Dawid Kownacki

Polski piłkarz występujący na pozycji napastnika w Lechu Poznań oraz w reprezentacji Polski do lat 21. Zadebiutował w Ekstraklasie mając zaledwie 16 lat.
Data urodzenia: 14.06.1997
Miejsce urodzenia: Gorzów Wielkopolski, Polska
Wzrost: 1,85m
Facebook: facebook.com/dawidkownacki24/
Twitter: twitter.com/dkownacki24
Instagram:instagram.com/dkownacki24/

Początek kariery

Kownacki jest wychowankiem klubu ZKS Stilon Gorzów Wielkopolski, z którego przeszedł do Lecha Poznań w 2005, gdzie w 2013 rozpoczął swoją profesjonalną karierę. Kownacki przebojem wdarł się do drużyny "Kolejorza", debiutując w Ekstraklasie zaledwie w wieku 16 lat i 267 dni.

Swoją pierwszą bramkę zdobył w lutym 2014 roku, kiedy wpisał się na listę strzelców w przegranym 1:5 spotkaniu z Pogonią Szczecin. Takie osiągnięcie sprawił, że stał się jednym z pięciu zawodników w historii polskiej Ekstraklasy, którym udało się strzelić gola przed ukończeniem 17. roku życia. Swój pierwszy sezon 2013/2014 zakończył z dorobkiem 13 spotkań, w których zdobył 2 bramki i trzy asysty. Został również nominowany do nagrody Odkrycie sezonu, lecz ostatecznie tę nagrodę otrzymał Michał Masłowski. W kolejnym sezonie strzelił 4 gole, a "Kolejorz" zdobył mistrzostwo Polski. Jego umowa z Lechem obowiązuje do czerwca 2017 roku.

Reprezentacja

Dawid Kownacki grał w wielu młodzieżowych reprezentacjach. Ale dostał również szansę od Adama Nawałki. W czerwcu 2015 roku selekcjoner powołał go do seniorskiej kadry, ale ostatecznie nie wystąpił ani w eliminacyjnym meczu z Gruzją, ani w towarzyskim z Grecją.

Dawid Kownacki

Copyright © Agora SA