Jerzy Brzęczek musi wybrać. Ostatnie chwile dla piłkarzy. Powołania coraz bliżej [W POLU K]

Kto jeszcze chętny do Wiednia? To ostatnie chwile, by zdobyć uznanie Jerzego Brzęczka. Już 11 marca selekcjoner ogłosi powołania na pierwszy eliminacyjny mecz z Austrią.

Kadra kończy zimowy sen i trzeba przyznać, że wraca po nim mocno pokrzepiona. Liderzy reprezentacji nie zwolnili tempa przez ponad trzy miesiące od ostatniego jesiennego meczu - z Portugalią w Guimaraes. Napastników w formie jest więcej niż miejsc w ataku, Piotr Zieliński rozgrywa najlepszy sezon we Włoszech, Mateusz Klich nadal jest z Leeds na kursie na awans do Premier League, a piłkarze, przy których jesienią były największe znaki zapytania, regularnie występują w klubach.

Najbardziej poprawiła się sytuacja wśród środkowych obrońców. Brzęczek nie musi już spoglądać jedynie w stronę rozgrywającego słabszy sezon w Monaco Kamila Glika czy dowoływanego w jego miejsce Thiago Cionka.

Obrońcy reprezentacji PolskiObrońcy reprezentacji Polski Sport.pl

Marcin Kamiński jest nadal podstawowym piłkarzem Fortuny Duesseldorf, a jego drużyna od czasu ostatniego zgrupowania kadry zmieniła się z kandydata do spadku w zespół środka tabeli, już niemal pewny utrzymania po zdobyciu 22 punktów w ostatnich 10 meczach. W sobotę Fortuna pokonała na wyjeździe Schalke aż 4:0, a Kamiński od „Bilda” otrzymał bardzo dobrą notę 2.

Najbardziej jednak podczas zimowej przerwy reprezentacji urosła pozycja Jana Bednarka. Jesienią selekcjoner wystawiał piłkarza Southampton, mimo że ten rozegrał w Premier League tylko jeden mecz w wyjściowym składzie. Od tego czasu Bednarek stał się podstawowym obrońcą Southampton. Zaufał mu nowy trener Ralph Hasenhuettl, a Polak nie tylko gra regularnie, ale jest w czołówce ligi pod względem wybijanych piłek, blokowanych strzałów i wygranych pojedynków w defensywie.

Kamil GrosickiKamil Grosicki Sport.pl

Swoją pozycję ustabilizował Kamil Grosicki. Tuż po ostatnim zgrupowaniu reprezentacji jego Hull City zanotowało serię 10 meczów bez porażki w lidze, a teraz jest ledwie cztery punkty od miejsca barażowego o awans do Premier League. Polak od meczu w Guimaraes strzelił w Championship cztery gole, zanotował siedem asyst i już teraz ma więcej rozegranych minut niż w całym poprzednim sezonie.

Piotr Zieliński i Karol LinettyPiotr Zieliński i Karol Linetty Sport.pl

Strzeleckie wyczyny Krzysztofa Piątka przesłaniają czasem osiągnięcia Polaków z Napoli. A Piotr Zieliński i Arkadiusz Milik jeszcze nigdy nie odgrywali w Napoli tak ważnych ról jak teraz. Zieliński już teraz rozegrał więcej minut niż w każdym z dwóch poprzednich sezonów w Neapolu i jest w ostatnich tygodniach jednym z najlepszych pomocników w Serie A. Na kolejną szansę od selekcjonera zapracował Karol Linetty z Sampdorii, jeden z największych przegranych 2018 roku w kadrze. Linetty w ostatnich miesiącach opuścił raptem trzy mecze w Sampdorii, przebywając na boisku przez średnio 79 minut. Brzęczek nie powołał go na mecze z Czechami i Portugalią. Teraz zmieni zdanie?

Napastnicy reprezentacji PolskiNapastnicy reprezentacji Polski Sport.pl

Atak to, jak wiadomo, kłopoty bogactwa selekcjonera. Krzysztof Piątek zmienia kluby, ale nie zwalnia tempa, Robert Lewandowski już dogonił Claudio Pizarro, dotąd najskuteczniejszego obcokrajowca w historii Bundesligi. A do tego świetny sezon rozgrywa Arkadiusz Milik. Wreszcie zapomniał o problemach ze zdrowiem, uzbierał już w lidze więcej minut niż w dwóch poprzednich sezonach razem wziętych i tylko w ostatnich ośmiu meczach ligowych strzelił sześć goli. A przecież w kolejce chętnych na miejsce w ataku kadry jest jeszcze, na razie skupiony na obowiązkach w młodzieżówce - Dawid Kownacki, który wreszcie zaczął grać. Za sobotni występ z Schalke napastnik Fortuny Duesseldorf otrzymał od Bilda najwyższą notę 1, czyli klasa światowa.

Jedynym problemem Brzęczka pozostaje kontuzja Macieja Rybusa, który z powodu kontuzji nie znalazł się w kadrze Lokomotiwu Moskwa na sobotni mecz z Krylją (2:2).