Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Piłkarska reprezentacja Polski i jej najwięksi gnębiciele

Reprezentacja Polski zremisowała we wtorek z Niemcami 0:0. Choć rywale występowali w rezerwowym składzie, Polakom nie udało się przełamać serii niepowodzeń z rywalami zza zachodniej granicy. Niemcy to jedyny zespół, z którym przy tak wysokiej liczbie meczów nasza piłkarska reprezentacja nie wygrała. Ale to nie jedyni prześladowcy reprezentacji Polski
Polska - Niemcy w Gdańsku w 2011 r. Polska - Niemcy w Gdańsku w 2011 r. Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Niemcy - bez zwycięstwa w 17 meczach

Z 17 meczów Polaków z Niemcami, tylko pięć zakończyło się remisami. Resztę wygrali nasi zachodni sąsiedzi (bilans nie obejmują spotkań z nieistniejącą Niemiecką Republiką Demokratyczną). W ostatnim meczu Polacy byli bardzo blisko zwycięstwa. Niemcy wyrównali w doliczonym czasie gry. Padł remis 2:2.
Najwyższe porażki - różnicą trzech bramek - ponieśliśmy przed wojną. W 1934 polska przegrała 2:5, a w 1938 r. - 1:4.

Robert Lewandowski oddaje strzał głową na bramkę Joe Hart'a. Mecz Polska - Anglia (1:1) rozegrany 17 października 2012 r. Robert Lewandowski oddaje strzał głową na bramkę Joe Hart'a. Mecz Polska - Anglia (1:1) rozegrany 17 października 2012 r. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Anglia - jedno zwycięstwo w 19 meczach

Jedyne zwycięstwo z Anglią odnieśliśmy w 1973 r. w eliminacjach mistrzostwa świata. W Chorzowie Polska wygrała 2:0. Od tamtej pory z Anglią w większości wypadków dostawaliśmy lanie (9 porażek, 7 remisów). W ostatnim meczu na Wembley w eliminacjach mistrzostw świata przegraliśmy 0:2.
Najwyższe porażki Polaków z Anglikami to trzy klęski 0:3 - w 1986 r. (MŚ w Meksyku), w 1989 r. (el. MŚ) i 1993 r. (el. MŚ).

Socrates cieszy się z gola strzelonego Polsce na MŚ 1986. Socrates cieszy się z gola strzelonego Polsce na MŚ 1986. Fot. STRINGER Reuters

Brazylia - jedno zwycięstwo w 12 meczach

Jedyne zwycięstwo nad Brazylią odnieśliśmy w meczu o trzecie miejsce podczas MŚ 1974. Polska wygrała 1:0 po golu Grzegorza Laty. Z siedmiu następnych meczów tylko w dwóch Polacy zdołali zremisować. Od ostatniego meczu Polski z Brazylią minęło już 17 lat. W Goianii przegraliśmy 2:4.
Najwyższą porażkę w meczach z Brazylią ponieśliśmy w 1986 r. podczas MŚ w Meksyku. W 1/8 finału Polska przegrała 0:4 i pożegnała się z turniejem.

Hiszpania - jedno zwycięstwo w 10 meczach

Jedyne zwycięstwo (2:1) nad Hiszpanią, Polska odniosła w towarzyskim meczu w 1980 r. Dwa gole w wyjazdowym meczu w Barcelonie zdobył 21-letni Andrzej Iwan. Potem były już tylko klęski z jednym wyjątkiem - remisem 1:1 w towarzyskim meczu w 1994 r.
Najwyższą porażkę - 0:6 - poniosła drużyna prowadzona przez Franciszka Smudę w 2010 r. w Murcii. To jak dotąd ostatni mecz Polaków z Hiszpanami.

Mecz Polska - Rumunia w Warszawie w 2009 r. Mecz Polska - Rumunia w Warszawie w 2009 r. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Rumunia - cztery zwycięstwa w 33 meczach

Rumunia nigdy nie zdobyła żadnego medalu w mistrzostwach świata czy Europy. Pod względem piłkarskich sukcesów reprezentacji Polska jest o wiele lepsza, ale jeśli chodzi o bezpośrednie starcia, to Rumuni nigdy nie byli dla naszych zawodników wygodnym przeciwnikiem. Z 33 meczów Polska - Rumunia (z żadnym innym rywalem w oficjalnych meczach nasza drużyna nie grała częściej), Polacy wygrali jedynie cztery. Bilans ten nie uwzględnia ostatniego spotkania, w którym nasi piłkarze zwyciężyli 4:1 w lutym 2013 r. w Maladze. FIFA nie uznała tego meczu za oficjalny, bo doszło w nim do zbyt dużej liczby zmian w drużynie naszych rywali.
Najwyższe zwycięstwo nad Rumunami Polacy odnieśli w 1932 r., gdy wywieźli z Bukaresztu wynik 5:0, najwyższą porażkę (1:4) ponieśli trzy lata później również w stolicy rywala.

Mecz Polska - Węgry (0:1) w Łodzi. Mecz Polska - Węgry (0:1) w Łodzi. Fot. Ma?gorzata Kujawka / AG

Węgry - bilans bramkowy 39:87

Z Węgrami Polacy też maja wybitnie niekorzystny bilans. Z 32 meczów wygrali osiem i jedynie 4 zremisowali. Ten bilans i tak został wybitnie poprawiony w ostatnich kilkunastu latach. Z ostatnich ośmiu meczów (od września 1987 r.) Polacy wygrali pięć.
Węgrzy na miano naszych gnębicieli zasłużyli przede wszystkim ze względu na ogromną liczbę goli, jaką nam strzelili. Żaden zespół na świecie nie jest pod tym względem lepszy od nich ani jeśli chodzi o liczby bezwzględne (87) jak też o średnią na mecz (2,72), ani też jeśli chodzi o bilans (+48).
Najwyższe porażki z Węgrami to 0:5 w 1924 r. , 2:8 w 1949 i 0:6 w 1951 r. Być może najbardziej kompromitującej klęski udało się Polakom uniknąć w el. MŚ 1956. Gdy los zetknął Polaków ze słynną Złotą Jedenastką Gusztavá Sebesa, oddaliśmy oba spotkania walkowerem.
Ostatni mecz wygrała Polska 2:1 w Poznaniu w 2011 r.

Dania - porażka 0:8

Z Danią Polska też ma niekorzystny bilans. Z 21 meczów siedem wygraliśmy, dwa zremisowaliśmy, 12 przegraliśmy. Nie z tego jednak powodu Dania zasługuje na miejsce w gronie największych gnębicieli Polski. Przyczyną jest spotkanie z 1948 r., które nasza drużyna przegrała 0:8. Z żadnym innym zespołem nie przegraliśmy w większym rozmiarze. Nasze najwyższe zwycięstwa z Danią to 5:0 w 1961 r. i 5:0 w 1970 r. Ostatni mecz Polacy z Danią wygrali 3:2 w Gdańsku.

Mecz Polska - Australia (1:2) w Krakowie w 2010 r. Mecz Polska - Australia (1:2) w Krakowie w 2010 r. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Z kim jeszcze Polska nie wygrała?

Jest grupa państw, z którymi Polska jeszcze nie wygrała. Trudno jednak tych przeciwników zaliczyć do naszych prześladowców, bo graliśmy z nimi ledwie raz czy dwa. Dla porządku warto jednak tu przypomnieć te drużyny. Nie wygraliśmy nigdy z Australią (jedna porażka), z Czarnogórą (dwa remisy w el. MŚ), z Egiptem (remis i porażka), z Kamerunem (dwa remisy i porażka), z Koreą Południową (remis i porażka), Kubą (remis) i Paragwajem (porażka).

Więcej o: