Polskie kluby mogą dostać fortunę za grę w pucharach. 3,5 miliarda euro

Aż 3,5 miliarda euro mają wynieść planowane przychody przez UEFA z europejskich pucharów. Jak informuje Sekretarz Generalny PZPN-u Łukasz Wachowski, organizacja ogłosiła również premie, które otrzymają drużyny za awans do kolejnej rundy, bądź odpadnięcie z danej fazy gier.

Polskie zespoły już w najbliższych dniach rozpoczną zmagania w el. europejskich pucharów. Jako pierwszy do rywalizacji stanie Lech Poznań, który w I rundzie el. Ligi Mistrzów zmierzy się z wyżej notowanym Karabachem. Piłkarze mistrza Polski oprócz sukcesu sportowego, mogą również liczyć na spory zarobek tytułem ewentualnej gry w kolejnych fazach eliminacji bądź awansu do fazy grupowej.

Zobacz wideo Lewandowski numerem jeden na liście życzeń Barcelony? Potwierdza kataloński dziennikarz

Robert LewandowskiKulisy transferów Lewandowskiego. "Mocno chciał opuścić Lecha"

Ogromne premie za grę w europejskich pucharach. Ile mogą zarobić polskie kluby?

Nagrody za grę w europejskich pucharach podawane przez UEFA są jedynie premiami za wynik sportowy. Dokładny zarobek jest rzecz jasna inny, a wpływ na niego mają jeszcze takie czynniki jak przychody z dnia meczowego, ale także np. koszty związane z organizacją.

Sekretarz Generalny PZPN Łukasz Wachowski za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował kwoty wszystkich premii, które otrzymają kluby w poszczególnej fazie gier. Jeżeli przepisy UEFA nie zmieniły się od poprzedniego sezonu, a póki co brak takiego komunikatu, to każda drużyna powinna otrzymywać 100 tysięcy euro za wzięcie udziału w danej rundzie gier. 

Jeżeli Lech Poznań przedarłby się do ostatniej rudny kwalifikacji i odpadł z niej to, otrzyma 5 milionów euro. Odpadnięcie we wcześniejszych fazach gier skutkowałoby grą w el. Ligi Europy bądź dalej Ligi Konferencji i wówczas kwoty byłyby odpowiednio mniejsze. 

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Finał Fortuna Pucharu Polski, PGE Narodowy, 2 maja 2022 r. Raków Częstochowa - Lech Poznań 3:1Raków jeszcze nie zaczął grać, a już przekłada mecz w ekstraklasie

Pozostałe polskie kluby grające w el. Ligi Konferencji Europy za odpadnięcie w IV rundzie mogą natomiast liczyć na bonus w wysokości 750 tysięcy euro. W przypadku awansu do fazy grupowej któreś z europejskich rozgrywek potencjalne premie prezentują się następująco: 

  • Liga Mistrzów: 15,64 miliona euro
  • Liga Europy: 3,63 miliona euro
  • Liga Konferencji Europy: 2,94 miliona euro

Lech Poznań w el. Ligi Mistrzów zmierzy się z wcześniej wspomnianym Karabachem. Zaczynający grę od II rundy el. Ligi Konferencji Europy Raków Częstochowa trafił na FC Astanę, natomiast Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk, które rozpoczną zmagania od I rundy będą rywalizować kolejno z KR Reykjavik oraz Akademiją Pandew.

Więcej o: