Apres Ski we Friuli Venezia Giulia

Dzień nie kończy się po zamknięciu wyciągów, region Friuli Venezia Giulia we Włoszech oferuje wiele innych atrakcji, zarówno dla sportowców, jak i osób nastawionych głównie na wypoczynek.

Bary

W regionie, zresztą podobnie jak w całych Włoszech, bary znajdziemy przy każdym stoku. W tych zlokalizowanych w pobliżu większych kolejek codziennie odbywa się apres ski na którym możemy bawić się do późnego wieczora.

winowino Źródło: turismofvg.it Źródło: turismofvg.it

Region słynie też z produkcji win (80 mln butelek rocznie) - na pewno warto spróbować tych regionalnych jak Friulano czy deserowego Picolit.

Czytaj o stokach narciarskich Friuli Venezia Giulia | Polub Na narty.sport.pl na FB !

Jedzenie

Friuli Venezia Giulia leży w zasięgu wpływów kulturowych trzech krajów: Włoch, Austrii i Słowenii, co widoczne jest również w kuchni regionu.  Zróżnicowanie terenu i temperatur sprawia, że we FVG znajdziemy zarówno owoce morza, różne rodzaje serów, jak i pikantne kiełbasy oraz speck.

O kuchni FVG mówi się, że jest mieszanką smaków ze środkowej Europy, weneckich oraz słowiańskich. Na północy regionu posmakujemy specjałów austriackich, a na południu owoców morza.

Dania, których na pewno warto spróbować to cialzons (ravioli z ziołami), cevapcici (przepyszne pikantne kiełbaski z grilla, mogą mieć różne nazwy, zależnie od miejsca), czosnkowe salami Friuli oraz petta, pettucia (wędzone mięsa).

Tradycyjna kuchnia włoskaTradycyjna kuchnia włoska Źródło: turismofvg.it Źródło: turismofvg.it

Na słodko polecam gnocchi ziemniaczane ze śliwką i cynamonem lub tradycyjnego wiedeńskiego apfelstrudla (struclę z jabłkami).

Termy

Popołudniowa wizyta w termach to doskonałe rozwiązanie dla całej rodziny oraz leniuchów. Terme di Arta (położone w pobliżu stacji Zoncolan - Ravascletto ) poza basenem oferują szereg zabiegów na ciało, masaży (ceny od 45 Euro). Dla Włochów ośrodek funkcjonuje jako centrum terapeutyczne. Jednorazowe wejście na basen to koszt 7 Euro. Dla posiadaczy karnetu termy oferują 50% zniżki na baseny termalne.

SpaSpa Źródło: turismofvg.it Źródło: turismofvg.it

Więcej informacji: termearta.org

Biegówki

Region oferuje ponad 100 km przygotowanych tras biegowych. Niektóre z nich są oświetlone, co pozwala wybrać się na wieczorny bieg już po zakończeniu dnia na stoku. Dla wprawionych biegaczy najbardziej atrakcyjna jest trasa Val Saisera, w okolicach Tarvisio. Niestety trasa jest osłonięta od słońca, więc warto ubrać się ciepło.

Rakiety śnieżne

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie jeżdżą na nartach mogą okazać się rakiety śnieżne. W ten aktywny sposób można zwiedzić okolicę i podziwiać widoki zarezerwowane dla narciarzy. Zabawa na świeżym powietrzu może też uzupełnić wysiłek na stoku, ale jedynie w godzinach działania wyciągów.

Sala gimnastyczna i kryte lodowisko w Piancavallo

W Piancavallo możemy wybrać się do kompleksu sportowego Palasport tuż pod stokiem. Oferuje m.in. koszykówkę, siatkówkę, salę do akrobatyki oraz kryte lodowisko. Łyżwy wypożyczymy za 4 Euro, a za wejście zapłacimy 6 Euro.

Psie zaprzęgi w Tarvisio

Bynajmniej nie jest to włoska tradycja, ale pewien Armeńczyk z powodzeniem propaguje ten rodzaj aktywności wśród mieszkańców i turystów Tarvisio.

Zwiedzanie

Dla miłośników kultury włoskiej i wszystkich podróżników region oferuje wiele atrakcji krajoznawczych. Możemy zwiedzić znane fortece i pałace (Palmanova, Strassoldo, Gorizia) lub pospacerować po malowniczych miasteczkach. Szczególnie warte uwagi jest muzeum archeologiczne stworzone w miejscu ruin rzymskiej metropolii - Aquileia.

AquileiaAquileia Źródło: turismofvg.it Źródło: turismofvg.it

Morze

Z każdej stacji regionu dojazd nad morze zajmuje niecałe 2 godziny. Dla miłośników fal i pięknych widoków to ciekawe doświadczenie, nawet jeżeli musimy owinąć się szczelnie w ciepłą narciarską kurtkę.