Val di Sole - słońce i śnieg gwarantowane

Serce Dolomitów to raj dla narciarzy, łasuchów i obieżyświatów

Oceń region na Forum>>>

Zimą czeka tu na turystów ponad 800 km doskonale przygotowanych tras, z czego ponad 90 proc. sztucznie naśnieżanych. Prawie codziennie świeci słońce, temperatury są umiarkowane. Niemal cały obszar zajmują dwa duże regiony narciarskie - Dolomiti Superski (1200 km tras, z czego 350 w Trydencie) i Skirama Dolomiti Adamello (230 km). Dzięki temu, mając dwa karnety, można przejechać ponad 1400 km. Na miłośników narciarstwa klasycznego czeka ponad 500 km tras do biegania położonych nawet na 2000 m n.p.m.

***

Narciarską podróż rozpoczynamy od Val di Sole, doliny, którą najchętniej odwiedzają polscy narciarze. Jej nazwa nie jest przypadkowa - w sezonie zimowym na dziesięć dni przypada osiem słonecznych. Choć w grudniu pogoda w Alpach bywa wyjątkowo kapryśna, Val di Sole wita nas bezchmurnym niebem. Region położony jest w zachodniej części Trydentu, pomiędzy jeziorem Garda i Południowym Tyrolem. Otaczają go słynne masywy alpejskie: Dolomiti Brenta, Adamello-Presanella oraz Ortler-Cevedal. To dzięki takiemu położeniu w Val di Sole panują wyjątkowe warunki klimatyczne - śnieg pada często i obficie, a w dni bezśnieżne niebo jest niemal bezchmurne.

Dojeżdżamy do Male, małej miejscowości nad rzeką Noce w północnej części doliny, centrum administracyjnego i ekonomicznego Val di Sole. To idealna baza wypadowa do pobliskich ośrodków narciarskich, np. do Marillevy jest ok. 10 km. Kameralne miasteczko niemal całkowicie zostało przebudowane po pożarze w 1895 r. Ocalał XV-wieczny kościół w centrum, z drewnianymi ołtarzami z XVII w., które zdobią malowidła Camillo Procacciniego. Tuż obok kościoła znajduje się XV-wieczna wieża Saint Valentinocon, z freskami Pino Casariniego. Przy wąskich uliczkach szereg kamienic i małe sklepiki z lokalnymi specjałami: winem, serami i oliwą z okolic Valle di Ledro.

Pierwsza narciarska wycieczka - ośrodki Folgarida-Marilleva, które pod względem zabudowy różnią się od pozostałych miejscowości w dolinie z ich małymi domkami i zabytkowymi kamienicami. Dominują monumentalne budowle z betonu i szkła z końca lat 60. Ale za to zaplecze narciarskie jest wyśmienite. Folgarida-Marilleva i Madonna di Campiglio to największy połączony region narciarski w Val di Sole. Mamy tu 120 km tras połączonych 44 wyciągami. Miejsce szczególnie godne polecenia rodzinom, bo 50 proc. nartostrad to łagodne zbocza, idealne dla dzieci i początkujących narciarzy (36 proc. trasy średnie, 14 proc. czarne). Większość nartostrad wytyczona jest w lesie na wysokości 900-2180 m, dzięki czemu jazda jest bardzo urozmaicona. Zwolennicy deski mają do dyspozycji m.in. halfpipe w Fun Parku w Val-Panciana w Marilleva.

Amatorom mocnych wrażeń polecamy czarną, oświetloną trasę w Madonna di Campiglio, na której rozgrywane są zawody Pucharu Świata.

***

Pejo to jeden z mniejszych ośrodków narciarskich Val di Sole (ok. 20 km od Marillevy), a zarazem najstarsza miejscowość turystyczna w Dolinie Słońca znana m.in. ze źródeł termalnych. Leży w sercu Parku Narodowego Stelvio (ponad 1300 km kw.), w otoczeniu 23 szczytów wznoszących się ponad 3500 m, które pokrywa ponad 100 małych lodowców. Ze względu na unikatową roślinność i żyjące tam zwierzęta, m.in. rzadki gatunek orła, symbol parku, w ciągu ostatnich dziesięciu lat obszar Stelvio powiększono niemal dwukrotnie. Z dobrodziejstw natury można również korzystać w nowym centrum termalnym Pejo, które oferuje zabiegi pomocne w leczeniu chorób dróg oddechowych, reumatycznych, zaburzeń krążenia. Centrum fitness, kryta pływalnia i wanny do hydromasażu znajdują się w centrum leczniczym, a łaźnia parowa i wanny do kąpieli aromatycznych - w centrum odnowy biologicznej.

Ośrodek ma "tylko" 15 km tras narciarskich, dlatego sezon rozpoczyna się tu nieco później niż w pozostałych kurortach Val di Sole (w tym sezonie wyciągi ruszyły 19 grudnia). Jest tu 11 tras położonych na wysokości od 1200 do 2400 m, które łączy sześć wyciągów. Ze względu na specyficzny mikroklimat i bardzo obfite opady śniegu są tu idealne warunki do uprawiania sportów zimowych.

***

Trento, stolicę Trentino (Trydentu), warto polecić wszystkim, którzy po narciarskich atrakcjach mają ochotę na przygodę ze sztuką - dekorowane freskami XVI-wieczne pałace wzdłuż historycznego traktu od placu Duomo do Zamku Buonconsiglio, renesansowe kościoły, XIX-wieczny Teatr Socjalny i wykopaliska z epoki starorzymskiej.

Trento uważane jest za miasto wina, szampanów i grappy. To znane centrum turystyczne Włoch, do którego, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, przyjeżdża wielu turystów. Co roku w grudniu rynek zmienia się w Christmas Market. W powietrzu unosi się zapach świątecznych specjałów i aromatycznego Vin Brule (grzane wino z przyprawami). Zresztą Vin Brule pije się nie tylko z okazji świąt. Oprócz bombardini (energetyczny, gorący, mocny napój), Vin Brule to jeden z ulubionych drinków narciarzy, którym można delektować się na włoskich stokach. Skuszeni zapachami trafiamy do restauracji serwującej włoskie przysmaki: gnoschi di patate (kluski ziemniaczane) i strangolapreti (małe kluseczki ze szpinakiem), capelazzi (nadziewane kieszonki z ciasta) oraz mnóstwo zup.

W Trento można nabyć kartę typu "pre-paid", która uprawnia do zniżek w muzeach i miejskim transporcie oraz do 10-proc. rabatu w wyznaczonych restauracjach.

Najbliżej stąd do ośrodka Monte Bondone (2090 m, 15 km od Trento), w którym znajdujemy dziesięć tras o łącznej długości ponad 13 km (jedna czarna, pięć czerwonych, cztery niebieskie). Narciarstwo w Trentino zaczęło się właśnie na Monte Bondone, gdzie w 1934 r. powstały pierwsze wyciągi. Dziś ośrodek rozsławia czarna trasa Gran Pista. Biegnie z Fortino (Malga di Mezzavia), ma 3,5 km długości i różnicę poziomów ponad 800 m. Prawdziwa frajda dla osób szukających mocnych wrażeń.

***

Trydent zimą to dobry wybór dla narciarzy, którym niespecjalnie zależy na intensywnym apres ski. Nie ma tu dyskotek i barów z głośną muzyką, za to można oglądać zabytki i próbować lokalnych specjałów: polenty, znanego na całym świecie sera, carne salada, słonego mięsa czy wyśmienitego wina. Polecamy restauracje ze znakiem "Osteria Tipica Trentino", które podają tradycyjne włoskie potrawy.

Cennik:

Dolomiti Superski. Karnet trzydniowy (ceny uzależnione od daty pobytu): dorośli od 95 do 119 euro, dzieci od 67 do 83 euro, seniorzy od 86 do 107 euro, siedmiodniowy: dorośli od 178 do 222 euro, dzieci od 124 do 155 euro, seniorzy od 160 do 200 176 euro.

Skirama Dolomiti Adamello. Karnet trzydniowy (ceny uzależnione od daty pobytu): dorośli od 100 do 110 euro, dzieci/seniorzy od 80 do 88 euro, siedmiodniowy: dorośli od 187 do 213 euro, dzieci/seniorzy od 150 do 168 euro.