Jakub Błaszczykowski

Polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika w niemieckim klubie VfL Wolfsburg oraz w reprezentacji Polski. Uczestnik Mistrzostw Europy 2012 i 2016. Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta. Dwukrotny laureat Plebiscytu Piłki Nożnej w kategorii "Piłkarz Roku".
Data urodzenia: 13.12.1985
Miejsce urodzenia: Truskolasy, Polska
Wzrost: 1,76 m
Facebook: facebook.com/KubaBlaszczykowski/
Twitter: twitter.com/Blaszczykpl/
Instagram: instagram.com/kuba.blaszczykowski/

Przebieg kariery

Swoją karierę piłkarską zaczynał w Częstochowie. W styczniu 2005 roku trafił do Wisły Kraków. Przeskok z IV ligi do ekstraklasy nie okazał się przeszkodą. Błaszczykowski od razu wykazywał duży potencjał i od razu został podstawowym zawodnikiem "Białej Gwiazdy". Jego dobra postawa w polskiej lidze przyciągnęła zagranicznych skautów. W 2007 roku podpisał on kontrakt z Borussią Dortmund, której przez wiele lat był podstawowym zawodnikiem. Zdobył z nią dwa tytuły mistrza Niemiec i awansował do finału Ligi Mistrzów w 2012 roku. Dopiero w 2015 roku nowy trener BVB, Thomas Tuechel, nie widział dla niego miejsca, wtedy Błaszczykowski przeniósł się do włoskiej Fiorentiny. Tam jednak nie zabłysnął i po roku wrócił do Niemiec, gdzie podpisał kontrakt z VfL Wolfsburg. Jego umowa kończy się w czerwcu 2019 roku.

Reprezentacja

Błaszczykowski rozpoczynał przygodę z kadrą w 2005 roku u trenera Pawła Janasa. Selekcjoner zamierzał powołać Błaszczykowskiego do 23-osobowej kadry na turniej finałowy Mistrzostw Świata 2006, jednak z powodu urazu pleców młody zawodnik nie mógł tam pojechać. Podobna sytuacja miała miejsce 2 lata później za kadencji Leo Beenhakkera, kiedy uraz uniemożliwił mu wyjazd na Euro 2008. Błaszczykowski był jednak kluczowym zawodnikiem podczas Euro 2012 i 2016. Na turnieju we Francji awansował z Polską do 1/4 finału turnieju, lepsi okazali się jednak Portugalczycy. Błaszczykowski przez cztery lat był kapitanem kadry, ale w 2014 stracił opaskę na rzecz Roberta Lewandowskiego.

Jakub Błaszczykowski

Copyright © Agora SA