spokojnie wysyłać. Zresztą nie tak dawno, o czym pisaliśmy tutaj, selekcjoner odwiedził w Rosji Stanisława Czerczesowa i naszych piłkarzy grających w tamtejszej lidze.

Był na meczu Lokomotiwu Moskwa z Jenisej Krasnojarsk (2:1) oraz na starciu Dinamo Chimki z Achmatem Grozny (0:0). Pod obserwacją oprócz Rybusa był zatem Grzegorz Krychowiak, który też może liczyć na powołanie oraz Damian Szymański. Brzęczek byłego piłkarza Wisły Płock na kadrę zaprasza zresztą regularnie. Choć w tym roku nie przełożyło się to na występy pomocnika w biało-czerwonej koszulce. Szymański z orzełkiem na piersi ostatni raz zagrał w listopadzie 2018 roku. Dostał minutę w starciu z Portugalią. Wcześniej mierzył się z Włochami. Grał z nimi najpierw przez 34, a w drugim spotkaniu przez 45 minut. Do tego dostał nieco ponad kwadrans w towarzyskim starciu z Irlandią. Teraz prawdopodobnie będzie mógł powalczyć o kolejne minuty w starciu z Macedonią i Izraelem.

Jakub Błaszczykowski na 17 czerwca

Wśród powołanych przez Brzęczka zawodników nie powinno być dużych zaskoczeń. Nazwiska graczy mają być podobne do tych, z których korzystał w marcu. Na zgrupowanie nie przyjedzie natomiast Jakub Błaszczykowski, który w końcówce rundy zasadniczej nabawił się urazu. W fazie finałowej już w barwach Wisły nie zagrał.Okazało się, że złamanie kości śródstopia rodzi pewne komplikacje, bo chrząstki przy palcu w stopie nie zrastały się właściwie. Błaszczykowski musiał przejść zabieg. Wedle naszych informacji skrzydłowy ma być gotowy do treningów 17 czerwca. W tym dniu “Biała Gwiazda” rozpoczyna przygotowania do kolejnego sezonu Ekstraklasy.

Powołania na czerwcowe mecze eliminacyjne PZPN ma ogłosić we wtorek po południu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.